www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

jackson sau ibanez?


Guest _Theo_
 Share

Recommended Posts

chiar nu sunt sigur ce alegere sa fac tinand cont ca sunt limitat la 400-500 Eu...si aici nu se poate spune "depinde de stil"...ibanez rg350 sau jackson js30?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tii neaparat sa aiba floyd ?

Sfatul meu ar fi asta : chitara sh decenta + doze seymour duncan. Per total iesi mult mai bine sound wise.

Cand iei o chitara cu floyd trebuie sa ai in vedere urmatoarele chestii : pacostea ce o ai cu acordajul (poate sa iti ia si ore sa o acordezi ), fiabilitatea indoielnica a unor modele

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Am fost posesor de JS30 si chitaristul meu inca este si suntem foarte multumiti de ea. Arata bine, suna bine pentru banii ei iar floydul se comporta impecabil. Daca pui corzi calumea (adica nu belson sau mai stiu eu ce petarde), nu trebuie sa deschizi menghinele decat cand schimbi un set, acordajul il faci doar din fine-tunere. Gatul e foarte comod. Despre ibanez, nu am altceva decat cuvinte de lauda, dar jackson tot nu e. :)

Link to comment
Share on other sites

pai o cumpar de la reprezentanta korg/stagg/ibanez din cta..nu sunt sigur, dar se zvoneste ca ar apartine de muzica. in lista de preturi rg350 e 500 Eu, iar jacksonu l-am vazut la prguitar.ro. acum nu stiu sigur daca vreau floyd sau nu, dar dintre modelele de ibanez pe care le-am vazut in lista de preturi foarte putine nu aveau floyd si erau modele inferioare...cat despre jackson...nu cunosc prea multe ca nu prea sunt detalii pe proguitar

Link to comment
Share on other sites

pai o cumpar de la reprezentanta korg/stagg/ibanez din cta..nu sunt sigur, dar se zvoneste ca ar apartine de muzica. in lista de preturi rg350 e 500 Eu, iar jacksonu l-am vazut la prguitar.ro. acum nu stiu sigur daca vreau floyd sau nu, dar dintre modelele de ibanez pe care le-am vazut in lista de preturi foarte putine nu aveau floyd si erau modele inferioare...cat despre jackson...nu cunosc prea multe ca nu prea sunt detalii pe proguitar

16629[/snapback]

 

Daca mai ai drum pe la Proguitar intreaba-i pe baieti de DXMG. Asta dc zici ca ai 500 euro (desi Jacksonu' asta e putin mai scump - in jur de 20, 21 de mil; de asemenea cred ca poti gasi un 350 mai ieftin de atat), dar ma gandesc ca pentru o chitara 'made in japan', alder si cu doze EMG esti dispus sa mai faci rost de niste banuti. Cat despre JS30, nu cred ca as vrea sa dau banii pe asa ceva daca este modelul acela indian pe care il stiu; nu daca am alternative, nu zic acum ca nu se poate canta pe ea. DXMGul de ex. are un sistem floyd decent - JP-580 sau ceva de genul asta ii zice, JS30-ul nu cred ca are asa ceva.

 

Pt cei care au criticat RG 350-ul, a cantat careva din voi pe acest model? Eu marturisesc ca nu, dar am vazut o data in Underworld un tip de vreo 30, 40 de ani (Marius Rosiu) care a cantat pe o astfel de chitara cu doza schimbata in bridge doar. Si a sunat mai mult decat ok (canta oarecum in genul Satriani, Vai, cu destul de mult "suflet").

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

salut

incearca si grosmann RX100, o sa fii incantat si foarte multumit de ea . Si are un pret super ok.

Cristian

0745664654

 

www.grosmann.ro

Link to comment
Share on other sites

Sincer Ibanez fara discutie imi pare rau dar nu suporta comparatia rg350 e superb

dar si costa 500E am vazut la muzica unul alb saptamiina trecuta si merita cu varf si indesat numai sa nu fie fab in indonezia ca sunt de *** alea sau sa nu iti iei de la ibanez GRG,GS ca sunt varza am cantat pe ele si nu merita(sunt mai ieftine modelele astea ).

Link to comment
Share on other sites

dozele de la rg (dimarzio) in comparatie cu ce au jackson cum sunt? si grifu? ca am auzit numa povesti frumoase cu happy end in legatura de neck-urile wizard si wizard II...as opta sincer pt rg350 singura hiba e cu floyd-u, care e atestat in cazu' jackson-ului...

Link to comment
Share on other sites

dozele de la rg (dimarzio) in comparatie cu ce au jackson cum sunt? si grifu? ca am auzit numa povesti frumoase cu happy end in legatura de neck-urile wizard si wizard II...as opta sincer pt rg350 singura hiba e cu floyd-u, care e atestat in cazu' jackson-ului...

16679[/snapback]

 

Usurel :) Nu o sa ai parte de DiMarzio nici la modelele Prestige (vorbesc de RGuri, nu RGTuri), cu atat mai putin nu o sa vina un 350 cu asa ceva, in conditiile in care mai are si 3 doze, deci s-ar ajunge pe la 200-300 USD doar cu dozele. Plus ca nu e vorba doar de bani, ci de marketing in primul rand (nu le-ar conveni nici celor de la Ibanez si nici celor de la DiMarzio sa bage doze bune pe o chitara de buget mic-mediu; de asemenea, fiecare are gusturile lui si ar putea opta pt doze diferite).

