www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

jackson sau ibanez?


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

Un RGT sarea de 1300, 1400, ultima data cand m-am uitat cel putin. Sunt modele neck-thru si pe ele chiar se pun Ibanez PAF sau, mai nou, DiMarzio IBZ. Un RG Prestige sare de 700, probabil ca asta ai vrut sa spui; adica RGurile made in Japan, precum si seria RG 5xx, de care amintea Sheriff. Daca ai avea acces la cele de pe ebay, un Ibanez RG japonez din seria 500 il poti lua la un pret f bun.

 

Sheriff, legat de dozele Dimarzio IBZ, de care chiar uitasem... "IBZ pickups are made by DiMarzio¨ in the United States exclusively for Ibanez guitars. Harmonically alive with medium high output, DiMarzio¨ IBZ's were made specifically for hard and heavy rock guitar styles". Ok, cred ca sunt la fel de de "Dimarzio" ca si V7/V8/S1 de pe celelalte Prestige-uri; e doar o presupunere nefondata, dar uite, intra pe site-ul Ibanez de ex. si nu o sa gasesti nimic legat de dozele astea. PAF sau PAF pro io unu nu am vazut decat pe RGTuri (pe modelele mai vechi).

 

!! Revenind la dilema ta, need_weed, nu ar trebui sa renunti la floyd daca vrei asa ceva, dar si daca prinzi unul de caacat, esti mancat (iete ca rimeaza); asa ca ai grija si testeaza bine ceea ce cumperi.

 

(Edit si offtopic catre moderatori: mi se par cam exagerate regulile astea; no offense, dar e "geeky" rau sa pot spune "de cakat" la o bere de ex., dar pe acest forum sa fiu nevoit a-mi cenzura cuvintele. Nici macar nu e un cuvant care sa aiba caracter obscen. / Pt cei care au citit chestia asta si nu au inteles la ce ma refer, ca nu am fost prea explicit totusi, anumite cuvinte iti sunt bifate automat cu "*" cand postezi, daca sunt considerate "nepotrivite")

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu stiu de ce cand vine vorba de ibanez, toata lumea se gandeste numai la rguri.

Ibanez face niste chitari chiar decente sub 500$: seria ax - de pilda AXS32 - corp mahon, 2 humbuckere, electronice ca pe les paul, fara tremolo - deci sistem simplu la care mai putine lucruri pot merge prost, are bridge gen tune-o-matic (din nou ca pe les paul). Daca as vrea o chitara cu doze duble, asta mi-as lua - costa cat un les paul epiphone (400$), face acelasi lucru si e mai bun.

Problema rgurilor sub 500$ e ca n-o sa sune bine niciodata, orice doze le-ai pune, fiindca au corp din basswood care e un lemn prost pentru chitari, il folosesc doar firmele asiatice pe modelele low-end, n-o sa vezi niciodata basswood pe o chitara de firma cu traditie (fender, gibson, epi, gretsch) oricat ar fi de ieftina. Alta problema a rgurilor este, bineinteles, floydul care, iarasi, doar la modelele scumpe merita cu adevarat bataia de cap, si chiar si atunci iti toaca nervii. Satriani si Vai au tehnicieni care-s platiti sa stea o jum de ora sa acordeze o chitara.

Deci parerea mea: ia-ti un ax, asta as face dc as cauta ceva cu humbuckere. Macar o sa ai o baza buna pt upgrade-uri viitoare (doze, etc). O doza cat de buna n-o sa sune la adevaratul potential fara un lemn corespunzator la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Problema rgurilor sub 500$ e ca n-o sa sune bine niciodata, orice doze le-ai pune, fiindca au corp din basswood care e un lemn prost pentru chitari, il folosesc doar firmele asiatice pe modelele low-end, n-o sa vezi niciodata basswood pe o chitara de firma cu traditie (fender, gibson, epi, gretsch) oricat ar fi de ieftina.

17473[/snapback]

 

:) ai scos o perla cat tine de mare. e asa de prost basswood-ul pt chitare incat alde vai, satriani sau petrucci tocmai pe chitari din basswood canta. nu prea stiu ei care-i mersul :(:). desi nu canta chiar pe niste modele low-end asiatice. :)

Link to comment
Share on other sites

Corect, m-ai prins la faza asta.

Jem uri exista si din alder insa.

Oricum, in afara de shredderi din astia optzecisti care suna cam toti la fel (mai mult sau mai putin, satriani ce e ceva mai deosebit) nimeni nu canta pe chitari de basswood. A, poate metalistii astia mai extremisti, ca pe astia ii vad obsedati de rguri, dar cum nu m-au interesat niciodata, nu pot sa stiu.

