www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

BLUES ...si totul despre blues


Burb
 Share

Recommended Posts

Thx to all of you... :) sincer sa fiu nu m-am chinuit prea mult cu solourile alea si nici nu sunt un chitarist de blues... dar din cand in cand imi place sa ma mai joc cu faze d-astea.

 

Pentru s0rin: am folosit v-amp 2 si chitara yamaha 421DL iar ca soft, sonar 2 si soundforge. m-am jucat cu canalele incarcand sa obtin un efect de panoramare dar n-am reusit repede si am lasat-o balta. La primul solo e adevarat ca am folosit mai mult pentatonia dar daca ai observat, am bagat si nishte faze mai rock tocmai pentru ca nu imi place sa raman fixat pe o idee. E adevarat ca nu voi simti niciodata blues-ul asa cum il simt negrii care l-au inventat dar prefer sa fac mai mult decat BBking de exemplu. De exemplu mi-a placut foarte mult albumul lui John Lee Hooker cu Santana la chitara (si Santana nu e mare scula) unde baiatul iesea din tiparele blues.

 

Pentru Dementhor: iti jur ca acum 5 ani cand aveam o rabla de copie fender si un distors ibanez iti faceam solouri mai mishto decat ce am pus aici. Nu conteaza atat de mult sculele pe care canti ci mana pe care ti-o formezi in timp (aici e vorba de ani de zile). Nu vei putea niciodata sa ai controlul unui mare chitarist numai dupa o saptamana de cantat pe Gibson si Marshall de exemplu. Ca sa nu mai spun ca nici macar un sunet ca lumea nu vei putea sa faci intr-o saptamana pentru ca dupa aprox. 1 ora urechea se obisnuieste cu ce percepe iar tu vei crede ca ai super-sunet dar de fapt nu e asa.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Pheno

Respekt felix, eu cant de aproape doi ani insa m-am apucat de game si improvizatii relativ recent (ieri :)) m-au mobilizat burb si adi cand ne-am intalnit, am facut shi eu un solo pe backtracku ala si suna foarte liniar, ma rog cred ca o sa vina de la sine in timp. Chestia e ca in afara de downward si upward nu prea situ cum sa cant o gama poa imi impartasesti shi mie neshte secrete. (pliz) :)

Link to comment
Share on other sites

felix eu m-am referit la altceva.....am spus ca se aude cu totul altceva...ia o melodie facuta de mine si compar-o cu una pe care ai cantat-o tu acum 5 ani....pentru ca eu am amplificator pe software...care se aude mai prost ca orice hardware...indiferent cand de prost e, nu mai zic de chitara...ca m-am uitat si la muzica din anii 60 si chitara mea nu apare nici atunci :)

 

m-am referit la compunerea solo-ului atunci cand am zis ca se poate face intr-o saptamana de truda....si aici m-am referit la chitarist cant de cat experimentati cu cel putin 2-3 ani de chitara(si nici aici nu conteaza foate mult anii depinde ce faci in ei)....scuza-ma ca nu am precizat

 

felix vreau sa ma intelegi...eu nu zic ca nu stii chitara....ti-am spus cel putin cu melodia "sweet summer" eu am ramas masca, dar nu cred ca esti singurul care poate sa faca un solo sa ramai mut....si aici nu ma refer la mine ca ma simt complexat sau ca mi s-a ranit orgoliul.....asta am vrut sa zic de fapt...

Link to comment
Share on other sites

:) imi place ca va certati ....dar ideea d BLUEs este d pace ( adik t paraseste gagica si stai si bei ..fara masura....da in pace..in liniste...in bodega..in ce vreti voi...)

 

pt Sorin: as face solo ...da nu am electrica si ca sa bag la acustica mea..nu prea merge.....ma rog o sa incerc ceva...

