www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Muzica romaneasca


Guest Alexandru
 Share

Recommended Posts

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest Raskolnikov

Nu am acces la toate noile aparitii din Romania, insa vreu sa amintesc aici formatia Taxi.

George Patranoiu este, dupa parerea mea, unul dintre cei mai buni chitaristi romani la ora actula si merita, cred, sa fie studiat.

 

Cat despre formatiile dinainte de '89... de acord cu MMG, muzica trebuie pusa inainte de toate. Cand ascult, de exemplu, Dan Andrei Aldea, nu ma deranjeaza deloc conditiile jalnice de inregistrare de acum vreo 30 de ani.

 

Adaug un citat dintr-o lectie sustinuta de Van Halen in revista Guitar Player :

“One of the areas that guys put too much emphasis on is equipment. … it doesn’t really matter what you’re playing to. Too many guys think a certain player’s sound has to do with equipment, but it doesn’t make any difference. Your sound is in your fingers and in your brain.”

 

Se vorbeste prea mult pe acest forum despre scule de mii de dolari si importanta lor. Cred ca unii chitaristi incepatori sunt deja frustrati ca nu au chitara Jackson cutare, cu doze Duncan cutare si effect Boss cutare. Ei incep sa creada ca daca nu ai sculele astea nu poti canta rock. Eu apreciez mai mult pe cineva care desi nu are scule “tari” reuseste ceva “tare”. “…si ce daca falseaza coarda asta, am tras de ea pana am ajuns la nota care voiam.”.

Link to comment
Share on other sites

Guest marina

Din formatiile vechi,Iris este cea mai ascultata formatie de rock si pot spune si cea mai buna.Dupa aceea sa zicem ca cea mai cotata formatie care canta in cluburi este Travka si mie imi plac foarte mult pentru ca nu sunt atat de mediatizati si sper asa sa ramana(daca ati fost la concerte Travka probabil in deschidei ati auzit si trupa 41,sper ca va ajunge bine,eu o sustin si incerc sa dau lumii sa o asculte,asa ca daca vreti sa va dati cu parerea,va roooog),Blajazz este mult de tot pentru sufletul meu!!!Ab4,Vita de Vie si Aria Urbana(promite mult-versurile sunt super faine)!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Breezer

Eu zic ca Phoenix, Iris si Compact sunt cele mai tari.

Mi se pare ca cei de la Compact aveau ceva din genul Van Halen,parca seamana cu "Jump" fundalul melodiilor (partea de orga), but than again I might be wrong... :)

Stie cineva vreo formatie romaneasca aproape 100% originala, ca eu nu am descoperit nimic care ar fi putut face fata si peste hotare (nu ma refer la ceva de genu O-zone sau Ozon-imi pare rau de :) "incultura" de care dau dovada,dar nu stiu exact cum se scrie si astfel sper ca am acoperit variantele posibile).

Link to comment
Share on other sites

Guest Ionutz

Avem si noi formatii rock bune si unele care chiar prezinta garantie... nu pe toti te poti baza dar sunt unele formatii in care merita investit.

Dar cata lume din afara a auzit de formatii rock romanesti? Probabil ca mai sunt oameni prin Italia, Germania care au auzit de Phoenix sau Kumm ca stiu ca au mai fost p-acolo (probabil ca mai sunt si alte formatii dar nu multe). Dar...noi nu avem formatii worldwide renoun... de care sa stie toata lumea.... why is that? Ca avem si noi muzicieni buni si oameni cu dedicatie...

Link to comment
Share on other sites

agathodaimon e un caz mai ciudat. vocalul a fost intr-o vreme roman si au tras un album aici la noi . acum agathodaimon nu prea mai are legatura cu romania....

trooper e totusi destul de banala ca sa fie recunoscuta in afara. in afara de o tzeapa cand niste rusi i-au chemat sa cante in deschidere pt blind guardian (concertul dovedindu'se a fii o tzeapa pana la urma) nu am auzit sa fi avut tentative de a canta afara.

negura bunget e o alta chesite. cred ca sunt mai cunoscuti in afara decat in tara. e un fel de paradox.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.