Apropo, Washburnul lui Dimebag din ce era? Banuiesc ca mahon, dar nu stiu sigur. Stie careva? Pe de alta parte Dime, desi shredder si optzecist, era absolut genial saracu.

Oricum, faza cu ibanez ax mi-a venit dupa ce am aflat ca exista un chitarist fantastic de interesant care canta pe ibanez (un ax120), lucru care-mi parea cu neputinta: Omar Rodriguez de la Mars Volta.

Oricum, ramane observatia ca firmele de traditie si caracter nu folosesc basswood.

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu lemnul e o chestie de "cum vrei" sa sune chitara.

In principiu daca vrei sa sune bright si cu bass.. iti pui ashwood(sau alder) cu grif de maple (fender).

Daca vrei un sunet total opus ca "ton" iti iei mahon sau alun ... si atunci ai un gibson "like".

Eh .. astia din generatia noua de chitari (ibanez si restu) folosesc basswood care rezoneaza undeva la mijloc adica are si inalte si medii si joase.. dar nu la fel puternice.

Este o varianta de compromis, cu care urechea ascultatorilor nu cred ca a avut timp inca sa se obisnuiasca (fender are totusi peste 100 de ani de "sound" specific).

 

Nu poti sa zici ca un lemn este mai bun decat altul.. pentru ca daca vrei sa cumperi un corp .. dai aceiasi bani pentru orice fel de lemn (diferenta maxim de 10$). Alegerea lemnului este doar o chestie personala.

Link to comment
Share on other sites

m-am documentat un pic si am aflat urmatoarele : jackson dk1 = floyd rose original bridge (care creeaza mai putine probleme decat edge pro cel putin asa cred) + emg pickups + griff habar n-am. asa...iabnez rg = doze d-alea infinity care cica sunt facute de dimarzio + edge pro bridge (care NU e floyd rose ... am aflat intr-un final ca exista o mica diferenta :) ) + wizard II neck, care am inteles ca e bunicel. si diferenta de pret e oarecum mica (luandu-se in considerare modelul jackson fabricat in japonia/india si ibanezul rg sa nu fie deluxe sau mai stiu io ce alta aratare). zic eu ca e clar....jackson rulz...daca poate cineva sa ma lamureasca in privinta griff-ului, cu prima ocazie fug pana in bucuresti :)

Link to comment
Share on other sites

m-am documentat un pic si am aflat urmatoarele : jackson dk1 = floyd rose original bridge (care creeaza mai putine probleme decat edge pro cel putin asa cred) + emg pickups + griff habar n-am. asa...iabnez rg = doze d-alea infinity care cica sunt facute de dimarzio + edge pro bridge (care NU e floyd rose ... am aflat intr-un final ca exista o mica diferenta :) ) + wizard II neck, care am inteles ca e bunicel. si diferenta de pret e oarecum mica (luandu-se in considerare modelul jackson fabricat in japonia/india si ibanezul rg sa nu fie deluxe sau mai stiu io ce alta aratare). zic eu ca e clar....jackson rulz...daca poate cineva sa ma lamureasca in privinta griff-ului, cu prima ocazie fug pana in bucuresti :)

 

din cate stiu eu DK1 e facut in state; pretul este la Proguitar peste 100 milioane :)

in sensul asta cred ca trebuie sa-l compari cu alt Ibanez...

Link to comment
Share on other sites

optez pt ibanez

din cate modele de jackson si ibanez am incercat pot sa spun ca ibanezul mi-a lasat o impresie mai buna, are un feeling mai placut atat la manevrabilitatea pe grif cat si la designul mai comod

la doze nu ma bag pentru ca difera la fiecare model si unele jacksonuri mi-au placu mai mult cum suna decat anumite ibanezuri

eu zic ca totul e sa incerci chitara, sa vezi pe mana ta cum o simti si cum o auzi ca din facts de pe net nu te poti lamuri daca e the one for you

Link to comment
Share on other sites

DK2 e facut in japonia

 

Nici vorba de floyd original . Are o copie (Destul de decenta de altfel) JT580 LP. Dozele sunt duncan Designed H S S ,nu stralucite dar nici ordinare.

 

In aceeasi zona de pret mai este si DXMG. E aproximativ similar cu DK2 doar ca vine cu doua humbuckere EMG HZ (chiar decente).

Lucrurile astea le-am aflat vaslind pe jacksonguitars.com si pe music123.com unde am viziat modelele astea doua.

