www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nationala De Rock


Guest NationaladeRock

Recommended Posts

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In cazul meu, e perfect adevarat. :)

Cred ca majoritatea celor inscrisi la RGC, in masura in care se poate, stau mai mult si studiaza decat pe forum.

Problema e ca remarca lui Adi, am impresia ca, vroia sa spuna altceva, nu ? :)

Si eu as vrea sa am tot timpul pentru studiu. Din pacate nu se poate pentru ca trebuie sa si mananc, asa ca tre sa merg la munca. Si cum la munca nu pot merge cu chitara, ma multumesc, cand am timp sa vad ce se mai intampla pe forum B)

Si sint convins ca sint si altii in situatia mea. Asta nu inseamna ca nu pot canta binisor. La fel cum nu inseamna, in mod necesar, ca as intruni cele 75 de puncte minime :)

Defapt nu se stie niciodata. Asa cum am mai spus, am cam depasit varsta :( si nici nu prea sint genul de concurent.....

Oricum succes tineretului !!!!

Link to comment
Share on other sites

Din punctul nostru de vedere e un argument logic. Daca te deranjeaza acest fapt, nu ai decat sa tintesti locul IV care te intereseaza. Pentru asta insa va trebuie mai intai sa te inscrii.

 

Salut Adi :) . Defapt premiul trei l-am vizat :( . Nu trebuia sa o iei ca o carcoteala, ci pur si simplu ca o remarca nitel mai agresiva B) ...tinand cont de importanta si marimea acestui eveniment mi sa parut umpic ciudat acel amanunt(premiul III> premiul II) si am dorit sa atrag atentia , in cazul unei mici greseli, pentru a preveni carcotelile care ar fii urmat dupa...

 

:) STB :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
...si ca sa citez un clasic in viata: "Ba ... io nu'nteleg nimic!".

Draga Adi [nu o lua personal], foarte buna initiativa ta si de laudat ca faci ceva - orice, dar ce sint alea :

1. alternate picking

2. sweep picking

3. legatto

4. bending

5. tapping

6. double tapping

7. modes & scales

8. arpeggios

9. chords & progressions

10. power riffs & rhythm

11. fingerstyle

12. harmonics

13. tremolo bar

14. musical theory

15. improvisation

 

Salve,

"alea", asa cum le denumesti tu sunt tehnici de chitara care se predau la toate conservatoarele de rock din occident. Sunt criterii universal valabile in a departaja concurentii unui concurs national. Dorim ca cei mai buni sa castige premiile pentru ca le merita.

 

Si totusi tre'sa te'ntreb de ce incurajezi chitaristii sa devina sportivi de performanta - muzica e o arta totusi si se face mai mult cu "inima" - de ce nu vrei sa avem in tara asta mai multi creatori de muzica decit sute de imitatori, care nu o sa ajunga niciodata la nivelul celor pe care-i copiaza. In fine e "jucaria" ta pina la urma si intr-o oarecare masura e binevenita.

Stiu ca nu ai cerut o parere despre acest concurs - dar daca tot e un loc public, mi-am permis si eu sa te intreb cite ceva.

 

Muzica se face cu inima, asa este !... dar dupa ce-ti cunosti instrumentul si tehnica specifica domeniului ales, in cazul nostru: Rock !

Daca folosesti bending asta inseamna ca l-ai imitat pe B.B. King ?

Daca folosesti alternate picking, asta inseamna ca automat il "furi" pe Petrucci?

Hai sa fim seriosi ! Vad ca ai castigat niste dueluri pe rgc. Tu chiar nu ai folosit nici o tehnica din cele enumerate de mine. Rog administratorii acestui minunat site sa puna la dispozitia noastra inregistrarea ta si criteriile pe care le-au avut in calcul la stabilirea castigatorului. Sunt si eu curios cum canti...

Nu indemn pe nimeni sa devina Malmsteen. Cine-mi stie interviurile din presa stie ca pe toti i-am indemnat sa fie personali, dar dupa ce-si cunosc bine instrumentul si si-au insusit tehnica.

Cat despre "jucaria" mea, crede-ma n-ai vrea s-o cunosti...:-)

 

Acum ia-o personal! De ce atita lipsa de imaginatie cu denumirea "nationala de rock", caci cel putin doua alte nationale si loturi se mai vehiculeaza [ca denumire vreau sa zic]. Acum profit de ocazie sa te intreb de ce trupa ta se cheama ca cea a lui Joe Zawinul [chiar am vrut de mult sa te intreb, dar nu am avut ocazia]?

