www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Suna Bine Deloc :(


Recommended Posts

Incerc sa fac niste inregistrari, dar nu-s deloc multumit cum suna chitara. Folosesc un Fender Stratocaster printr-un procesor Digitech direct in intrarea line-in de la calculator si inregstrez cu Cubase. Pe clean cand inregistrez n-am nici o problema, dar cum ii bag distortion cum deja parca nu suna cum trebuie.... Stie cineva de ce nu suna cum trebuie? sau cum sa mai reduc din inalte, ca mi se pare ca acolo e problema.

Listen_to_my_fender.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

de la minutul 2:20 a inceput sa suna mai bine umpic

 

domne... ai mult drive, multe inalte ... fara medii si joase.... scoate orice fel de reverb sau alte efecte ( le adaugi dupa ce iti faci distorsu sa sune bine ...pana atunci ...ioc)

 

vezi ce tip de eq ai ... grafic, parametric ... sau cum o fi si egalizeaza-le de acolo ... vezi ce simulatoare de cabinet ai ... alegeti un simulator cat mai putin ascutit ...intelegi tu ... ai multa compresie... scoate-o de tot f***-i mama ei

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

uite si io am digitech si ti-am tras ceva poate te inspira ...acum depinde si de placa de sunet ... poate monstra mea la tine acasa se aude ingrozitor ...la mine e foarte misto...

Link to comment
Share on other sites

uite si io am digitech si ti-am tras ceva poate te inspira ...acum depinde si de placa de sunet ... poate monstra mea la tine acasa se aude ingrozitor ...la mine e foarte misto...

 

nu, chiar se aude foarte bine... nu imi zici cu ce program ai inregistrat, ce pe ce intrare, ce pluginuri ai folosit? (eu pana la urma cred ca vina ii ori din cabluri ori din placa de sunet... ori din ambele). Placa de sunet ii onboard, deci nu-i mare lucru... da chestia e ca am inregistrat si la un prieten care avea placa de sunet Sony(nush exact cum ii zice) si tot nu am reusit sa scap de inaltele alea suparatoare... Poate fii problema si de la cabluri? Am un cablu no-name (habar n-am pe unde l-am gasit) si mai am unul de la fosta chitara Stagg... care de azi inainte kiar nu se mai poate folosi, ca ii intrerupt in "n" locuri la fiecare cm... Digitechul e un model destul de vechi care nu se mai face... l-am luat de pe ebay destul de ieftin. Se aude excelent prin amplif.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

nu au nici o legatura cablurile... daca sunt coaxiale... adica miez litzat si masa ...

 

si nu e de plugin... eu nu am nici un plugin... am tras de la iesirea de casti a procesorului direct in placa de sunet care si la mine e on board... iar programul cu care inregistrez e mai prost decat cubaseul tau ... il cheama acid pro 4.... fara nici o prelucrare ulterioara de ton ...

Link to comment
Share on other sites

pai din cate mi-ati spus voi inseamna ca trebuie sa mai umblu si sa mai experimentez cu procesorul asta! Cum mai fac rost de un cablu o sa ma apuc de inregistrat sa vad daca reusesc sa scot ceva mai bun.

 

si nu e de plugin... eu nu am nici un plugin... am tras de la iesirea de casti a procesorului

 

vreo diferenta daca inregistrezi pe iesirea normala de la proc? sau cea de casti? :) (alta deca aceea ca eventual ai un soundboost)

Link to comment
Share on other sites

Mono/Stereo

 

of course... cum de am uitat de asta? :) oricum eu prefer sa trac de 2 ori aceiasi chestie si sa le pun una pe canalul din stanga si cealalta pe canalul din dreapta.... mi se pare ca are un sunet mai plin, mai ales la partea ritmica cu mult distorsh.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

cum sa iti zic .. daca ai tonu bine facut din eq, gain, drive...nu prea mai conteaza ca tragi din output sau heads ... sau mono sau stereo... sigur ca sunt diferente dar la tine in mod evident e o problema de eq si gain / drive/ compresor sau cum s-or numi ele in procesorul tau si de alegerea simulatorului de cabinet...

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

seteaza la calculator, la recording, la line in un volum mai mic, cat de aproape de zero si la chitara unul nu foarte mare si la procesor.

Link to comment
Share on other sites

Problema ta e clar din procesor.Ce am sesizat eu la prima ascultare:

 

1) Prea mult gain.Taie-l serios de tot cam pe la 25-30% din ce-i acum.Nu te ajuta cu nimic.

2) Sunet foarte foarte compresat.Cum a zis si Andrei, scoate-l de tot.

3) Eq-ul deranjant.Ai o gramada de bas, o gramada si mai mare de inalte si ZERO medii.Sugestia mea este sa mai tai atat din inalte cat si din bas si sa bagi ceva medii.

4) reverb, delay si alte nebunii.Genul asta de efecte ar fi indicat sa le pui cand faci mixajul.Daca nu te poti descurca totusi, mai taie din reverbul ala ca face o harmalaie foarte mare.

5) Cu noile setari incearca sa tragi cel putin 2 trackuri de chitara ritmica.

 

Hope it helps.

Link to comment
Share on other sites

Procesorul tau nu cred ca are simulare de amplificator. Adica daca il bagi in orice in afara de un amplificator, va suna naspa (cam cum suna pe inregistrare). Pe clean suna bine, nu stiu sa-ti explic de ce suna bine, dar suna.