..si vreau sa va mai zic ceva......daca nu puteti sa faceti un solo d blues...nu cred ca puteti sa faceti vreun solo//.....totusi ala d blues e cel mai simp[lu , cu cel mai mult sentiment, si cel mai d efect....nu trebe sa canti rpd sau sa stii nush c .....si 2note puse unde treebe cu cum trebe fac o melodie blues sa sune bestial.....

 

....don't give up and try

Link to comment
Share on other sites

Pheno: singurul secret este sa canti cat mai mult si de preferat pe scule cat de cat bune. Secretele nu se invatza din manuale ci le descoperi singur si le adaptezi cum simti tu mai bine.

 

Dementhor: sunt de accord cu tine ca trebuie sa posteze si altii ce canta, insa nu poti sa-i obligi s-o faca. Pe de alta parte incearca sa fi mai clar in exprimare.

Link to comment
Share on other sites

si pt k publica vrea ;)...na ca pun si io un solo...cam d *** dar e acustica pe negativ cu electrica...si nu prea iese sentimentu :)

 

vreau injuraturi :) da nu prea multe :)

 

sper ca auziti acustica :(

 

p..s. sa stiti ca nu eram beat...si nu am avut inspiratie....alta data B)

+ ca e inreg la microfon .

 

...a si sorin...ziceam ca nu prea merge sa bagi solo d acustica p negativ d electrica.....ca asa normal...am niste blues_ane d mori ...doar acustice si muzicutze ..super tare....

imp_Bm_blues_acust_1_burb.mp3

Link to comment
Share on other sites

bravo burb suna binishor... :) suna bine....nici track-ul ala pus de mine nu e prea bun de facut solo pe el ca se baga si chitaristul ala cu pasajele alea scurte..ai facut o treaba buna si sunt sigur ca daca stateai sa il gandesti iesea si mai bine..burb ai incercat vreodata sa bagi chitara ta prin guitarrig .....mie mi se pare ca suna misto...

Link to comment
Share on other sites

burb...guiatrrig e un software procesor de chitara , e un fel de guitar fxbox ,despre care sa tot vorbit pe aici, insa mult mai bun ...nu-ti fie frica nu sunt doar pentru chitarile electrice..eu imi bag electro-acustica prie ele si imi place cum suna...din pacate nu pot sa pun ceva cu guitarrig ca am doar varaianta demo si nu pot inregistra cu el...dar iti pun ceva cu guitarfxbox..un pic de distors si reverb.....bineinteles astea ti le-am zis ca tu te plangeai ca nu ai chitara electrica. cu minunile astea iti poti face acustica sa sune ca una electrica si sa ai sustain..daca vrei...

ps: pe ce atashez cant ce imi trece prin cap( improvizez ) asa ca nu e mare lucru..am pus-o doar sa vezi cum suna chitara

output.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

wow, sunt impresionat de ce se intampla pe-aci. promit ca o sa iau unul din mp3-uri si o sa bag un solo peste, desi nu stiu cat de bine o sa sune acustica peste (eu o sa incerc, cel putin... nici tehnica mea nu e extraordinara si nici chitara nu acopera ca lumea sunetul de electrica :) ). Pana atunci bag si eu ceva ce vrea sa semene a blues (o improvizatie pe metronomul din Cool Edit), e binevenit oricine vrea sa bage un solo peste. :)

Track_1__2_.mp3

Link to comment
Share on other sites

wow, sunt impresionat de ce se intampla pe-aci. promit ca o sa iau unul din mp3-uri si o sa bag un solo peste, desi nu stiu cat de bine o sa sune acustica peste (eu o sa incerc, cel putin... nici tehnica mea nu e extraordinara si nici chitara nu acopera ca lumea sunetul de electrica :) ). Pana atunci bag si eu ceva ce vrea sa semene a blues (o improvizatie pe metronomul din Cool Edit), e binevenit oricine vrea sa bage un solo peste.  :)

 