Si de ce concertul tau este "exraordinar"?

Stii vorba lu' Dabija ?

 

...Tot fara suparare, nu-i asa ? :-)

 

:) pt organizatori!!!! n vdm! :)

De oameni ca tine avem nevoie !

Cu acelasi respect !

Adi

Link to comment
Share on other sites

circotasi peste circotasi. initiativa lu adi e de salutat. nu o sa schimbe regulamentu ca-i zicem noi, si nici nu prea are de ce.

75 de puncte sunt "attainable". sweep sau alternate oricum stii una, teorie daca nu stii mai bine citesti o carte de teorie decit forumul. bending sa fim seriosi cu totii am facut, si asa mai departe,

 

io zic , la double tapping de exemplu, ca daca stii ce-i aia iei 2 si daca-l reusesti un pasaj la 120 bpm iei 6.

 

sincer zic ca n-are sens tot "romaneala" asta pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Yo!!! Adi,

...oare nu ai inteles ca intrebarea mea era retorica...?

Vroiam sa spun ca decit sa fi dat "copy & paste" la toate denumirilea alea - din respect pentru limba pe care o vorbim, puteai macar la punctele 3, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15 - sa le botezi pe limba romana. Nu-i asa?

...

in rest, sper/cred ca ai inteles ceea ce am vrut sa spun - si nu stiu de ce eviti esenta lucrurilor. E evident ca iti aperi "intreprinderea" [la asta ma refeream cind am botezat-o "jucaria" - cred ca era evident!] si nu e de condamnat - de condamnat este modul destul de agresiv cu care o faci. Asta-i tot!

Nu tre'sa te obosesti sa rogi administratorii sa puna la dispozitie duelurile cistigate de mine ca sa le discutam, caci poti chiar tu sa le asculti la "profilul meu" - e doar la un click distanta!!!

Cit despre criterii lor... - e foarte simplu: am concurat singur - si evident ca am cistigat!

Nu era un efort prea mare din partea ta nici sa asculti si celelalte 100 de cintece, sau cite or mai fi pe acolo... sa fie iar un exemplu de superficialitate?

Daca esti curios cum cint - poti sa folosesti urmatoarea secventa: [fi atent aici]

click pe numele meu - click pe galeria muzicala - click pe mp3 player

Simplu!

Sau asa:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=4508

si poti asculta numai cintecele[fara dueluri]... iar daca vrei sa le asculti si pe astea, trebuie sa sapi aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=61

Acum daca tot m-am obosit sa stau pe forum si sa-ti raspund punctual, fa si tu un efort si raspunde-mi si mie la chestiunea "personala".

De lene o sa fac si eu "copy & paste":

 

Acum ia-o personal! De ce atita lipsa de imaginatie cu denumirea "nationala de rock", caci cel putin doua alte nationale si loturi se mai vehiculeaza [ca denumire vreau sa zic]. Acum profit de ocazie sa te intreb de ce trupa ta se cheama ca cea a lui Joe Zawinul [chiar am vrut de mult sa te intreb, dar nu am avut ocazia]?

Si de ce concertul tau este "exraordinar"?

 

Pentru ca nu stiu "vorba lu' Dabija" - sper ca nu e ceva rau?

 

Acum e rindul tau.

:)

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
Yo!!! Adi,

...oare nu ai inteles ca intrebarea mea era retorica...?

Vroiam sa spun ca decit sa fi dat "copy & paste" la toate denumirilea alea - din respect pentru limba pe care o vorbim, puteai macar la punctele 3, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15 - sa le botezi pe limba romana. Nu-i asa?

...

Tehnica respectiva nu este pur romaneasca, asadar ii voi spune pe limba celor ce au inventat acele tehnici. De la ce vine cuvantul PC, oare nu de la personal computer ? Sau de la ce vine cuvantul travling ?(sper ca stii ce inseamna...). Sunt chestii pur romanesti iar altele pur vestice la care nu are sens sa le reinventezi tu doar pentru simplu fapt ca esti roman. Si daca vorbim de a fi roman, nu cred ca asa demonstrezi faptul ca esti un adevarat roman, adica sa traduci termeni pe care altii i-au inventat in urma cu ~ 50 ani. Mai bine spune-mi ce faceai la revolutie, sau cu cine votezi ca sa-ti spun daca meriti sa te numesti roman.

