www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
vldmlt

Tutorial DIY PCB Mini Drill

Recommended Posts

Salutare

Desi nu este nici o noutate ceea ce vreau sa va arat, m-am gandit ca poate este pe aici cineva interesat sa isi construiasca singur o minibormasina pentru PCB-uri din chestii ce se gasesc prin casa, mai ales pentru cei care realizeaza ocazional PCB-uri si nu vor sa investeasca intr-o bormasina dedicata.

Pentru asta e nevoie de:

-Motor DC (eu am folosit unul recuperat dintr-un CD ROM vechi) -trebuie sa aiba RPM  mare;

IMG_20181119_203738_HHT.thumb.jpg.69a4f9a4d733774c4bfde75e097a8877.jpg

-Un conector de la o regleta (sir cleme) , de preferat cat mai mica (eu am folosit de la o regleta de 10A, asta am gasit);

IMG_20181119_203801.jpg

-Switch on/off momentary (fara retinere); - eu am folosit un switch de tip tact recuperat din CD ROM

-Burghiu 1mm - se gasesc si in Dedeman, ce-i drept mai scumpe decat la magazinele de componente electronice

-Sursa de alimentare corespunzatoare tensiunii de alimentare a motorului.- in cazul meu, un alimentator de 12V DC.

1.Se desface un conector de pe regleta;

IMG_20181119_204047_HHT.jpg

2.Conectorul se ataseaza pe axul motorului. Practic conectorul va fi "mandrina" acestei minibormasini;

IMG_20181119_204115.jpg

3.Pe partea opusa a conectorului se ataseaza burghiul. eu am mai adaugat peste burghiu o bucatica de izolatie de cablu, pentru a-l centra pe mandrina;

IMG_20181119_213958_HHT.jpg

4.Se lipesc firele  de legatura la switch si motor;

IMG_20181119_214020_HHT.jpg

5.Switch-ul se lipeste intr-un loc astfel incat sa fie cat mai comoda si accesibila  actionarea sa;

6. Se adauga o mufa de alimentare pentru a se conecta mai usor la sursa de alimentare;

IMG_20181119_214041_HHT.jpg

Rezultatul e cam acesta:

IMG_20181119_214820_HHT.jpgIMG_20181119_220215_HHT.jpgIMG_20181119_220105_HHT.thumb.jpg.0a1915c9886bf373856b6affde86583a.jpg

Din pacate nu am avut un PCB pregatit pentru a face o proba mai exacta, asa ca am incercat pe aceasta bucata de cablaj:

IMG_20181119_215434.jpg

Rezultatele eu zic ca sunt decente avand  in vedere materialele folosite si timpul de realizare.
Ceea ce imi place la aceasta minibormasina e ca se pot da gaurile precis pe PCB fara a mai marca inainte locul cu un cui/punctator.
Probabil asta se datoreaza greutatii si dimensiunii reduse (cu o bormasina normala nu puteam acest lucru).
O sa incerc sa fac si un video cu montajul in actiune.

Edited by vldmlt
  • Like 2
  • Thanks 2

https://www.dioda.ro/ro/unelte-pentru-pcb/4536-suport-minibormasina-ds-012-led-minibormasina-ad-012-ds-012dad-012.html

adica, totusi, la pretul asta nu cred ca renteaza munca de mai sus :) ... plus ca, probabil, e si mai precisa, chestia cu tubusor peste burghiu tine o vreme, spre deloc, din experienta.

• Like 1

1 hour ago, Variant said:

chestia cu tubusor peste burghiu tine o vreme, spre deloc, din experienta

Aici ai dreptate. depinde de materialul din care e facut izolatia.
Cat despre bormasina din link, pentru cine face 2-3 cablaje pe an,  va considera ca nu merita investitia, desi pretul nu e mare deloc.