 

Oarecum offtopic:

Vanzatorii de chitare din romania (si aici vorbesc de toti cu o singura exceptie - Hora!) sunt total varza cand vine vorba de detalii legate de produse. Trebuie sa te duci tu pe net sau sa o iei pe diverse alte cai doar pentru a afla din ce lemn e facut corpul sau ce tip de hardware are. E total aberant. Uitati-va pe siturile nemtesti sau americane cum sub fiecare poza e o lista completa cu specificatiile. Fie vanzatorii sunt cretini , fie nu vor sa faca bani ,fie sunt incredibil de lenesi , fie toate trei. Mai trebuie sa curga apa pe Dunare pana invata si romanii sa vanda ceva.

Tin minte ca acum vreo 2 ani era un site romanesc numit magazinulmuzica.ro (disparut din motive necunoscute). Baietii vindeau tot soiul de chinezarii dubioase darar fara exceptie fiecare avea detalii ce lamureau cumparatorul.

Link to comment
Share on other sites

dar...restu'ce prefera? sau ce sfatuiesc?

 

Mai, tu n-ai observat ca pana acum cam numai de pareri "obiective" ai avut parte? Si daca ai intreba chestia asta pe forumul de la harmonycentral nu cred ca te-ar ajuta decisiv in a lua o hotarare. Daca te uiti inspre acest gen de chitara, du-te, cum zicea si Cosu si incearca modelele resepctive: un DK2 (groaznice cromajele alea :)), un DXMG, un RG. Uita-te pe net pt specificatii si de asemenea la aspectul modelelor respective, in masura in care te intereseaza asta.

 

Ar fi totusi o chestie cu floyd-ul, la DXMG si DK2, modelul "JP580" ar trebui sa fie mai bine cotat decat edge-pro-urile de pe RGuri. Aici insa iti recomand sa testezi atent chitara si cum isi mentine acordajul, indiferent de model; in rest nu-ti mai ramane decat sa te rogi sa nu te lase nimic in timp :)

Link to comment
Share on other sites

eeeextraordinar!!! doar ca nu stie omu care e diferenta (asta pt ca nu scrie pe site) inseamna ca e prost? wtf? speram sa ma lamureasca cineva "unu mai prost ca altu"...bine ca stii tu si nu vrei sa zici!

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu Edge Pro 2 e o varianta mai ieftina la Edge Pro; Posibil ca edge 3 sa fie tot p-acolo pe undeva. Oricum, cred ca la asta se referea dmc, nu te-a facut pe tine prost :).

Link to comment
Share on other sites

eeeextraordinar!!! doar ca nu stie omu care e diferenta (asta pt ca nu scrie pe site) inseamna ca e prost? wtf? speram sa ma lamureasca cineva "unu mai prost ca altu"...bine ca stii tu si nu vrei sa zici!

 

edge pro sint unul mai prost ca altul

nu oamenii care intreaba

eu asta inteleg din acel post

Link to comment
Share on other sites

Sapand pe net am gasit un post interesant :

 

In any case the Edge Pro II isn'n a bad whammy. It just ain't the same like Edge Pro. The only differences I think is the feel, reliability and smoothness. Because of cheaper metals the structure may not be so good in Edge Pro II. I bought an rg2570ex cpk instead of Jem555, just because the whammy. No-one should ever say edge pro II is crappy, not in hell. It's a good tremolo, just not like the Edge Pro.

 

http://www.ibaneztalk.com/message-board-forum/about1062.html

Practic edge pro 3 este un edge pro 2 putin modificat. E un model mai nou de punte insa presupun ca metalul este cam acelasi.

Link to comment
Share on other sites

:)Cosu mi-ai luat-o inainte ... tocmai vroiam sa pun si eu acelasi link. Personal nu cred ca dmc a vrut sa jigneasca pe cineva ... era bine daca argumenta un pic afirmatia lui ... totusi puteti sa-i dati un PM sa explice ce si cum .. poate are cuvinte mai grele de spus despre diferentele cu pricina ..

 

Poate va ajuta si link-urile astea:

http://www.jemsite.com/news/edge2003/

http://www.wwbw.com/Ibanez-RG370DX-i90352.music

http://www.guitarstrings.co.uk/info.asp?show=ibanez

....eu nu prea ma pricep la chitari, asa ca scuze daca am pus link-uri aiurea ...

Link to comment
Share on other sites

dap...sry, greseala mea ca m-am atacat :) .. si daca edge pro sunt mai bune decat edge pro 2/3, de ce zic ca le-au facut upgrade chitarelor ibanez? ca n-am mai vazut nici o urma de edge pro pe modelele standard rg... nu e cam ciudat? sau iar n-am inteles bine?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.