Eu doar incerc sa ajut talentele reale din Romania. Nu mai carcoti pe seama acestui concurs si vezi-ti de cabana ta. Acolo poti sa-ti interpretezi cantecelele la un foculetz de tabara interpretand piese folk...pardon, populare(ca folk e din limba aia ce n-o suporti dumneata).

 

Cit despre criterii lor... - e foarte simplu: am concurat singur - si evident ca am cistigat!

 

Minunat !

hai sa concuram fiecare cu sine si facem mai multe concursuri la care toti vom fi castigatori. Astfel toti vom fi Fenomenalii X,Y, si Z care ii vom darama pe astia care se leaga de noi. Megasucces la concursurile viitoare. Apropos, de ce nu participi si la Nationala de Rock ? Ti-e jena ca vei fi singur si vei castiga ? Am o idee de cantec ptr tine:

O lume minunata in care veti gasi, numai concursuri cu sine.

 

 

Acum ia-o personal! De ce atita lipsa de imaginatie cu denumirea "nationala de rock", caci cel putin doua alte nationale si loturi se mai vehiculeaza [ca denumire vreau sa zic]. Acum profit de ocazie sa te intreb de ce trupa ta se cheama ca cea a lui Joe Zawinul [chiar am vrut de mult sa te intreb, dar nu am avut ocazia]?

Si de ce concertul tau este "exraordinar"?

 

Mai baiatule...., tu chiar nu stii vorba lu' Dabija !

P.S. Apropos, ti-ai batut joc de piesa lu' Roth cu Vai.

Iar la piesa de jazz....degeaba iti place Metheny si Ritenour. Sfatul meu sincer:

Mai studiaza, ocupa-ti timpul cu phrasing de jazz si mai putin cu forumul.

La carcoteala esti tare, pe scena as dori sa te vad...

P.S. Acest post este ultimul. In timp ce tu incerci sa-mi demonstrezi ca esti capabil, chitaristii se inscriu.

Acest concurs le este adresat, de aceea se intituleaza NATIONALA DE ROCK.

P.P.S. Concertele mele sunt intotdeauna extraordinare. Prietenii stiu DC.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Mai baiatule [ca sa te citez] - chiar nu ai inteles [o spun a doua oara] ca intrebarea mea era retorica?

M-am gindit serios daca chiar meriti sa-ti raspund, sau nu... M-am hotarit ca da - pentru ca chiar nu inghit badarania asta a ta.

Era o polemica normala, in care iti puneam niste probleme reale. Si ma obligi acum sa-mi pierd timpul cu timpeniile astea.

Sigur ca nu are nici un rost sa reiventam roata, dar de aici pina la a spune/scrie ca

legato=legatto

moduri si game=mods and scales

arpegii=arpegios

acorduri si progresii=chords and progressions

....

Tu asa spui... ia prinde un chord major?

Nu am nimic impotriva terminologiei straine in muzica, ci numai impotriva exagerarilor - de orice fel.

In fine e treaba ta cum vorbesti!

Spui ca:

" Mai bine spune-mi ce faceai la revolutie, sau cu cine votezi ca sa-ti spun daca meriti sa te numesti roman."

Glumesti nu?

"Eu doar incerc sa ajut talentele reale din Romania"

Foarte bine faci si chiar apreciez lucrul asta. Si te asigur ca ai toata admiratia mea pentru ceea ce faci.

Nu mai carcoti pe seama acestui concurs si vezi-ti de cabana ta. Acolo poti sa-ti interpretezi cantecelele la un foculetz de tabara interpretand piese folk...pardon, populare(ca folk e din limba aia ce n-o suporti dumneata).

Sa-ti zic ca esti nesimtit? Nu mai bine nu o fac! O consider o ironie ieftina, ok?

hai sa concuram fiecare cu sine si facem mai multe concursuri la care toti vom fi castigatori

Nu e vina mea. Si cred ca n-are rost sa zabovesc prea mut pe tema asta.

Apropos, de ce nu participi si la Nationala de Rock

O sa ma gindesc.

O lume minunata in care veti gasi

Asta poate cintai tu cind erai soim al patriei!

.....

Tot scriind acum chiar ma intreb daca meriti sa-mi pierd minute bune din viata mea cu tine - sincer. Dar ma vad provocat intr-un spatiu public si trebuie sa-ti raspund, ce sa fac!