 

Mai pe scurt, 350-ul are doze Infinity, care probabil ca "merg ele..". Gatul este un Wizard II, adica un gat rapid, de 19 mm grosime la prima tasta, apreciat de multi; ca idee, Wizard (I) este mai subtire, de fapt, cel mai subtire gat de chitara - 17 mm la tasta 1, insa nu stiu in ce masura ar trebui sa-ti doresti un astfel de grif. Puntea e un Edge Pro II sau III (cele mai noi au III) - nu sunt prea apreciate.

 

Si da, se pare ca m-am inselat in privinta JS30ului, e un model japonez, dar unul "lo-end". Nu are punte JP-580 si nici niste doze de firma; as merge in continuare pe un 350 sau un DXMG. Inca o chestie care te poate interesa, JS-30 cred ca are "hardware"-ul cromat (punte, chei, menghina...); io unu urasc chestia asta la o chitara cu floyd. Cu toate astea, vad ca lumea o vorbeste de bine, deci give it a try daca ai ocazia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Tre' sa il corectez pe Linx :). Ai parte de DiMarzio la modelele prestige Ibanez, nu numai la RGT dar si la RG. ex: RG2550 are DiMarzio IBZ si mai sunt unele cu PAF-Pro

 

In privinta alegerii, pareera mea e ca in cazul asta alegerea ar trebui sa fie RG-ul, e altceva. Daca era vorba de un RG1x0 sau 2x0 atunci era de considerat JS-ul. Oricum si Jackson si Ibanez fac chitare decente pentru gama de preturi relativ mici (pana in 300-350 de E). Pentru mai mult de 1000$ totusi as merge pe Ibanez dar asta e o chestie de gust.

Link to comment
Share on other sites

ma...io unu stiu ca toate rg-urile au doze dimarzio...pe siteu ibanez... www.ibanez.com/guitars uitati-va la rg in dreapta sus scrie ceva de genu "feature - dimarzio pickups" ... acum nu stiu sigur daca au toate modelele..insa am ales rg350 pt ca sunt obisnuit cu 5 pozitii la switch + ca dupa parerea mea e cea mai buna alegere (de la ibanez) pe care o pot face in limita de 500 Eu. si cine ar da 1000 Eu pe o chitara? io nu :)

Link to comment
Share on other sites

eu am dat 1200 pe music man-ul meu, si asta pt ca nu l-am luat de nou :) altfel mai strangeam cateva luni :) si daca s-ar intampla ceva cu chitara asta, as iesi cu chitara acustica pe strada si as canta pana as behai ca sa strang din nou bani de ea :)

Link to comment
Share on other sites

am_nevoie_de_iarba, tu stii cu ce se mananca un floyd ieftin? o sa iti blestemi zilele tata aiurea, eu nu te sfatuiesc pt floyd. ia-ti o chitara buna fara floyd si concetreaza-te pe cantat, nu pe acordat chitara si reglat floydul. eu in locul tau mi-as lua un esp. fara floyd. uita-te la astea: ex260, ec200qm, viper 200, H250. si daca ai tu boala sa-ti iei acuma cu floyd, sunt si din astea: M200 FM, F250. bafta multa oricum cu noua chitara !!!

Link to comment
Share on other sites

Acum eu vorbesc de bine JS30....pentru il compar cu cealalta chitara a mea un Ibanez RG570. Nu prea e loc de comparatie....eu ma simt mult mai bine pe Jackson. Deci pana la urma este si o chestie de cum te intelegi cu chitara respectiva.

Aia cu floydul si cu restul componentelor cromate nu-mi place nici mie prea mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

@Matei: stai asa moshule ca seria 500 de la Ibanez e in cu totul alta clasa fata de seria 300 sau JS30 :) (500 e mult deasupra) Daca nu te intelegi tu cu chitara asta e altceva... Sunt mai multe chestii care fac o chitara, nu numai ergonomicitatea si majoritatea sunt subiective (sunetul lemnului, al dozelor...)

Link to comment
Share on other sites

ma...poate nu vad io bine... http://www.ibanez.com/guitars/series.asp?s=rg&l=e - in dreatpta undeva scrie clar ''DiMarzio¨ IBZ Pickups''. si btw cosu..chiatra aia seamana cu un copac :) nu-mi place :) . aaa...si nu tin neaparat sa imi iau chitara cu floyd...esp-urile sunt scuuuumpe fratilor si toate modelele cat de cat acceptabile de la ibanez au floyd...nu tin neaparat sa aibe floyd...da ce sa-i fac?

Link to comment
Share on other sites

omule deschide ochii

 

De exempu la specificatiile chitarei RG370 scrie asa

IBZ INF3 (H) Neck PU

iar la RGT220

DiMarzio IBZ (H) Neck PU

 

Ibanez Infinity sunt un fel de doze buget si ca sa nu para ca sunt doze no-name (si implicit sa faca o impresie proasta) le-au numit IBZ INF.

 

Pe scurt: alea nu-s dimarzio de pe RG370. Numai modele scumpe vin cu Dimarzio.

Posesorii Ibanez de pe forum vor confirma ceea ce spun eu

 

Iti zic asta sa nu ai vreo surpriza cand o cumperi. E bine sa fii informat...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.