www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[chitara Electrica] Grosmann Model Lp Gibson


Guest Zepp
 Share

Recommended Posts

Noua mea chitara model Gibson Les Paul , facuta la comanda la Grosmann, martie 2007.

 

Culoare: albastru tigrat fata, vintage lateral + spate

Corp: alder + maple top

Imbinare grif: bolt on

Doze: nek Saimour Duncan SH4, bridge Burstbucker Gibson

Tastiera: rosewood

Chei: baie de ulei

 

De sunet nici nu mai incape indoiala, avand in vedere si dozele pe care le-am comandat, este excelent.

 

Griful este foarte usor de manevrat, toate tastele suna impecabil , am reusit sa cant de la blues la metal... dar se preteaza la absolut orice are in gand posesorul... :) .

 

Ma astept sa fie de o calitate durabila, in rest este chitara visurilor mele si nota mea este 10+.

post-4600-1176560596_thumb.jpg

post-4600-1176560605_thumb.jpg

post-4600-1176560615_thumb.jpg

post-4600-1176560623_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Un pret pentru ca cititorul sa poata compara diferitele oferte de pe piata si sa se orienteze cel mai bine...bine ca a venit vorba despre asta , pentru ca mi se pare esential ca la o recenzie de scula, mai ales facuta la comanda, sa se precizeze pretul...

Link to comment
Share on other sites

da grosu mia zis k costa peste 2000ron un custom

 

 

aceasta garnitura din lemn masiv cu furnir si scaune tapitate si costa 1200 RON cu inca 800 mai cumperi un TV cu diagonala 76cm s-au redus cele cu CRT ies din fabricatie ( dar tine cativa ani)

 

sau iei o chitara

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 

aceasta garnitura din lemn masiv cu furnir si scaune tapitate si costa 1200 RON cu inca 800 mai cumperi un TV cu diagonala 76cm s-au redus cele cu CRT ies din fabricatie ( dar tine cativa ani)

 

sau iei o chitara

 

Da Karpi, dar nu e custom. :)

 

Citara arata foarte bine, poate proprietarul mai trece pe forum si mai spune si cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

bineinteles suntem invidiosi pe ce chitara frumoasa are si probabil buna , asteptam mostre de sounduri .Cand are timp si rabdare .

 

S-o foloseasca snatos si sa cante cat mai bine ..

 

am pus garnitura de sufragerie doar ca sa amintesc ce scumpe sunt unele chitare , si chiar exagerat de scumpe.

 

Am vazut la un prieten o chitara frumoasa buna facuta de un lutrier la comanda .!!! ??? in jur de 700-800 Euro .

 

M-am uitat atent la finisaj , inbinari ext .Nu pare a fi o chitara facuta manual cu minim de mecanizare, pare o chitara montata de lutier din subansamble cumparate de la careva firma ( fabrica) , deci o chitara "kit" montata si vanduta pe post de "Custom".Vorbesc de lemn , gatul facut din 5 Bucati longitudinale nu le prea face un lutier simplu acasa la un banc de lucru cu cateva masini cu precizie redusa.Eset clar un gat comandat , sau doar cumparat brut de la o fabrica .

 

Eu am stat mai multe ore in viata mea langa tamplari care i-mi faceau subansambe pt chitare sau boxe .Este problema sa faci imbinari atat de perfecte la lungimea gatului .dar teoretic nimic nu-i impossibil ,Dar tot nu vad de ce ar face un lutier un gat de cjhitara prea complicat cand din lemn bun ( la comanda) se poate face gat bun dintr-o bucata .Cel putin eu am toate chitarele cu gatul dintr-o singura bucata .

 

gaturile din fasii de lemn eu le consider ca si metode de economie la material .Tot asa ca si la chitarele Fender unde headstockul nu eset inclinat ci paralel cu planul fretboardului cu un nivel mai scazut si are "siteme de prins al corzilor ca sa se tensioneze coarda pe pragus.

 

O chitara facuta de un lutier priceput poate fi scumpa deoarece productivitatea este mica si trebuie ca omul sa castige un ban ca sa traiasca si sa poata reinvesti in munca sa sa traiasca si intre comenzi cand construieste si experimenteaza "prototipuri"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.