Continui:

Cred ca esti putin exagerat. Eu sint un amator si menirea mea nu e sa studiez phrasing, chords, arpegios si alti draci de astia. Iar daca ai ceva cu forumul asta - de ce mai participi in lumea asta a noastra a ignorantilor si nu iti vezi de treaba ta.

Iar intentiile mele initiale erau destul de onorabile - cu toate ca nu eram de acord cu tine - era doar un punct de vedere, pe care orice regula de bun simt ar fi zis sa-l respecti. De aici pina a ma jigni... e pacat ca te expui asa in plenitudinea superficialitatii de care dai dovada.

Nu am nimic cu concursul tau - inca o data-ti spun ca sa nu te mai repeti. Dar te rog frumos si respectuos sa te feresti de comentarii pe care nu le poti sustine.

Eu nu incerc sa demonstrez nimic - tu esti cel care tre'sa demonstreze.

Si tot nu mi-ai raspuns la intrebari [ci ai batut cimpii]:

- De ce se cheama "Natinala de Rock"?

- De ce concertele tale sint "Extraordinare"?

- De ce trupa ta se cheama ca trupa lui Joe Zawinul?

 

Sper sa nu te inflamezi iar - iar daca o faci, fa-o mai decent, evident daca mai vrei un partener de dialog. Daca nu, you're on your own [ca tot imi place mie limba romana]

:)

Bye!

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest NationaladeRock

Comunicat de Presa.

 

Stimati chitaristi,

 

-Premiile in valoare totala de 2000 Euro( sponsorii: ProGuitar, Elit Music, Teocta),

-mediatizarea evenimentului ( web: www.nationaladerock, TVR 2, radio Romania Actualitati, Cultural si Radio 3, ziarul Ziua, revista Maximum Rock, saptamanalul 24 Fun, 1500 afise color A2, 3000 fluturasi),

-preselectia dupa criterii tehnice internationale, strict dedicate domeniului rock,

-modul de punctare, transparenta in inscrierea participantilor dar si in acordarea premiilor de catre un juriu format din artisti, muzicieni, promoteri rock( Laurentiu Cazan, Mircea Vintila, George Baicea, Adi Manolovici, Doru Ionescu, FSU, Petre Magdin, Lucian Moga),

-organizarea profesionala intr-o sala de renume in organizarea evenimentelor Rock in Romania( Sala Preoteasa ) cu o capacitate de circa 600 de persoane, cu sunet si lumini profesionale,

 

fac din acest eveniment de anvergura si larg interes:

"Nationala de Rock" - primul concurs de chitara Rock din Romania

 

Felicitari celor care au mai organizat concursuri de chitara la nivel de casta locala.

 

Deoarece am dorit o mediatizare cat mai ampla, proprie denumirii de "National", am ajuns si pe acest site dedicat chitaristilor care din punctul nostru de vedere inca insemna ROMANIAN GUITARIST COMMUNITY.

Nu dorim polemica si nici transformarea acestui loc de intalnire al chitaristilor in :ROMANIAN GUITARIST CARCOTAS, asa cum anumite persoane doresc in a-l transforma.

Dorim numai sa mediatizam acest eveniment national.

 

Daca considerati ca acest topic nu-si are rostul pe acest forum, va rugam sa va exprimati liber, fara resentimente si lucid parerea.

Asteptam sugestii la nationaladerock@yahoo.com

Exprimandu-va liber dar decent parerea va aduceti atat aportul la sprijinirea Rock-ului in Romania cat si la perfectionarea noastra pentru editiile viitoare.

 

Cu deosebit respect,

 

" Nationala de Rock Team "

www.nationaladerock.ro

 

Link to comment
Share on other sites

Haideti, totusi, sa revenim la subiect:

 

Sa presupunem ca un concurent foarte bun, dar care nu stapaneste toate tehnicile mentionate in regulamentul concursului, reuseste sa treaca de preselectie, lucru perfect realizabil, avand in vedere ca orice instrumentist care se respecta poate sa depaseasca baremul de 75 de puncte (parerea mea, dupa o analiza mai detaliata a regulamentului; s-ar putea sa ma insel, totusi).

Ei bine, abia la concursul propriu-zis apare marea problema: punctajul de la preselectie intra in calculul punctajului final, ceea ce nu mi se pare chiar corect. Finala-i finala, iar preselectia e exact asa cum ii spune numele: PRESELECTIE. Cei care au trecut de ea se presupune ca au cunostintele necesare pentru a demonstra ceea ce pot in finala.

