www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Review Venus Bass


George M.
 Share

Recommended Posts

azi am fost pe al prosound si am probat un iabnez, dar n-are importanta; dar pt ca eram in zina, am zis sa ma duc si pana la muzica sa ma intalnesc cu venusica.

sustin cu tarie, si imi cer mii de scuze pt iubitorii de Venus, dar e cel mai prost bas pe care l-am vazut in viata mea, nici n-am indraznit sa-l rog pe vanztor sa mi-l bage in statie.

 

finishul: extraordinar de prost, se vedea cum s-a prelins vopseaua pe el si s-a uscat

 

taste: ...

 

griful pus cash fata de corp, ceea ce a determinat o distanta enormaintre coarda MI si tasta 12. nu cunosc procedeul prin care griful a fost atasat de corp, pt ca nici nu existau suruburi de prindere, nici nu se cunosteau urme de lipici. pentru ca se putea canta pe dansul macar in pozitiile 1, 2, 3, s-a ridicat coarda Mi atat de mult incat s-a obtinut o distanta coarda - tasta de 2 ori mai mare ca cea normala; bineinteles ca si dozele au trebuit ridicate

 

corzi multicolore, erau placute la atingere, ce-i drept, dar coarda La avea alta culoare fata de celelalte ( m-am uitat la capete, toate corzile din acelasi set)

 

potentiometre jalnice; butonul potentiometrului se atingea de placuta de metal, ceea ce nu e chiar placut.

 

vestitul cap de hora, e chiar urat

 

ce m-a iritat cel mai tare a fost pretul, 455 de lei pentru asa un bas? noo

 

nota mea e 1 / 10 acel punct e pt corzile care mi-au palcut la atingere

 

considerati acest post ca un review

 

totusi este posibil sa fie un bas prost dintr-un lot, si vreau sa cred asta si ca totusi reghin poate sa faca un instrumet cel putin mediocru, nu prost. probabil ca exista Venusuri bune, dar basul asta consider ca nu are ce cauta in magazin, strica prestigiul firmei.

 

inca odata, imi cer scuze pentru iubitorii de Venus, daca exista vreunul

Link to comment
Share on other sites

uimitor ... se pare ca astia au talentul de a-si pune cele mai proaste bass-uri in vitrina magazinului, de, ala se probeaza, nu se cumpara , e de sacrificiu... Probabil ca directivele vin de undeva de sus, de la "firma"

 

Gitul este set-neck ... se prinde de corp prin 4 suruburi care se pot zari daca scoti pickguardul

Link to comment
Share on other sites

uimitor ... se pare ca astia au talentul de a-si pune cele mai proaste bass-uri in vitrina magazinului, de, ala se probeaza, nu se cumpara , e de sacrificiu... Probabil ca directivele vin de undeva de sus, de la "firma"

 

Gitul este set-neck ... se prinde de corp prin 4 suruburi care se pot zari daca scoti pickguardul

pai da, ca si vanzator pun un bas de "sacrificiu" in vitrina; vine omul si-l probeaza si nu-i place si pleaca. eu ce fac? pierd clienti

Link to comment
Share on other sites

ce-i bolt-in / bolt-on (e cu suruburi ca la majoritatea basurilor) ?

 

 

nu stiu cum e la majoritatea basurilor ( :) ), dar bolt-on/in e cu suruburi, da

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bolt-on

 

"set neck" e un gat lipit de grif

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Set-in_neck

 

si ar mai fi si

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Neck-thru

 

hell, yeah, WIKI! :)

 

 

EDIT: mi-a luat-o Doctoru-nainte :)

Edited by doi20
Link to comment
Share on other sites

eu stiam alta definitie a lui set-neck, uite ca m-am invatat gresit...

 

Cert este ca nu are placa de metal sa prinda gitul de corp. Sunt doua lemne unite prin 4 suruburi. Mea culpa

 

 

:) bem o bere

 

 

EDIT: am mai gasit o modalitate:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Set-thru_neck :)

Edited by doi20
Link to comment
Share on other sites

Prin anii '70. '80 shi '90, bass-urile de Reghin erau privite ca un soi de "materie primaa" din care, cu ceva munk ^in plus shi investitzii suplimentare, ^itzi faaceai o sculaa decentaa. Daadeai 1800 de lei (pe vremea lui Pingelik, o leafaa ^intreagaa) shi te alegeai cu un griff shi un set de tunning pegs Gotoh (made in Japan), IMO mai bune dec^at cele facute de Fender (am avut chei Fenbder, shtiu ce zic). Restul bass-ului (corpurile erau din tei, shi nu prea bine uscat) se transforma ^in kilocalorii...

 

Shansele de a gaasi un griff bun erau de 50 - 50, dak nu chiar 40 - 60...

Urmau apoi "Episodul 2" - procurarea unei bucaatzi de paltin sau, dak aveai noroc, nuc ori mahon, shi "Episodul 3" - alergatul dupaa una sau douaa doze "de firmaa", care nu erau deloc ushor de gaasit...

 

Vin deci shi eu cu o ^intrebare: nu s-a schimbat nimic ^in bine de atunci?

Link to comment
Share on other sites

Ha, nu cred. Am ciobanit si eu cateva lemne la viata mea... sunt satul. La Reghin se mai face cate o chitara rece bunicica, poate si alte instrumente clasice, dar la scule elctrice au dat-o in bara constant si cu incapatanare.

Link to comment
Share on other sites

la scule elctrice au dat-o in bara constant si cu incapatanare.

 

Aici nu te contrazic deloc... Tot ce spuneam este k, ^in anumite conditzii shi cu multaa munk + investitzii, dintr-un griff de Reghin se puteaface o sculaa c^at de c^at decentaa, de carte te puteai folosi ^in lipsa de altceva mai bun. Iar ^inainte de decembrie '89, nu prea existau alternative... Repet: shansele de a gaasi un griff utilizabil erau cam de 40%...

BTW, ^in ceea ce maa priveshte, folosirea verbului "a ciobani" este pur shi simplu o insultaa!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

In martie 2004 erau fabricate doar 5 bucati de bas Venus. Eu am fost sponsorizat cu unul dintre acestea. Restul urmau sa fie trimise la reprezentante. De fapt, cred ca am fost primul utilizator al acestui nou tip bas, folosindu-l in concert la numai o saptamana dupa ce l-am primit. Stiu ca cei din fabrica au lucrat mult la ele. Trebuia sa fie gata in iarna, dar a mai fost nevoie de anumite finisaje. Eu l-am luat personal din fabrica. A venit impreuna cu cablu spiralat si strap. Prima problema a fost capacul potentiometrului ce se desuruba foarte usor (uneori cand umblam cu basul in husa). :) Dozele nu aveau un output foarte mare, iar sustainul lemnului era insesizabil. Soundul sau se potrivea pentru chestii gen stone rock. Totusi, atunci cand l-am folosit in concert pe un amplif Laney a sunat destul de bine. L-am mai folosit live, si nu m-a lasat la greu. O alta problema a aparut dupa un an, cand a inceput sa se decojeasca bridgeul si cand a trebuit sa reglez griful. Eu am fost multumit de el, insa nu este un bas de cursa lunga. Nu se compara cu modelele vechi (gen Jupiter), referindu-ma in special la lemn. Per total, este un bas ieftin, pentru incepatori. 7/10

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un model de Venus luna trecuta in Muzica, si arata putin diferit de ceea ce am primit eu. Ma gandesc ca in 3 ani au mai schimbat "reteta". 7/10 pentru raportul pret/calitate vizavi de segmentul de consumatori vizat. Doar nu crezi ca l-am comparat cu un Fender? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.