www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schecter Omen 5 Anyone?


Guest daemon
 Share

Recommended Posts

Guest daemon

ma uit dupa basuri de ceva timp, si m'am razgandit de o groaza de ori, dar pana la urma m'am oprit la asta: Schecter Omen 5. Motivele au fost doze active, basswood la corp, corpul fiind destul de mare, din cat se intelege din poze, fretboard de rosewood, tinta mea fiind un sound mai dark, si cred ca gatul de maple si doze si electronica activa mai echilibreaza putin tonul, daca o sa fie prea dark, si scale de 35", fiindca prefer sa fie sunetul mai bine definit, corzile mai tensionate, si fiinca nu prea am mai gasit un bas 35" sub banii astia. Am de gand sa'l iau din state cand vine vremea, ori prin cineva, ori printr'o cunostinta, ca in europa vad ca pretul e cu peste 50 la suta mai mare (399$ in state - aprox. 1000 lei vs. 499E parca, - aprox 1600). Problema este ca nu gasesc prea multe review'uri, articole etc si nu gasesc recomandari solide cum era, de exemplu, in cazul unui b-55 sau b-155, care au fost unele din optiunile anterioare. Ca sa complice situatia, alea 3 review'uri de pe harmony central sunt despre omen 4 si nici nu'l prea lauda, desi imi vine greu sa cred ca se intampla ce se zicea in review (tunere rupte, freturi care se toceau vizibil intr'un an doar si altele) la un bas care nu intra chiar la ultimele jafuri in privinta pretului, si vad ca e si laudata marca pe'aici pe forum. Sa merg pe reputatie si sa raman la basul asta, sau sa caut altele? Mie unul mi'ar conveni asta cel mai mult, pare sa fie cam ce caut, tre doar sa fac foamea ceva timp ca sa mi'l si permit:D

am uitat sa mentionez, cu el se vor canta metale rele in mare parte, dar de regula cant si alte chestii, rock, jazz, pop-rock etc

 

link cu basul:

http://www.schecterguitars.com/spec.asp?id=82

Edited by daemon
Link to comment
Share on other sites

bre, am vazut ca ai cerut pareri si pe xbass, cred ca is mai pertinente (aici se face mult misto :) )

eu nu pot sa-ti dau nici un sfat pt ca nu stiu nimic despre aceste basuri.

ca parere personala, imi place basul si ca aspect, si la capitolul electronica, numar de corzi etc

sper sa iei o decizie inteleapta

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Salutare !

 

Prin toamna am incercat si eu sa cumpar un bas de la Schecter (alt model, undeva pe la 700 USD - vreo 1000 euro in Europa) dar intre timp m-am razgandit. Nu din cauza brandului ci din cauza ca se apropiau 2 concerte iar eu nu aveam bas. Cei de pe siteul (din state) unde faceam comanda imi spuneau ca nu-l au pe stoc. De altfel cam toate basurile Schecter nu era pe stoc iar ele ar fi ajuns la ei in 2-4 sapt. Hmmmm, de unde ar fi ajuns ele in 2-4 sapt ? :) Dupa ce-l primeau mai durau vreo 1-2 sapt pana ar fi ajuns la mine si nah, eu eram in criza de timp.

 

Ref. la basurile Schecter... din cate am vazut / auzit de la astia mai grei si mai batrani decat mine in ale muzicii cantate pe bas, brandul asta ar fi o foarte buna alegere. Marturie stau si pozele de pe siteul oficial cu diverse staruri rock si nu numai care canta pe asa ceva. Stiu ca toti cei din CURE canta numai pe Schecter. Sunt niste insturmente foarte bune si atent lucrate. Am vazut live de cateva ori niste chitare de la ei. Plangi langa ele, nu gluma. La fel se intampla si la basuri. Insa la revanzare vei avea ceva probleme pt ca in Romania nu prea este cunoscut. Poate nici nu vrei sa-l vinzi iar eu iti fac pe aici capul calendar. :) Ti-l recomand cu caldura, insa vezi sa ai mare grija sa intrebi unde este facut. Foarte posibil sa fie fabricat in Asia si asamblat in SUA iar acest aspect ei uita de regula sa-l precizeze pe site. Ti-am spus asta ca sa nu fi dezamagit cand iti ajunge basul la usha.

