www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exprimare si logica in limba romana


malex
 Share

Recommended Posts

Astazi sunt exterm de critic. Prin urmare, va supun atentiei gramatica unor texte (culese de pe alte site-uri) si exprimarea creatorilor. Aceste texte (de prezentare!) sunt, in general, primul contact al magazinului (vanzatorului) cu clientii sai.

Insertiile intre paranteze drepte imi apartin.

 

XXXX Music Store a aparut ca o necesitate pe piata Romaneasca [virgula] fiind primul magazin online de vanzari instrumente muzicale.

 

Modalitatea de comanda, plata si livrare este simpla si profesionala. Plata se executa numai cu ajutorul bancilor [virgula] deci posibilitatea de frauda este nula. Pentru mai multe informatii, click aici.

 

Speram sa putem acoperii [un singur “i” era de ajuns] o gama cat mai mare de produse si gusturi. Pentru inceput [virgula] exista o gama mai restransa de produse [virgula] dar cu ajutorul dumneavoastra speram ca aceasta sa creasca de la luna la luna. Produsele sunt de calitate superioara, calitatea find data de numele marcilor pe care le vom vinde [logica este doboratoare]. Marca XXXX [virgula] mai putin cunoascuta [cunoscuta, poate] pe piata romaneasca [virgula] este prima marca romaneasca de instrumente muzicale, fiind realizate "hand made" [iarasi, logica transcende; poate cu un “acestea” inainte de “fiind”, mai rezolva din problema].

 

Calitatea instrumentelor si a amplificatoarelor este profesionala [virgula] chiar daca ele sunt realizate in Romania [e cumva o conditie sine-qua-non ?]. Clientul are posibilitatea de asi [a-si] cumpara instrumentul gata facut [virgula] sau de asi [a-si] comanda unul dupa gustul si nevoile sale [asta cu comanda dupa “nevoi” e cea mai tare; poate “pretentii” era mai potrivit].  Speram ca in viitorul apropiat sa deschidem si un magazin intr-o locatie in Bucuresti.

 

Va asteptam!

 

Sper sa nu se simta nimeni jignit (din acest motiv n-am dat nume) si sa interpreteze totul ca pe o critica constructiva. N-am pretentia de a fi eu "grãmãticul no.1", dar cand este vorba de "cum te prezinti", cred ca un text ar trebui citit de 5 ori. Mie mi-ar crapa obrazu' :)

 

Good luck

Link to comment
Share on other sites

Malex ti-a scapat ceva :)

Modalitatea de comanda, plata si livrare este simpla si profesionala

 

PROFESIONÁL, -Ă, profesionali, -e, adj. Care ţine de o profesiune, privitor la o profesiune; care este legat de o profesiune. ◊ Secret profesional = informaţie pe care o deţine cineva graţie profesiunii sale şi pe care nu are dreptul să o divulge nimănui. Învăţământ profesional = învăţământ pentru pregătirea şi pentru specializarea muncitorilor calificaţi. Boală profesională = boală specifică unei profesiuni sau provocată de o anumită profesiune. ♦ (Adverbial) Cu obişnuinţa unui profesionist. [Pr.: -si-o-] – Din fr. professionnel.

 

Intr-adevar comerciantul are o scuza prin "lipirea" mesajului cu "in constructie" insa scuza aceasta dispare atunci cand reclama devine prea agresiva ...

Link to comment
Share on other sites

XXX Music Store a aparut ca o necesitate pe piata Romaneasca [virgula] fiind primul magazin online de vanzari instrumente muzicale.

 

Modalitatea de comanda, plata si livrare este simpla si profesionala[PROFESIONISTA]. Plata se executa numai cu ajutorul bancilor [virgula] deci posibilitatea de frauda este nula. Pentru mai multe informatii, click aici.

 

Speram sa putem acoperii [un singur ?i? era de ajuns] o gama cat mai mare de produse si gusturi. Pentru inceput [virgula] exista o gama mai restransa de produse [virgula] dar cu ajutorul dumneavoastra speram ca aceasta sa creasca de la luna la luna. Produsele sunt de calitate superioara, calitatea find data de numele marcilor pe care le vom vinde [logica este doboratoare]. Marca XXXX [virgula] mai putin cunoascuta [cunoscuta, poate] pe piata romaneasca [virgula] este prima marca romaneasca de instrumente muzicale, fiind realizate "hand made"[PLEONASM->REALIZATE=MADE, DECI TREBUIA FIE "FIIND HAND MADE",FIE "FIIND REALIZATE MANUAL"] [iarasi, logica transcende; poate cu un ?acestea? inainte de ?fiind?, mai rezolva din problema].

 

Calitatea instrumentelor si a amplificatoarelor este profesionala[PROFESIONISTA] [virgula] chiar daca ele sunt realizate in Romania [e cumva o conditie sine-qua-non ?]. Clientul are posibilitatea de asi [a-si] cumpara instrumentul gata facut [virgula] sau de asi [a-si] comanda unul dupa gustul si nevoile sale [asta cu comanda dupa ?nevoi? e cea mai tare; poate ?pretentii? era mai potrivit].  Speram ca in viitorul apropiat sa deschidem si un magazin intr-o locatie in[MAI DEGRADA DIN,DECAT IN] Bucuresti.

 

Va asteptam!

16208[/snapback]

MI-AM PERMIS SA FAC RECTIFICARI LA TEXTUL DEJA "ANALIZAT" PT CA MALEX A SCAPAT DIN VEDERE SI ALTE GAFE!:) enjoy!

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce intr-adevar m-ar bucura si ar arata ca respectivul este receptiv, ar fi schimbarea in bine a site-ului (a mesajului, ma rog).

Da' inca n-a facut-o. Poate n-a citit aici, poate-i prea orgolios... :)

Oare si la feedback-ul pentru produsele expuse e tot la fel de receptiv?

Just asking... :)

 

Good luck :)

Link to comment
Share on other sites

Guest m_vanghelie

bine ca l-ati lasat.... altfel nu-l gaseam sa-mi dau si io cu parerea, care este...

pai cum sa zic? care nu stie, scrie ce poate, important e sa vinda marfa, nu conteaza cine-i trece pragu, manelist sau roacar... banu sa iasa! cineva s-a gindit bine cind a zis ca a fost scrisa reclama pe intelesu tutulor, ca uniii prefera cuvinte complicate, aduse din america o data cu chitarili, alti vrea propoziti romanesti, sa priceapa tot omu.

eu zic sa-i lasati in pace sa vinda scule... poate cu ocazia asta va mai iarta la preturi...

Link to comment
Share on other sites

Salve tuturor!

 

Partea de design si programare, din cadrul site-ului Grosmann Music Store, este conceputa de mine. Daca v-ati gandit vreo clipa cum ca, cine realizeaza site-ul este si autorul textelor = gresit! Informativ, va spun ca acest site este prevazut cu o parte de administrare in care, reprezentantii Grosmann isi actualizeaza absolut toata informatia (texte, imagini, etc).

 

In acest moment, textele din site sunt intr-adevar cu greseli gramaticale dar, asta nu inseamna ca vor ramane asa. Acestea au fost introduse, la inceput, pentru a vedea cum se incarca site-ul, d.p.d.v tehnic si grafic.

 

In alta ordine de idei, Grosmann Music Store habar nu are de discutiile aduse de voi pe acest forum si asta, dintr-un motiv foarte simplu: timpul! Daca aveti ceva sa-i transmiteti, exista o rubrica pe site, numita "contact", in care puteti sa-i trageti de urechi asupra eventualelor greseli, etc.

 

Bafta Domnilor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.