www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dozeee.......


Radu i
 Share

Ce doze preferati? In ce combinatie?  

42 members have voted

  1. 1. Ce doze preferati? In ce combinatie?

    • EMG
      13
    • Seymour Duncan
      14
    • DiMArzio
      15


Recommended Posts

Guest Sheriff

Stiu ca exista multi "biased" intr-o parte sau alta, dar ideea e ca o doza, in afara criteriului de calitate caruia ii corespund toate cele trei marci mentionate de tine, trebuie sa corespunda la cel putin inca 2 criterii:

1 sa fie potrivita pentru genul abordat

2 sa iti placa tie sunetul

cele 2 criterii nu sunt intotdeauna complementare totusi...

Eu am optat pentru S-D deocamdata dar asta nu inseamna ca nu imi plac si alte modele, ex: EMG HZ-H-4, DiMarzio Evolution si Blaze II

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca toate sunt super bune.. depinde doar ce vrei.

Si la toate poti avea surprize neplacute.

De exemplu eu am ca doza de Neck Dimarzio DP159 cred .. Evolution a lu Vai

Si nu-mi place cum suna.. si este cea mai scumpa Dimarzio din gama ei.

Doza de Ibanez Infinity suna mai bine.

 

EMG nu prea am avut ocazia sa ascult pe viu, dar din cate stiu imi lasa impresia ca sunt mai de "rautati" dand un bas mai puternic.

 

Seymour eu o gama FOARTE variata de doze, nu atat ca tehnologie cat si ca varietate de sunet. Adica sunt sigur ca daca vrei un sunet anume.. iti gasesti un Seymour care sa-ti convina.

 

Iar Dimarzio mi se par mai bazati pe imagine .. si publicitate, marea majoritate a virtuosilor la moda facand reclama la dimarzio. Sunt de altfel niste doze super bune, cu un sunet destul de aparte.. care se face usor auzit.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma .... :)

Ce sunt de fapt dozele ? La ce ajuta ele ? (ma refer la dozele de chitara electrica)

Ce conteaza daca sunt duble sau simple ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
Pana la urma .... :)

Ce sunt de fapt dozele ? La ce ajuta ele ? (ma refer la dozele de chitara electrica)

Ce conteaza daca sunt duble sau simple ?

16600[/snapback]

Nu fiti rai cu omul. Nu e nimic gresit in a intreba :). Dozele sunt chestiile care se ocupa cu preluarea semnalului de la corzi si transformarea lui in semnal electric prin intermediul efectelor electromagnetice. Avea Cearny un thread interesant parca.

Oricum, un link interesant:http://users.chariot.net.au/~gmarts/pickupin.htm

Bafta

Link to comment
Share on other sites

cred ca fiecare a votat in concordanta cu dozele ce le poseda si cu stilul muzical agreat. Eu personal sunt deosebit de multumit de seymour duncan :)

Nu cred ca exista doza buna la toate . Fiecare are propria amprenta timbrala si pana la urma aici e vorba de preferinte si nu de "cea mai buna". E ca la mercedes vs bmw :) (sau bruzli vs vandam :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.