 

In alta ordine de idei, pretul din Europa intotdeauna a fost mare pentru ca ele, chipurile, vin din state si suporti costuri de transport si alte taxe de rahat. Deci nu te mira. Daca il aduci din SUA o sa vezi ca tot cam pe acolo te duce. Numai sa ai pe cineva care-l transporta, poate doar asa ai mai scapa de "datoriile" catre stat.

 

Succes. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest daemon

asta am aflat si eu din sapaturi, ca e facut undeva in asia, indonezia sau korea, nu mai stiu, si ca e asamblat in state. Eu ma astept sa fie mai bun decat reghin, ca de la asta fac tranzitia :) dar sa fie si o scula de viitor, nu doar un reghin mai bunicel... deci strang bani :) . Mersi de reply

Link to comment
Share on other sites

Guest daemon

eh, nu'i doar asta, vreau sa scap de grija ceva timp, sa nu poftesc la altul dupa 4 luni de cantat... Si oricum vreau neaparat aia 35" ca parca as canta pe spaghete pe 34... fierte... Ca altfel luam un esp b-55, sau mai bine un epiphone embassy, ca tot imi plac astea grele si mari... inca ma mai atrage epiphone'ul ala, de fapt... daca nu fac rost mai repede de bani si o combinatie, ceva, sa'l aduc ieftin, bag embassy-ul...

Link to comment
Share on other sites

Guest gogu

anul asta i-am luat la frate-meu un schecter hellraiser (chitara). cand am deschis cutia mi-a picat fata. si nici acum dupa cateva luni nu imi revin ca a trebuit sa ma despart de ea. schecter sunt niste instrumente beton. presupun ca si basii sunt la fel de buni.

dar as avea si alte idei.

in primul rand la banii astia as incerca un yamaha RBX375. in materie de basi, yamaha sunt 'tata lor', vorba unui prieten.

am auzit ca si Cort fac basi foarte buni la pretul ala.

oricum, cel mai important la un bass, ca la orice instrument, e cat de comod e griful. daca feelingul grifului nu e bun pentru tine, poate sa fie el si Fodera, Alembic, sau mai nush ce minune de bass, ca n-o sa-ti placa prea mult. Eu zic ca yamaha au printre cele mai comode grifuri pe care am pus mana vreodata.

oricum, si eu vreau sa incerc de mult un bass schecter. daca imi pica vreunul prin mana, o sa-ti dau un feedback.

 

bafta la pescuit

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare

 

Eu mi-am luat tocmai modelul asta, si vreau sa zic ca desi nu este din partea high-end(adica C-5-ul), e un bas stabil, un bas de tranzit, iti da idee spre basurile profesioniste. Il am de un an si zic dupa vreo 10 concerte si nshpemii de repetitii ca tot crapa tat! I'm happy with it!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu am un SCHECTER Damien-7 strings cumparat de aici de pe RGC si sunt foarte multumit de el, iar basistul are un Omen-5 luat din greseala aproape ca el a vrut tot Damien-5, insa cel achizitonat de la MC din Bucuresti nu a functionat!!! Asa ca l-a dus inapoi aici in Timisoara la MC si i-au dat un Omen + diferenta.

Ce sa-ti spun...este un bass foarte bun,sincer suna foarte compact si poti aborda o gramada de stiluri cu el,stie sa si muste dar si sa fie cald "sa miaune" cum zic basistii...noi ca si trupa suntem foarte multumiti de acest brand...si da asa cum zicea cineva mai sus nu e foarte cunoascuta firma in Romania, dar sincer cred ca nu iti vei mai dori sa-l dai dupa ce vei baga pe el...eu unul despre chitara mea stiu un lucru,ba chiar as mai vrea un SCHECTER Elite-7 strings pentru minunatele armonici ce le poseda, a fost unul pe forum mai de mult dar l-am ratat :) .

Parerea mea este ca vei face o alegere buna.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Daca nu e mare diferenta de pret pentru tine, ia-ti varianta Damien. Le-am incercat pe ambele pentru un coleg, si ne-a placut mai mult asta. Si incearca si Omen Extreme, poate iti place sound-ul mai mult.

 

As for Schecter itself, au un nume destul de bun [in special la rautati : Type O Negative, Black Label Society, Avenged Sevenfold, Jeff Loomis/Nevermore ... ].

 

Omen si Damien [si toate cu sigla Diamond Series : Hellcat, Stargazer, Omen, 006/007 si Damien] sunt chitarile lor entry-level si Stargazer, Omen, Damien, DV-4 si Diamond-J [nu sunt sigut daca si Model-T] pentru bassurile entry-level.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.