www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un 7-string Bun


LumpY
 Share

Recommended Posts

sa foloseshti un les paul din ala suplu shi gentil pt a canta black metal e ca shi cum ar f-l_l-t-e un boschetar o femeie frumoasa vorba unui prieten de-al meu :) la dime suna bine TOT! de la armonicele alea de ti se ridica paru pe mana, la tonu ala de pe distors de rashcheteaza parchetu la rifurile alea de pe hollow mai la sfarshit! totu se imbina perfect intre el shi vinnie paul! daca cineva vrea sa sune ca el, ishi ia scule ca ale lui,shi se pune serios pe repetat, nu ia fender, gibson, sau PRS.. ia dean sau washburn. shtiu ca se poate canta coios shi pe gibson!!! shtiu asta! shi pe fender se poate! probabil shi la cimpoi poti... aia nu shtiu, dar macar se poate incerca! dar gibsonu nu suna ca ibanezu sau ca esp-u asha cum a zis felix mai sus! daca lui ai place mai mult sau mai putin, aia e o parere! :) ce tare-i asta =))

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu are rost sa ajungem sa vb de ce nu iti place vulgar display! unii spun ca e genial unii ca it sucks! e irelevant. nu despre asta se vorbea aici. cu harley bentonu lafel. conteaza sa fi satisfacut de banii pe care ai dai pe un instrument, si eu sunt mai mult decat satisfacut.

 

is curios care e partea manly in voi :) :) daca vrei sa canti despre floricele pe campii shi asta iti place, nu vei vedea niciodata de ce pantera a facut asha valuri in lume! da e mai bine asha. mai trebe sa fi shi emo, nu? cand iti pui o chitara in mana care radiaza shi emana atitudine shi incepi sa te lalai cred ca e putin cam ... nefiresc unu baiat (sa nu zic barbat daca i-au dat firele de par pe fatza ) pantera kicks ass! aia storc untu din chitara aia! daca vrei sa fi tandru sa uzi organe genitale feminine, canti la pian ! merge shi cu chitara, dar ideal e la pian. deaia m-am lasat odata ce mi-a crescut shi barba... ce coincidentza :)

Link to comment
Share on other sites

pe chitara aia scrie ESP. are boashe gibsonu. bagi intr-un pedalboard unde faci minuni cu tonu shi dupaia in amp, ai boashe. e vb de preferinte. la les paul nu imi place tonu, forma pentru ca arata ca burta unui om gras, si e f grea, si grifu e pus pe corp la un unghi mai mare de 180 de grade ceea ce ma incomodeaza. whatever... am vrut prin topicu asta sa ajut oameni sa economiseasca radical din banii dati pe o chitara. ca am greshit cand am spus ca suna cat una de 1000 de euro, aia e posibil. dar decat asta: http://www.thomann.de/gb/schecter_omen_7_blk.htm asta: http://www.thomann.de/gb/ibanez_rg7321bk_guitar.htm , 100% suna mai coios si mai bine. deci am economisit 200 de euro! acuma nu mai exista nici o shansa sa exagerez, shi cred ca in sensu asta am dreptate. deci in loc sa dai 400-500 de euro p o chitara pe 7, poti sa dai 260-300 pe una upgradata care sa sune cel putin lafel de bine. agree ?

Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

Va rog pe aceasta cale sa nu ezitati a raspunde la intrebarea existentiala pe thread-ul meu : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=13573&st=20 :)

 

Trebuie facut split la asa ceva, si mutata mare parte la desert. Cine mai are Harley Benton de pe forum, sa ne convingem si noi de un lucru.

 

Uite ca pe Gibson se poate cinta metale si fara sa ai "burta aia" ... si nici macar 7 corzi

http://www.youtube.com/watch?v=SkjOgawK7L0...ted&search=

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...deci in loc sa dai 400-500 de euro p o chitara, poti sa dai 260-300 pe una upgradata care sa sune cel putin lafel de bine. agree ?

 

Chiar am fost curios ce chestia care o spunea LumpY aici, asa ca am facut un experiment (am luat o serie la intamplare de la ESP):

 

Am luat LTD EX50 si am incercat sa o upgradez cat se poate de apropiat de LTD EX260. (http://www.espguitars.com/guitars_ex.html)

 

...si m-am apucat de treaba:

- Am scazut din 398Euro (EX260) 266Euro (EX50) si am ramas cu 132Euro pt doze. (preturile sunt luate de pe thomann)

- Am mai "pus" 26Euro si am "luat" 2xEMG HZ H4.

- Dozele care imi raman de pe EX50 le vand, si imi recuperez, dupa cateva luni de dat anunturi, cei 26 de euro care i-am pus in plus pentru doze si recuperez si banii cu care am platit un electronist (sau un lutier) sa-mi schimbe dozele.

 

Si cu ce am ramas?

Am ramas cu un LTD EX50 upgradat, care e la acelasi pret cu LTD EX260, dar totusi nu are Coil Split si e cu Bolt-On in loc de Set-Neck, cum are EX260.

 

Mie nu prea mi se pare rentabila afacerea asta...

Nu stiu... poate nu am ales eu chitarele bine.

 

 

Dar nu-i nimic. Acum doresc sa va pun si pe voi la incercare !

 

Chiar as fi bucuros sa faca altcineva (poate chiar LumpY) o comparatie de genul celei facute de mine in care sa-mi demonstreze ca ce mi s-a "intamplat" mie a fost pur ghinion, si ca se poate ca o chitara upgradata care a costat X euro (impreuna cu upgrade), e mai buna decat alta chitara care noua costa acelasi X numar de euro, sau chiar mai mult.

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.