www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Finger Vibrato


cearny
 Share

Recommended Posts

In mici secvente muzicale. M-a ajutat ENORM de mult cartea: Private Lessons: Feeling & Technique. Autorii sunt Michele Quaini (partea de feeling) si Tony De Gruttola (partea de tehnica).

 

Steve Vai recomanda sa faci un tip de vibrato pt. o ora de exemplu, un alt tip alta ora si tot asa ... dar eu zic ca merge mai bine daca il exersezi in secvente muzicale.

 

Pt. mine, ca sa obtii un vibrato bestial trebuie sa dai atenti la 3 aspecte:

1. Sa-l mentii la tempo => Deoarece vibrato-ul este o serie de oscilatii, creeaza o impartire ritmica ... vibrato in 8-imi, 16-imi etc ...

2. Sa ai grija de intensitatea sa => Un vibrato foarte amplu este simil cu o succesiune de bend-uri (probabil chiar este), si ii da notei multa energie ... urla! In schimb un vibrato putin amplu, comunica liniste, serenitate etc ...

3. Sa ai grija de intonatia sa => Din punct de vedere executiv, aspectul cel mai important e "sa te duca coarda acasa". Adica intai tragi de coarda, dupa care te lesi "tarat" de ea in pozitia originala, relaxand mana stanga. Chestia asta iti foloseste sa obtii un vibrato intonat.

 

DAR ... SECRETUL PT. A OBTINE UN VIBRATO DE CACA: Sa eliberezi o miscare rapida de nervi si din incheietura care produce un sunet iregular atat ritmic cat si in oscilatiile sale. Ceva de genul spasm necontrolat. Ba chiar mai bine... daca bagi si niste forta din biceps ... Putini reusesc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

ba din contra... multi reusesc. eu vibrato-ul il exersez tot asa in piese, ma folosesc mult ca sa lungesc note, mai fiecare nota lunga se lasa cu un vibrato la sfarsit. dar sunt inca la inceput de drum, mai am mult de invatat. ca si metoda, folosesc guitar gym. Este ok ca metoda, singura chestie este ca exercitiile nu sunt mai deloc muzicale (notele din ex nu suna bine)

Link to comment
Share on other sites

Inveti ascultand chitaristi cu vibrato bun gen David Gilmour si repetand dupa ei pana suna la fel. Vibrato-ul si bendul e foarte important in a dovedi ca esti un chitarist bun, dar trebuie sa-l faci flexibil si expresiv, nu rigid si robotic. Daca tragi de coarda repede ca barbarul se poate rupe imediat, dar daca tragi flexibil poti sa faci benduri gigantice fara ca tensiunea sa rupa coarda.

Link to comment
Share on other sites

Daca tragi de coarda repede ca barbarul se poate rupe imediat, dar daca tragi flexibil poti sa faci benduri gigantice fara ca tensiunea sa rupa coarda.

 

Daca se rupe inseamna ca ai nevoie de corzi mai groase :)

Vibrato se face in 2 moduri, din cate ma priveste pe mine.Primul tip este cel de violonist, care va induce o vibratie foarte subtila, iar al doilea este tipul de vibrato standard pt chitara.Cel mai misto vibrato si totodata cel mai expresiv (dupa mine) il face Zakk Wylde.Oricum stilurile variaza, si imi plac o gramada de indivizi, dar pentru primul tip de vibrato l-as aminti pe Mike Oldfield.

Link to comment
Share on other sites

Unul, doua sau trei. In genreal ma feresc de la a folosi un singur deget. Miscarea cea mai 'corecta' pe care am gasit-o ar fi cea echivalenta cu miscarea pe care o faci cu mana cand faci autostopul :)

 

Daca e sa vorbim de chitaristi cu finger vibrato grozav (desi nu asta e scopul thread-ului), l-as aminti pe Ty Tabor de la King's X :)

Link to comment
Share on other sites

Daca se rupe inseamna ca ai nevoie de corzi mai groase :)

Vibrato se face in 2 moduri, din cate ma priveste pe mine.Primul tip este cel de violonist, care va induce o vibratie foarte subtila, iar al doilea este tipul de vibrato standard pt chitara.Cel mai misto vibrato si totodata cel mai expresiv (dupa mine) il face Zakk Wylde.Oricum stilurile variaza, si imi plac o gramada de indivizi, dar pentru primul tip de vibrato l-as aminti pe Mike Oldfield.

 

Ai uitat de vibrato circular ... care este o combinatie a celui orizontal cu cel vertical.

Link to comment
Share on other sites

Ai uitat de vibrato circular ... care este o combinatie a celui orizontal cu cel vertical.

Da sa nu uitam si de asta...

 

Si sa nu uiti ceva f important: corzile mi (de sus), si, sol se benduiesc spre cele groase, iar mi gros, la si re se trag spre cele subtiri. Am vazut multi care se chinuie sa indoaie si-ul in sus si nu pot decat un semiton acolo :). Da eu zic de benduri, si tu vroiai ajutor cu vibrato... so... trebuie doar exersat.

 

Faza e sa nu ti se para ca suna bine cand de fapt suna prost. ;-) Asa am patit toti :)

Link to comment
Share on other sites

bend aste bend

 

vibrato este vibrato

 

si un bend se poate vibra

 

vibrato faci prin tensionarea corzilor , intinderea lor cu degetul , atat ,restul depinde de dexteritate , exercitii, feeling.

 

cel ce seamana ( ca si miscare) cu vibrato de vioara sau violoncel se foloseste la corzi mai tensionate care nu le poti intinde , efectul este mic si depinde de inaltimea tastelor si de forta de apasare a corzilor.

 

vibrato poate face parte din ritmicitatea piesei , sau sa fie ceva contrastant...

 

fiecare artist vibreaza cum vrea si cum simte ( sau cum poate) nu sunt reguli stricte ..

 

vibrato este cel mai personal mod de exprimare al fiecarui interpret( poate singurul) , ca si modul de exprimare prin voce ,prin vorbire , poate avea nenumarate caracteristici de exprimare foarte personale.

 

pur acustic , tehnic , prin vibrato avem mai multe inaltimi de ton in jurul unui ton central ce are armonice , in asa fel se va inbogati continutul de armonice ale tonului.adsaugandu-se si cela ale frecventelor rezultate din vibrato...si mai sunt si alte considerente...

 

dar iesim din topic...

 

strict ontopic,...intindem coarda cu degetul , prin apasare intre taste sau intindere , pe ritm sau nu in functie de interpretare .

Link to comment
Share on other sites

Ai uitat de vibrato circular ... care este o combinatie a celui orizontal cu cel vertical.

 

si o mai fi cel rectangular , triunghiular si upward-spiral ......hehe ..poate daca ( doamne fereste ) are cineva "parkinson" scoate un vibrato " circular" , da poate-i eliptic cu doua centre de focus si se schimba datele problemei.....ar mai fi curba lui Gauss

Link to comment
Share on other sites

si o mai fi cel rectangular , triunghiular si upward-spiral ......hehe ..poate daca ( doamne fereste ) are cineva "parkinson" scoate un vibrato " circular" , da poate-i eliptic cu doua centre de focus si se schimba datele problemei.....ar mai fi curba lui Gauss

 

:)

 

Cred ca peste 10 ani sa zicem chitarele o sa suporte chestii de genul asta. :)

http://www.everythingweird.com/images/42_guitar.jpg

 

sorry de offtopic...

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.