Deci, in concluzie: nu mi se pare normal ca unii dintre concurenti sa plece cu un handicap din preselectie. Parerea mea. :)

Link to comment
Share on other sites

@NationaladeRock: Pentru urmatoarea editie este posibila afilierea acestui concurs unui circuit international (de concursuri chitaristice)? Exista un echivalent strain? :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Am sters posturile absolut aberante si le-am sters si pe cele offtopic. Am lasat INTREBARILE care a AU LEGATURA cu concursul.

Gunoaiele sunt aici . Viitoarele manifestari de proasta crestere si circ ieftin se vor materializa in warn+ suspend de pe forum pentru minim 3 zile.

Succes!

 

@Domnu Manolovici mi-ati produs un zambet cand am citit "casta locala". Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
@NationaladeRock: Pentru urmatoarea editie este posibila afilierea acestui concurs unui circuit international (de concursuri chitaristice)? Exista un echivalent strain? :)

Nu vezi ca nici macar la nivel local nu ne putem intelege!

Ce sa mai vorbim de organizari internationale...

Avea o vorba Calinescu: "tara e frumoasa, pacat ca-i locuita".

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
@Domnu Manolovici mi-ati produs un zambet cand am citit "casta locala". Multumesc frumos!

 

Draga domnule administrator,

daca-mi amintesc eu bine, in urma cu mai mult de 1 an in urma v-am chemat la Casa Studentilor Preoteasa pentru un parteneriat in promovarea acestui concurs. Au fost de fata mai multe persoane care pot confirma cele discutate. V-am propus sa organizam un concurs national de rock cu premii bazat pe criterii tehnico-artistice. Stiti ce ati facut Dvs.?:

Ati preluat ideea; v-ati grabit in a organiza un concurs care dupa parerea multor chitaristi a fost prost mediatizat, mai precis, numai pe acest forum; ati dat premii sarace; v-ati ferit in a invita personalitati care sa ateste autenticitatea acestui pseudo-concurs; locatia concursului, cu tot respectul ptr. Big Mamou, nu are legatura cu un concurs la pretentiile invocate, iar acum imi cereti socoteala in a nu va socoti "casta locala"?

Sa fim realisti si fara resentimente.

Cred ca ar trebui sa fiti mai vertical si sa sprijiniti aceasta initiativa care nu vrea altceva decat sa promoveze valoarea. In fond cred ca asta doriti si Dvs ? Nu-i asa ?

P.S. Nu e nimic personal..., dimpotriva ajuta la ridicarea Rock-ului in Romanik.

Link to comment
Share on other sites

Domnule Manolovici aveti masina timpului ? Intalnirea noastra de acum 1 an a fost prin mai sau ceva de genul asta. Oricum prin primavara (recunosc ca stau prost cu memoria dar daca e nevoie aflu exact). Finala concursului organizat de noi impreuna cu domnul Manuel Savu a fost in 5 Februarie 2006 iar el a fost anuntat din luna mai a lui 2005! Prin urmare afirmatia dvs este de domeniul filmelor SF de categoria B. Autenticitate? Ii rog pe cei ce au fost prezenti acolo sa confirme calitatea lui. Nu e scopul meu sa prezint la infinit ceva ce a fost acum un an dar nici a arunca cu noroi nu am sa permit.

 

Cand am discutat nu tin minte sa fi refuzat a sprijini un astfel de concurs. Ba chiar ne-am oferit sa ajutam la promovarea sa (lucru ce il facem chiar si acum - aruncati un ochi pe statisticile siteului nationaladerock.ro si o sa vedeti de unde vin cei mai multi vizitatori).

 

Ceea ce am scris mai sus nu sunt fantezii ci sint FAPTE reale si palpabile. Va convine sau nu astea sunt faptele. Inca o data va multumesc dar sa stiti ca eu n-am sa mai particip la discutia asta.

 

Cosmin 'administrator de casta locala' Dumitru

 

PS: daca nu va pricepeti la PR de ce nu apelati la cineva specializat in asta?

Link to comment
Share on other sites

Stimati co-forumisti, nu sunt printre cei care "comenteaza" tot timpul pe acest forum si nu sunt partizanul nici unei idei/tabere/factiuni/partid, etc. Am citit cu mare atentie toata discutia (chiar si split-ul de la deseuri) si repet, nu sunt partinitor de nici un fel. Ma intrebam doar:

1. Este legitima aceasta denumire a concursului "Nationala de rock"? DA, pentru pentru ca se vrea un concurs national si orice intreprinzator in acesta tara poate propune un concurs national -tine de drepturile constitutionale.