Asa ca daca vrei sa targi in calc: amplif -> microfon -> calc ; procesor cu simulare de amp (v-amp2, pod) -> calc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mi-e greu sa cred ca procesorul in cauza nu are simulare de cabinet. De ce nu ne spui ce model e? Totusi, in nefericitul caz in care nu are, poti incerca urmatoarea ordine: chitara > procesor > placa de sunet > simulare de cabinet Guitar Rig/Amplitube. Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

uite si un ton de solistica cu putin draiv ... si sa spui tu de acum ca nu ai colegi faini pe rgc...

Link to comment
Share on other sites

Problema ta e clar din procesor.Ce am sesizat eu la prima ascultare:

 

1) Prea mult gain.Taie-l serios de tot cam pe la 25-30% din ce-i acum.Nu te ajuta cu nimic.

2) Sunet foarte foarte compresat.Cum a zis si Andrei, scoate-l de tot.

3) Eq-ul deranjant.Ai o gramada de bas, o gramada si mai mare de inalte si ZERO medii.Sugestia mea este sa mai tai atat din inalte cat si din bas si sa bagi ceva medii.

4) reverb, delay si alte nebunii.Genul asta de efecte ar fi indicat sa le pui cand faci mixajul.Daca nu te poti descurca totusi, mai taie din reverbul ala ca face o harmalaie foarte mare.

5) Cu noile setari incearca sa tragi cel putin 2 trackuri de chitara ritmica.

 

Hope it helps.

 

am incercat tot ce se putea... am stat aseara si am umblat pe la procesorul ala pana am innebunit... am facut si faza aia de am redus tot ce-i peste 4 khz insa dupaia sunetul parca era prea infundat... Adevarul ii ca nici eu nu prea stiu cum trebuie sa reduc din inalte din Eq-ul procesorului... :)

nici faza cu inregistratul din amp prin microfon nu prea merge... am incercat kestia asta mai demult... si nu prea am fost multumit de rezultat...(am pus un demo). Eu cred ca pana la urma asta e un semn sa pun jos chitara si sa ma apuc serios de invatat pentru bac :)

sample.mp3

Mi-e greu sa cred ca procesorul in cauza nu are simulare de cabinet. De ce nu ne spui ce model e? Totusi, in nefericitul caz in care nu are, poti incerca urmatoarea ordine: chitara > procesor > placa de sunet > simulare de cabinet Guitar Rig/Amplitube. Succes!

E un digitech rp-12, model mai vechi, nu se mai fabrica. Are si cab sim... chiar nu stiu de ce nu pot scoate un ton klumea B) i may be cursed....

 

uite si un ton de solistica cu putin draiv ... si sa spui tu de acum ca nu ai colegi faini pe rgc...

 

Cei mai de treaba oameni is aici pe rgc :) ! daca mai faci inca o kestie pentru mine, atunci kiar esti cel mai tare! am observat ca ai un procesor foarte asemanator cu al meu... daca imi zici exact ce efect sau ce setari ai folosit ca sa faci inregistrarile ai o bere din partea mea! (ca si eu sunt din cluj :( )

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

uite setarile pentru rif... ATENTIE pt fiecare chitara tre sa faci setari specifice timbrului ei ... deci astea s-ar putea sa nu ti se potriveasca pe chitara ta......

 

 

comp. amount 3 level 3,

dist. grunge,gain 5.5 level 4.5

noise ... deloc

PEQ. band1 400 hz 10 db

band2 400 hz 0 db

band3 630 hz 3 db

band4 800 hz 0 db

cab emulator. 1 warm

master mix . 50%

 

poate da dracu si nici amu nu te prinzi sa vezi ce bataia dracu iti dau .... ca tot esti din cj...

Link to comment
Share on other sites

uite setarile pentru rif... ATENTIE pt fiecare chitara tre sa faci setari specifice timbrului ei ... deci astea s-ar putea sa nu ti se potriveasca pe chitara ta......

comp. amount 3 level 3,

dist. grunge,gain 5.5 level 4.5

noise ... deloc

PEQ. band1 400 hz 10 db

band2 400 hz 0 db

band3 630 hz 3 db

band4 800 hz 0 db

cab emulator. 1 warm

master mix . 50%

 

poate da dracu si nici amu nu te prinzi sa vezi ce bataia dracu iti dau .... ca tot esti din cj...

:) mersi mersi! m-am apucat de treaba :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Prima data cand am auzit chitara ta, pe distors, mi`am adus aminte de Sabia lui zoro:D. Daca o sa vreau vreodata sa cant aia, o sa te intreb cum ai facut tonul.(one man`s trash is another man`s treasure)

Link to comment
Share on other sites

Prima data cand am auzit chitara ta, pe distors, mi`am adus aminte de Sabia lui zoro:D. Daca o sa vreau vreodata sa cant aia, o sa te intreb cum ai facut tonul.(one man`s trash is another man`s treasure)

 

:):) o sa fii primul (si tare ma tem ca si singurul) care o sa afle secretul acelui ton !

 

intre timp, intre 2 subiecte la romana si alte 3 probleme la mate, am reusit sa scot un ton putin mai bun... sugestii?

sample__.mp3

 

PS... care reuseste sa scoata tonul asta e cel mai tare om/chitarist de pe forum! :)

slayer_of_souls.mp3

Link to comment
Share on other sites

Tonul ala e scos cu o gramada de jucarii scumpe, si e si cantat de cineva care stie bine ce face :)

Sa nu-ti inchipui ca poti scoate macar ceva apropiat cu un procesor.

 

oh... nicidecum :) l-am pus aici doar pt ca mi se pare ca e unul din cel mai reusite tonuri pt metale pe care l-am auzit. in orice caz e bine sa "tinzi" spre asa ceva :( ... ca in matematica.... limita nu este atinsa de nici un element al sirului insa sirul tinde spre acea limita (OMG!! ce face bacu din om... :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.