www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acompaniamentul....


Alin N
 Share

Recommended Posts

Dupa cum zice titlul...vreau si eu sa stiu cum pot acompania la chitara pe cineva care se apuca sa dea din gura...adica fara sa fi auzit / cantat / repetat inainte...cat am facut eu chitara ( nu f mult) profa nu m'a invatat si d'astea...si ash vrea sa stiu ca foloseste la un gratar la o intalnire cu amicii ceva :)

 

Multumiri :)

Link to comment
Share on other sites

intra pe www.tabulaturi.ro , la sectiunea folk gasesti o gramada de melodii usor de cantat si care merg la un picnic

 

 

stiu ca gasesc...dar eu initial intrebasem cum invatz sa acompaniez pe cineva fara sa invatz melodia respectiva inainte...de ex daca unu se apuca sa cante o melodie pe care eu nam mai auzito sa pot sal acompaniez...ms oricum :)

Link to comment
Share on other sites

stiu ca gasesc...dar eu initial intrebasem cum invatz sa acompaniez pe cineva fara sa invatz melodia respectiva inainte...de ex daca unu se apuca sa cante o melodie pe care eu nam mai auzito sa pot sal acompaniez...ms oricum :)

da mai, am inteles ce vrei tu

iei si inveti piese folk de acolo, si cu timpul (si cu ajutorul urechii muzicale) vei putea sa acompaniezi pe cineva.

ideea e sa inveti sa urmaresti linia melodica a solistului si sa inveti ce acorduri sa folosesti si cand mai ales.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

Iata cel mai bun exercitiu.

Dai drumu la televizor pe MTV2, iei chitara in brate si incerci sa acompaniezi ce se intampla acolo.

Trebuie sa gasesti tonica, si progresia armonica. Din ochi mai "furi" cate ceva din pozitiile celor din trupa care canta (sau mimeaza).

Cu timpul incepi sa "auzi".

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce urmezi pasii spusi mai sus, o sa descoperi ca o piesa poate avea multiple posibilitati de a fi acompaniata. O sa constati ca la un moment dat, acompaniamentul pe care l-ai gasit, poate nu se pupa deloc cu acompaniamentul original al unei piese. Deci nu poti face o "regula" de acompaniament. Dar poti sa inveti TU niste piese si sa ii pui pe ceilalti sa le cante, si tu sa ii acompaniezi, eh? :)

Link to comment
Share on other sites

va multumesc celor ce m'ati bagat in seama :) o sa fac ceea ce mi'ati spus...si "dupa ceva timp(ma rog ani )" :) poate o sa ma "joc" si eu cu acordurile cu atata usurinta ca multi altii :)

 

 

10x again

 

Am gasit acum 5minute p'aci prin calc o chestiuta interesanta pe care am luat'o de mai demult dar nu prea am folosit'o in ultimele luni si am crezut ca s'a dus cu formatu' :(

Carticica_de_cantece_pentru_chitara_20.pdf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.