2. Este suficient de competent juriul pentru un concurs national? DA, din descriere sunt oameni cu larga recunoastere cel putin nationala in domeniul muzical.

3. Sunt criteriile de preselectie/selectie cam elitiste/restrictive? DA si NU, daca este acceptat ca si concurs national sunt ferm convins ca din atatea milioane se vor gasi cel putin 10 baieti (sau fete) care cunosc bine toate tehnicile respective + creativitate, piese proprii, expresivitate, etc. Daca acest concurs si-a propus sa-i gaseasca pe cei mai buni din Romania atunci nu cred ca se cere prea mult.

4. Este organizarea, marketingul si PR-ul la nivelul unui concurs national. NU, din pacate. Suntem tari la asta ca romani. Avem idei bune de care ne batem joc dupa aia. Nici n-am scos bine ideea pe gura si deja vrem ownership-ul. Restul sunt prosti toti sau nu inteleg. Nu mi-o luati in nume de rau dar concurs national (ca model de organizare) poa' sa fie olimpiada nationala la fizica/inot sau ce mai vreti sau Megastar, etc. Nu numai premiul conteaza...Sunt ferm convins ca exista tineri talentati la Satu-Mare sau Botosani dar n-au tupeu sa se inscrie din cauza de PR sau n-au bani sa vina la Bucuresti, nici cazare, si poate nici nu au chef sa bata atata drum daca nu castiga nici un premiu. Alta chestie buna de reflectat...cu premii de 2000 de Euro faci concurs in oras de provincie nu national. No offence. Desi nu-mi place sa evoc personajul, i-a dat Gigi Becali 5000 Euro fetei care stia CREZUL la Balul Bobocilor.....Deci nu cred ca e OK sa recompensezi pe "cel mai bun tanar chitarist rock din Romania" cu 1000 de Euro sau cat o fi. E jenant din punctul meu de vedere.

 

Pe de alta parte pe RGC gasesti oameni de la 10-12 ani pana la pensionari (probabil). Unii foarte tari in stiinta si practica chitarii altii o admira in vitrina. Fiind o populatie eterogena cred ca trebuie lansate anunturile cu multa atentie si PR pentru ca multi s-ar putea simti ofensati. Sa vedem motivele:

 

1. Administratorii ar putea fi suparati ca n-au fost suficient consultati.

2. Cei mai tineri de pe forum nu stapanesc TOATE tehnicile cerute la preselectie si li se pare exagerat

3. Meseriasii sunt poate prea "batrani" ca se se incadreze in segmentul tinta al concursului

4. Altii pot sa considere drept aroganta ca vine "Manolovici sa faca nationala"

5. Altii pot sa aiba o problema cu sponsorii.

6. Unii sunt pur si simplu suparati pe viata in fiecare zi

7. Altii sunt carcotasi din nastere si nu trebuie luati in seama pe bune.

 

In concluzie cred ca adevarul e undeva pe la mijloc, insa nu cu AGRESIVITATE se rezolva lucrurile ci cu logica bunului simt si multa diplomatie.

 

In rest, va urez mult succes.

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
Sunt ferm convins ca exista tineri talentati la Satu-Mare sau Botosani dar n-au tupeu sa se inscrie din cauza de PR sau n-au bani sa vina la Bucuresti, nici cazare, si poate nici nu au chef sa bata atata drum daca nu castiga nici un premiu. Alta chestie buna de reflectat...cu premii de 2000 de Euro faci concurs in oras de provincie nu national. No offence. Desi nu-mi place sa evoc personajul, i-a dat Gigi Becali 5000 Euro fetei care stia CREZUL la Balul Bobocilor.....Deci nu cred ca e OK sa recompensezi pe "cel mai bun tanar chitarist rock din Romania" cu 1000 de Euro sau cat o fi. E jenant din punctul meu de vedere.

 

Salut,

de acord cu tine, sunt multi tineri talentati prin tara, tocmai acesta este si scopul Nationalei de a-i promova. Este totusi prima editie, bugetul oferit de sponsorul principal Bergenbier fiind strict legat de cheltuielile de organizare, promovare, sunet si lumini, juriu, etc. La urmatoarea editie voi ridica personal problema aceasta.

