Miclovan

O simpla intrebare....

Recommended Posts

Stie cineva ce scula sau cum se numeste sau cum se fac scobiturile pe griff, de ex. Yngwie Malmsteen are scobituri intre taste. Vreau sa stiu cum se realizeaza acele scobituri, daca trebuie scule speciale etc.

Posted (edited)

Mai  exact  

Scalloped  fingerboard /fretboard ..fret-urile raman intacte ..

( cum am inteles eu prima data can dam auzit "escalloped "  ...hehe  ...fara ciuperci ..)

Nu este nevoie de scule sofisticate  , trebuie sa ai otzara experienta la  prelucrar lemnul ...

de fapt hartie abraziva este OK  fixata pe  "profile  din lemn "  ..atentie  la fret-uri ..

GOOGLE :>>>>

https://www.google.com/search?q=scalloped+fingerboard&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab

Important este sa cauti descriere in care explica " forma "   adancirii intre taste .important .din motive

de rezistenta gatului si de  a nu slabii  materialul  in care  este presat "fret" -ul  .

Daca  nu ai " actiunea foarte  joasa .si fara  " fret buzz"   nu ai nevoie de "scalloped fretboard  "

Idea era ca in czul cand ai "actiune" foarte  joasa  nu poti " apuca "  cu buricul degetului coarda ptr " bending "..""scallop" -ind   asiguri spatiul ca sa poti " apuca "  coarda  si sa " benduiesti "|..

Insa devine foarte  sensibila treaba iin cazul acordurilor ..trebuie sa apesi foarte usor ca sa nu urce " pitch" -ul tonurilor din acord ..dar sa nu ai "fret buzz "  sau tonuri " moerte " ..etc etc ...

In acest video  se vede clar cum sub ce forma  se face .

Eu zic ca prea aproape de taste ce vad eu dar  in principal este OK .

Nu trebuie foarte adanc ..doar cu cat ai " coborat  actiunea "  fata de o setare fara " scalloped" ..

deci atentie la forma  si pozitia adanciturii ..la corzile groase nu ar sens sa fie adana sau chiar nu trebuie doar nu faci benduri  " adanci " primele trei corzi nematisate trebuie sa le poti benduii  usoor si precis .

Edited by karpi