www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Suna Bine Deloc :(


Recommended Posts

oh... nicidecum :) l-am pus aici doar pt ca mi se pare ca e unul din cel mai reusite tonuri pt metale pe care l-am auzit. in orice caz e bine sa "tinzi" spre asa ceva :) ... ca in matematica.... limita nu este atinsa de nici un element al sirului insa sirul tinde spre acea limita (OMG!! ce face bacu din om... :) )

 

Eh, intr-adevar e un ton reusit, insa tu nu trebuie sa tinzi spre nimic.Cel mai indicat este sa-ti gasesti tonul propriu, nu sa incerci sa-i copiezi pe altii.Tine seama si de faptul ca individul din clip stie cu chitara, si asta conteaza mult.

 

Cat despre bac, stai linistit nu te stresa (dar totusi vezi-ti de treaba), ca nu e nimic deosebit.O sa te convingi.La ce facultate dai?

Link to comment
Share on other sites

Eh, intr-adevar e un ton reusit, insa tu nu trebuie sa tinzi spre nimic.Cel mai indicat este sa-ti gasesti tonul propriu, nu sa incerci sa-i copiezi pe altii.Tine seama si de faptul ca individul din clip stie cu chitara, si asta conteaza mult.

Hmmm poi eu totusi cred ca e bine sa ai niste chitaristi buni care sa te influenteze.

Cat despre bac, stai linistit nu te stresa (dar totusi vezi-ti de treaba), ca nu e nimic deosebit.O sa te convingi.La ce facultate dai?

La UBB la info... :)

Link to comment
Share on other sites

Prima inregistrare pe care ai pus-o... m-am uitat la commenturi. Nu inteleg de ce s-a luat lumea de gain, pentru ca nu are nimci de-a face cu asta. Depinde ce gen de muzica vrei sa canti . Daca vrei sa tinzi spre acea melodie pe care ai pus-o, are un gain mare - si eu am gain in draci uneori. Problema era de la prea multe inalte si cabsim.

 

Da-l naibii de cabsim din procesor. Try to use Cabsim din guitar rig, merge foarte bine - tot ce inregistrez eu trag prin acela (si folosesc pedala Boss MT-2...)

 

Si grija la EQ. Am mai aflat ca depinde prea mult si de placa de sunet. Unele strica destul de tare sunetul cand inregistreaza, nu ai ce le face - si cabsimu din guitar rig mai rezolva putine probleme de aceasta natura.

 

good luck. (si eu am probleme cu sunetul la inregistrare - asta e).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
din proprie experienta am constatat ca amplitube 2 suna mai bine decat digitech (cel putin ceea ce am eu, dar presupun ca e valabil si pentru variante mai scumpe)

 

sfatul meu e sa incerci sa folosesti amplitube 2 pentru inregistrari. recomandat sa inregistrezi la 24/96 daca poti.

 

sorry dude, dar pe asta deja nu o mai cred :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Depinde. Pedalele acelea specializate suna moderat pentru ce sunt destinate. Cu death metal pot sa cant lejer orice melodie din gen - scoop etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.