Tin totusi sa precizez ca un tanar chitarist talentat care doreste sa participe, poate face un sacrificiu sa vina la noi sa-si faca public talentul in cadrul concursului. Asa cum s-au gasit bani de transport pentru alte festivaluri (nu vreau sa dau nume pentru a nu crea o noua polemica) sau pentru concerte ale artistilor straini care au sosit in Bucuresti( Dream Theater, Nightwish, Evergrey, etc), si publicul din tara a ajuns totusi la aceste concerte, asa ar putea sa procedeze si in cazul acestei prime editii.

Sa nu uitam, totusi ca "nimeni nu pleaca cu mana goala", remember ?

Multumim pentru opinia ta "la rece".

Keep On Rockin'!

 

P.S. Hai sa nu comparam "campania electorala" a lui GG cu un concurs cultural.

Link to comment
Share on other sites

Guest NationaladeRock
Haideti, totusi, sa revenim la subiect:

 

Sa presupunem ca un concurent foarte bun, dar care nu stapaneste toate tehnicile mentionate in regulamentul concursului, reuseste sa treaca de preselectie, lucru perfect realizabil, avand in vedere ca orice instrumentist care se respecta poate sa depaseasca baremul de 75 de puncte (parerea mea, dupa o analiza mai detaliata a regulamentului; s-ar putea sa ma insel, totusi).

Ei bine, abia la concursul propriu-zis apare marea problema: punctajul de la preselectie intra in calculul punctajului final, ceea ce nu mi se pare chiar corect. Finala-i finala, iar preselectia e exact asa cum ii spune numele: PRESELECTIE. Cei care au trecut de ea se presupune ca au cunostintele necesare pentru a demonstra ceea ce pot in finala.

Deci, in concluzie: nu mi se pare normal ca unii dintre concurenti sa plece cu un handicap din preselectie. Parerea mea. :)

Dimpotriva,

acea nota avantajeaza pe cel intradevar bun care are cunostintele cele mai vaste si cat mai complete. Degeaba stii sa canti f repede niste lick-uri invatate mecanic sau o piesa care "da bine" la public daca nu stii totusi care este diferenta intre La major si Fa # major. Nu cerem sa fi muzician sau mare compozitor, ci doar CHITARIST.

Nu va pleca nimeni cu handicap din preselectie, fiecare va fi notat pe baza cunostintelor sale. Cei mai buni vor fi pe podium.

Multumim pentru parere.

"Nationala de Rock Team".

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Degeaba stii sa canti f repede niste lick-uri invatate mecanic sau o piesa care "da bine" la public daca nu stii totusi care este diferenta intre La major si Fa # major. Nu cerem sa fi muzician sau mare compozitor, ci doar CHITARIST.

Gresit! Degeaba stii toate gamele planetei daca piesele tale sunt neinspirate si mecanice si nu dau bine la public. Asta pentru ca publicul nu e format in majoritate din chitaristi. :)

Link to comment
Share on other sites

mie mi se pare foarte nostim ca sunt tot felu de probe gen tremolo bar , harmonics , 14 maini tapping , dar una din cele mai importante chestii lipseste : CITITUL DE NOTE - si armonic si melodic , cifraj etc!!! Foarte multi nu dau deloc importanta la asa ceva, iar un concurs de genu asta ar face foarte bine daca ar stabili efectiv niste prioritati .in mintea viitorului chitarist .

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

domnu manolovici are voie sa posede 2 id-uri ????

 

despre concurs ca sa nu fiu 100% offtopic....

 

1- probele pt mine nu sunt o surpriza , ma asteptam de la unu ca manolovici la asa ceva :) .. suta de metri taste si alte rahaturi ma lasa rece....

2- "Nationala de rock" :)) sa vedem cat de national va fi concursu asta... sa speram ca vor participa si chitaristi care nu fac meditatii cu nea manolovici,,,, :))

 

- concursu de acum 2 ani a fost mult mai bun:) ..

 

- in rest respect pt initiativa

Link to comment
Share on other sites

Dimpotriva,

acea nota avantajeaza pe cel intradevar bun care are cunostintele cele mai vaste si cat mai complete. Degeaba stii sa canti f repede niste lick-uri invatate mecanic sau o piesa care "da bine" la public daca nu stii totusi care este diferenta intre La major si Fa # major. Nu cerem sa fi muzician sau mare compozitor, ci doar CHITARIST.

Nu va pleca nimeni cu handicap din preselectie, fiecare va fi notat pe baza cunostintelor sale. Cei mai buni vor fi pe podium.

