www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

12ax7 In Etajul De Amplificator De Putere


doi20
 Share

Recommended Posts

buna seara! :)

 

as dori sa stiu cam care e durata media de viata a lampilor 12ax7 (aproximativ, bineinteles). am cautat pe net, dar tot ce am gasit a fost pe siteu' marshall unde spuneau ca "in conditii normale" de cantat (oare ce o fi inseamnand asta?!) aceste lampi tin intre 2 si 3 ani. dar era vorba de uzul lor in sectiunile de pre-amplificare iar pe mine ma intereseaza cam cat tin in etajul de amplificator de putere (lampa aceasta e folosita pe seria ampurilor valvetronix de la vox, dar in mod mai putin tipic pentru ea, si anume amplificator de putere). sunt paralel cu domeniul amplificatoarelor/lampilor si al electricitarii in general (tot ce depaseste materia de baza de pana in clasa a 11-a :) ) asa ca mi-am pus intrebarea daca este mai mare uzura pentru utilizarea in voxurile mentionate, fata de pre-amp.

 

informatii aditionale:

1) ma intereseaza vox ad30vt (daca va ajuta cu ceva in estimarea duratei de viata a lampii)

2) sunt constient ca acest amplificator nu este unul profesional, full-lampa, etc :(

 

multumiri anticipate raspunsurilor competente :)

Link to comment
Share on other sites

1000 de ore garantat zic uni , si probabil in putere " muzicala" , nu in regim continu de uz maxim

 

Find 4x 12AX7 ECC83 MATCHED (TUNGSRAM) NOS NEW TESTED L@@K!! in the Consumer Electronics , Vintage Electronics ... guaranteed lifetime : 1.000 Hours . ..

 

 

cum ai cautat ?

 

altele au 10000 ore depinde de seria fabricata cele facyte ptr armata sunt mai longevive si mai bune...

Link to comment
Share on other sites

Find 4x 12AX7 ECC83 MATCHED (TUNGSRAM) NOS NEW TESTED L@@K!! in the Consumer Electronics , Vintage Electronics ... guaranteed lifetime : 1.000 Hours . ..

 

am gasit si asta dar ce e garantat nu e decat varful ghetarului, sau cel putin asa sper dar nu stiu; am facut o comparatie cu reclamele la automobile, cand garanteaza cateva sute de km, dar te astepti ca masina sa te duca mult mai mult :)

 

1000/3 ore pe zi (nu cred ca exersez mai mult de atat sigur sigur ca vine si clasa a 12-a) inseamna aproximativ un an de exersat 3 ore zilnic.

 

LE: si stiu si ca cele facute pentru armata tin mai mult, dar nu cred ca sunt folosite pe practice ampuri

Edited by doi20
Link to comment
Share on other sites

How often should I change the valves in my amplifier?

 

This obviously depends on how often your amplifier is used, but with average use, the power valves should last between 1 - 2 years. The pre-amp valves do less work inside your amplifier and should last twice as long. However, this is only a general rule that considers the average wear on a valve and it must be appreciated that the life expectancy of a valve can be indeterminate. This means that no matter how much care and attention goes into making an amplifier and selecting good valves, a valve can suddenly fail and need replacing earlier in its life.

 

Most guitar players will accept the fact that their guitar strings wear out or can snap unexpectedly, and will need replacing. The same consideration should also be given to the valves in your amplifier. Over a two-year period, you are likely to spend more on regular string replacement than on a new set of power-amp valves. Also, most players carry a spare set of strings in their case ready for the next string change. At some point it is likely that your amplifier will need some new valves, so it's good advice to carry some spare valves and fuses as well.

 

de pe siteu' vox, sectiunea FAQs

...

:)

Edited by doi20
Link to comment
Share on other sites

In primul rand ca Vox AD30vt este un amp hibrid cu finalul solid state.

 

Deci 12ax7 este in preamp (ca nici nu vad cum ar putea fi in final). Ce scrie pe site-ul marshall se aplica si pentru Vox.

Utilizare normala inseamna cam 3 ore pe zi.

Deci ar fi cam 3000 de ore.

Dar totdeauna lampile de preamp nu se uzeaza prea repede.

Pana ajungi sa se uzeze lampa din preamp (ca una singura este) vei sti cu siguranta mult mai multe decat acum.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Uite aici care este "schema":

http://www.voxamps.co.uk/valvetronix/valve...alvereactor.asp

 

Este sa zicem in poweramp dar in etajul de preamplificare (12ax7 nici nu este in stare sa dea un semnal de final)....

 

Chestie de marketing. Vox-urile valvetronix insa sunt niste super scule pentru pretul lor.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Salut. 12ax7 poate fi folosita ca amplificator de putere. Are nevoie de un traf de iesire special. Puterea este mai mica de 0,5W dar cam asta e nivelul de cantat in casa pe un difuzor cu SPL bun (celestion eventual).