 

bah imi place.....continua....ca vrem...poate vii sambata la reuniune....sa bagam blues......si sorin...nu mai spune ca nu stii c troleibus sa iei...ca nu prea merge....iei metroul pana la unirii ..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88
bah imi place.....continua....ca vrem...poate vii sambata la reuniune....sa bagam blues......si sorin...nu mai spune ca nu stii c troleibus sa iei...ca nu prea merge....iei metroul pana la unirii ..:)

Multzam fain, o sa mai lucrez... sorry, dar la reuniune nu pot sa vin (abea azi m-am trezit si eu si am vazut topicul cu 2 aprilie), dar promit ca data viitoare o sa fac tot posibilul sa fiu acolo (mai ales pentru blues :) ).

 

P.S.: Stupid me... am uitat sa spun. pentru cine vrea sa bage solo peste, track-ul de mai sus este in ol' E :) .

Link to comment
Share on other sites

c mah nu ai mai fost cu metroul///??? bilete se iau d la metrou...t descurci tu...incearca sa intriii asa fara bilet si o sa t opreasca cineva si o sa-ti arate d unde se iau bilete :).......si kfc e kentucky fried chicken..un fel d mc'donalds......si e chiar langa mc 'donalds d la unirii (p colt)...

Link to comment
Share on other sites

c mah nu ai mai fost cu metroul///??? bilete se iau d la metrou...t descurci tu...incearca sa intriii asa fara bilet si o sa t opreasca cineva si o sa-ti arate d unde se iau bilete :).......si kfc e kentucky fried chicken..un fel d mc'donalds......si e chiar langa mc 'donalds d la unirii (p colt)...

 

 

Grupul politicienilor pasionati de SF il saluta pe Burb... mane, daca ai senzatia ca s-a bagat metrou USA - Romania... join that group.... just kiddin'... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

multam fain :) . nu mi se pare ca am cine stie ce tehnica, mai am mult de lucru, dar multumesc mult. eu cant de vreo 2 ani, am cantat un an pe clasica, dupa care m-am apucat de blues pe acustica, si de vreo 6 ani ma mai joc cu bucati de rock mai vechi. de ascultat ascult cam tot ce inseamna rock pana in '80 si ceva (e prea lunga lista ca sa o insir aici, dar cred ca Pink Floyd m-au marcat cel mai mult in ultimul timp), si blues (totusi imi place mai mult sa cant blues decat sa ascult). o sa mai postez pe-aci cand am timp sa inregistrez (a inceput scoala, deh).

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

ok, hai ca mai bag ceva... un solo pe una din track-urile postate aici, e solo de acustica pe electrica, nu is deloc multumit de felul in care suna, dar o sa il pun ca sa mentin topicul oarecum in picioare. Oricum, data viitoare o sa vin cu ceva mult mai frumos, trebuie doar sa dau peste niste versuri ca lumea, ca sa imi arat si... lipsa calitatilor mele vocale :) . Totusi, sper sa nu raman singurul care posteaza. :)

 

later edit: daca imi da cineva o electrica poate postez mai mult. :)

blues_in_a_spyked.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Inca una.. de data asta a iesit ceva frumos, zic eu. E cam neprelucrata, nu are decat un solo mic peste (improvizat, dar se pare ca a iesit bine din prima). Astept niste feedback, pana acum am observat niste mici scapari de ritm, dar s-ar rezolva la o reinregistare (pe care mi-e prea lene sa o fac.. wtf, e la mijto facuta). :)

bluz.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

stiu ca am fost lenes si nu am mai postat nimic aici....sa-mi fie rusine..stiu....dar nu prea am avut inspiratie...si abia mi-am luat electrica ...si nu am cablu...damn....la acustica am ramas fara corzi...ah.....dar las ca ma revansez eu....macar daca mai postati si voi melodii si chestii si-mi ziceti " haha asa nu poti sa faci.." poate mai bag si eu.....sau toata lumea asteapta sa ma imbat si sa cant pe messenger :))......sure anytime

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.