Multumim pentru parere.

"Nationala de Rock Team".

 

@Adi Manolovici: OK, am inteles. Se cauta un chitarist cat mai complet. In cazul asta se justifica cumularea punctelor de la preselectie cu cele din finala.

Multa bafta, atunci!

Link to comment
Share on other sites

Guest NationaladeRock
mie mi se pare foarte nostim ca sunt tot felu de probe gen tremolo bar , harmonics , 14 maini tapping , dar una din cele mai importante chestii lipseste : CITITUL DE NOTE - si armonic si melodic , cifraj etc!!! Foarte multi nu dau deloc importanta la asa ceva, iar un concurs de genu asta ar face foarte bine daca ar stabili efectiv niste prioritati .in mintea viitorului chitarist .

 

Nationala de rock nu si-a propus a face un concurs de atestate pentru chitaristi, desi marea majoritate a "chitaristilor" de pe acest forum ar merita sa li se verifice cunostintele inainte de a capata statutul de membru, nu de altceva dar asa indica titulatura forumului, comunitate de chitaristi !

Multumim insa de idee, in ceea ce ne priveste, opinia ta o luam ca pe o sugestie si promitem ca la editia a-II-a sa fim mult mai rigurosi.

 

"Nationala de rock Team"

Link to comment
Share on other sites

Guest Adriani
domnu manolovici are voie sa posede 2 id-uri ????

 

despre concurs ca sa nu fiu 100% offtopic....

 

1- probele pt mine nu sunt o surpriza , ma asteptam de la unu ca manolovici la asa ceva :) .. suta de metri taste si alte rahaturi ma lasa rece....

2- "Nationala de rock" :)) sa vedem cat de national va fi concursu asta... sa speram ca vor participa si chitaristi care nu fac meditatii cu nea manolovici,,,, :))

 

- concursu de acum 2 ani a fost mult mai bun:) ..

 

- in rest respect pt initiativa

 

Tinand cont ca predau chitara de peste 8 ani la Casa de Cultura a Studentilor si am avut peste 300 de chitaristi care mi-au frecventat cursurile, n-ar fi exclus sa se inscrie vreun fost elev. Ca sa nu mai zic la cati de pe acest forum au ajuns partiturile pe care le predau de ani de zile. Nu vad care este problema ta...

Pana una alta chitaristii se inscriu, iar carcotasii stau la panda.

Bafta la scris. Probabil ca esti unul din cei care a facut consu' de pomana, iar acu' lucreaza la vreun birou. Asa e ?

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Bai nene ce ar fi sa luam lucrurile asa cum sun si sa nu ne mai cacam pe noi.... e foarte misto ce vrea sa faca adrian ... sunt oameni care se vad stimulati in sensul cel mai bun de acest tip de concurs... ca de ce se cheama asa si nu altfel? ca de ce probele nu sunt nus cum?... asa a vrut omu sa le faca... asta e ... hai ca poate urmatoarea editie o facem la cluj ..mi-ar placea tare mult...

 

mult succes si respectele mele (desi, intr-adevar adriani are un fel de a se exprima usor arogant ... poanta cu chitaristii care stau si studiaza iar nu pe forum ...nici mie nu mi s-a parut prea inteleapta.... eu stau pe forum da am curaj sa intru pe scena cu tine adriani cand vrei tu fara nici o teama ...daca intelegi ce vreau sa spun... dar nu asta cred ca e important) ... hai sa nu ne mai incrancenam ca nu are nimeni de castigat...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca la anu ma duc. Nu m-am axat prea mult pe shredding pana acum, dar probabil ca asta se cere in principiu. Nu pot sa ma duc acolo si sa cant b.b. king. Da m-am pus pe treaba si cred ca la anu ma duc cu trei piese de la Dream Theater :) Overture 1928, Under A Glass Moon si ceva de pe train of thought pentru riffuri.

Link to comment
Share on other sites

Deci se poate si o analiza matura si pertinenta! :) igorr.

(precizare: marele premiu este in valoare de 500 de euro)

 

Multumesc Doc'X, cred ca era nevoie. Nu (numai) cu patima iese treaba ca lumea, ai nevoie si de ancorare in realitate. Din punctul meu de vedere fiecare poate sa-si sustina ideile atata timp cat ramane un dialog normal, constructiv...daca degenereaza in agresivitati si injurii atunci nu cred ca ideile se pot transforma in produse de calitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.