 

Se consuma mai repede ca amplificator de putere decat folosita in mod normal in preamp.

 

Andrei

Link to comment
Share on other sites

Salut. 12ax7 poate fi folosita ca amplificator de putere. Are nevoie de un traf de iesire special. Puterea este mai mica de 0,5W dar cam asta e nivelul de cantat in casa pe un difuzor cu SPL bun (celestion eventual).

 

Se consuma mai repede ca amplificator de putere decat folosita in mod normal in preamp.

 

Andrei

 

multumesc de reply! :)

Link to comment
Share on other sites

Lucrez cu lampi de ani de zile si pot spune ca aste lampi in versiunea militara (echivalentele directe rusesti 6H2P-EV) pot tine si 15.000 ore de functionare atata timp cat nu se saraceste emisia electronica (prin alimentarea filamentului cu tensiune mai mare decat cea nominala) si nu se forjeaza inutil anodul prin aplicarea unui B+ mai mare decat Unominal anodic. Lampile din seria 12AX7 si ECC83 pot tine 10.000 ore in conditiile stabilite. In statii de regula merg "in forja" si deci ai 5.000-7.500 ore de functionare.

 

Cand se saraceste emisia catodica, lampa suna "sters" fara inalte sau fara bass.

 

Numai bine,

ALEKS

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
interesant...nu stiam ca vox ac30 e asa misto...deci la noi cam cat e? 800ron? despre ac30vt e vorba, nu? pai, pana la urma scrie a 12AX7 dual-triode valve si in scheme arata 2...deci are 2 lampi in preamp, nu?

 

Despre AD30VT e vorba...

Link to comment
Share on other sites

interesant...nu stiam ca vox ac30 e asa misto...deci la noi cam cat e? 800ron? despre ac30vt e vorba, nu? pai, pana la urma scrie a 12AX7 dual-triode valve si in scheme arata 2...deci are 2 lampi in preamp, nu?

AC30 e in alt film fiind un amplificator care are etajul de putere facut cu tuburi. Ar fi bine sa fie 800 de ron ca mi-as lua si eu vreo 10 sa am asa pentru batranete :)

Link to comment
Share on other sites

a....greseala mea...scz...le-am confundat...si deci ad30vt nu e bun ( :) daca ati sti ca sambata plecasem la muzica sa-mi iau unul, si am ajuns dupa 40 minute de la inchidere :( )

 

ma gandeam ca are efecte, lampa, dif de 10'', deci chiar mi s-a parut misto....bine, atunci intreb: pedalele vox cooltron (in special bulldog dist) sunt bune...sa nu-mi spuneti dupa ce-mi iau (luni am planuit o vizita la muzica...nu stiu daca ajung cu scoala asta :) da incerc..) ca nu-s bune....

 

eu as fi vrut un amp cu lampa (macar una acolo :) ) care e cea mai buna solutie, rap. calitate/pret...

parerea voastra...?

 

 

------stiu ca nu am postat unde trebuie...dar poate avea legatura B) -----

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu a zis nimeni ca AD30VT nu ar fi bun, ci doar ca nu are rost o comparatie cu AC30-ul, fiind vorba de un total alt segment, atat ca scop, calitate a sunetului, pret.

 

In legatura cu seria de pedale VOX cu lampi, eu zic ca merita incercate, dar la fel de bine merita incercate si alte pedale similare, gen SFX03-ul de la Seymour Duncan sau Silver Dragon-ul de la Rocktron. Incearca mai multe variante, cat multe poti. Nu te grabi. Succes!

Link to comment
Share on other sites

da...intelesesem diferenta dintre ac si ad

uitati...am incercat sa-mi comand half-stack-ul asta epiphone valve jr. cu head + cab ( nu ma deranjeaza ca nu are efecte, aveam eu oricum)...dar l-am gasit la pret bun doar pe situri americane....music123, guitar center, musicians friend etc...si nu trimit in europa...la ei stacku' costa 250$(super-marfa)...ori pe thomann ajungi la 300eur! spuneti-mi si mie un site unde pot sa-l gasesc si sa mi-l trim. in rom. (asta daca am vreo sansa..)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T
interesant...nu stiam ca vox ac30 e asa misto...deci la noi cam cat e? 800ron? despre ac30vt e vorba, nu? pai, pana la urma scrie a 12AX7 dual-triode valve si in scheme arata 2...deci are 2 lampi in preamp, nu?

 

 

Nu sunt 2 lampi, sunt 2 jumatati de lampa ECC83. Lampa ECC83 are 2 triode (element de amplificare cum e tranzistorul) in ea. Ele sunt reprezentate in schema.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.