www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine vrea sa probeze chitarile Grosmann


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

catalin S. in privintza mea te inseli amarnic. io am amp facut de andrei tone , nu cumparat de la mesa boogie, peavey, diezel ,marshall si altceva(ca sa scrie pe el) .deci stiu ca se poate face calitate si la noi.deocamdata domnul cri e prea mic ca sa poate reduce costurile de productie semnificativ astfel incat la preturi similare cu ce e afara sa ofere calitate net superioara.adika la o gtr de 300$ sa o faca din mahon si sa ai aiba si o doza k lumea(duncan, emg, dimarzio, lawrence, etc).

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Domnule Pixy, crezi ca eu sunt chiar asa de fraier. Tu vrei chitara de 1000$ da s-o iei cu 500$.

 

De ce nu incerci la alti luthieri care fac chitari sa vezi ce preturi au.Sunt pe aici pe forum destule adrese ale lor.

Cu 500$ nu ,da cu 900$ iti fac

Vino sa vorbim ,asta daca esti intradevar interesat, vedem ce vrei ,din ce lemn , ce harwhare vrei , ce electronica vrei etc si apoi vedem la cati banii iese chitara dorita de tine.

daca ce vrei tu vizavii de hardwhare ,electronica si lemn va costa 600$ normal ca in final chitara va costa900$

Crezi ca se face munca voluntara?

Daca esti interesat te astept......

daca nu te las sa te gandesti la ESP-ul ala pe care ti-l doresti si pe care l-ai pus pe situl vostru.

Toate bune..

Link to comment
Share on other sites

din moment ce scoti kitara la aceiasi bani cu esp , sa fii sigur ca voi opta pt esp!!!!!!!!!!!!! INTOTDEUNA. si degeaba ma ataci cu faza cu situ.nu sunt interesat deocamdata de kitarele tale pt ca la ce vreau io pe o kitara mi-o faci mia scumpa decat la esp chiar, am mai discutat........dcci mai mult de atat ce pot sa mai spun?? cine ar alege grosmann la aceiasi calitate dar la pretz mai mare in fatza unui ESP?

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Hai Pixy sa-ti spun cum sta treaba .

la oricare luthier de pe lumea asta daca te duci sa-ti faca o chitara te va costa mai scump decat una de serie, in primul rand pentru ca toti lucreaza manual.

ESP-ul ala pe care ti-l doresti tu costa 150$ in state , crezi ca este mare chitara?Crezi ca are un super lemn sau super doze pe el? Cu siguranta este tot din Agatis facut si daca are EMG are select nu altceva( sau poate mai stii)

Zici ca ai amplif facut de tone si ca suna bine ,atunci de ce nu accepti ideea ca si o chitara facuta poate sa sune la fel de bine daca nu mai bine decat o chitara de serie facuta in asia, pentru ca ESP-ul pe care il vrei tu este in asia facut.

Link to comment
Share on other sites

pixy, aberezi din greu. Ai idee la ce preturi cumpara ESP tot ce tine de hardware pentru chitarele lor? Ca sa nu zic de pretul pentru lemn... si tu vrei ca nenea Cri sa faca o chitara care sa aiba si TonePros sau Original Floyd pe ea, tunere Spertzel, niste EMG-uri active 81-85, pot-uri CTS, Flamed Maple Top si sa coste si $500, fiind fabricata manual.

 

Dragule, o chitara d-asta te costa cam $2000-$2200 la un lutier din SUA.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

ai venit sa probezi si ai ajuns la concluzia ca nu suna la fel de bine sau ca nu arata la fel de bine?

Nu aivenit ,dar pareri ca nu sunt bune iti permiti sa spui aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Da, Cri, dar uite, chitara o fi facuta in Asia, dar e facuta de aceeasi robotei care taie lemnul si la chitarele din Japonia sau SUA. Ce difera este QC-ul.

 

Pe de alta parte, eu am un ESP DV8-R [de vanzare btw :)], serie LTD Deluxe, fabricat in Coreea de Sud si care, in afara de doua urme in culoare pe laterala, aproape invizibile, suna si se comporta impecabil. Ca sa nu zic ca e cea mai usoara chitara din mahon pe care am pus mana vreodata.

 

M-a costat $1000 in total [cu cutie si doze schimbate] si nu stiu daca ai fi in stare sa faci ceva asemanator.

 

Edit: si ce vroiam sa spun eu mai devreme este ca pixy greseste in privinta ta. El se asteapta sa oferi si calitate mare si preturi mici. Eu sper ca tu oferi calitatemare si preturi decente, avand in vedere calitatea :)

Link to comment
Share on other sites

ofofofofofo, domnule cri. TOCMAI CA AM AMP DE LA TONE AM SPUS CA NU SUNT ALA CARE DACA NU SCRIE OBLIGATORIU BRAND MARE PE EA N-O IAU.ASTA UNA LA MANA~!

2) cand am vbit noi de un model pt mine nu era vba de modelu de 200$ pe care mi l-am luat ci de un custom care in sua costa 650$ si tu mi-ai cerut 750 EURO pe el DAR AI UITAT SE PARE> SI alta kestie: ti-am probat una din chitarele tale(chiar in 2 ocazii), deci stiu despre ce e vba.

 

3) nu esti orice lutier.vrei sa fii comapanie de serie, pina acum nushtu cate customuri special pt client ai facut( tot timpul o tineai pe a ta, ca uitate pe site poate iti place ceva de acolo , in lok sa ma asculti pe mine ce vreau!!!!! )

ps: esp ala de care zici nu are select, are emg 81 , luata separat evident.

 

esti lamurit?

 

nu sunt delok impotriva ta, si a firmei tale, nu stii cat de mult ma bucur ca exista firma ta si ca pot sa-mi iau kestii(accesorii sau ce-oi mai avea io nevoie) de la tine, sau vreo reparatie(munca de lutier).daca apareai mai devreme chiar te aminteam in lucrarea mea de diploma(cand m-am referit la piata romaneasca a chitarelor electrice)

 

 

deci in concluzie: o sa fiu interesat si o sa cumpar del a tine cand o sa aduci aceiasi calitate cu brandu la bani mult mai putini(pt ca tu deocamdata nu esti brand)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

treci pe la mine sa vezi o chitara si o sa te convingi ca se poate.

da arata-mi mie cine da 1000$ sa-i fac o chitara din mahon de pe forumul asta?

Link to comment
Share on other sites

cearny sari cu gura aiurea. am si zis in alt post( citesteste-le pe toate ca daia esti admin) ca "ASTEPT CA DOMNU CRI SA CREASCA CA BRAND SI PRODUCATOR A.I SA SCADA COSTURILE DE PRODUCTIE" adika componentele sa le ia si el cu tonele la mega discounturi ca firmele mari( pt ca acu sunt constient ca e simplu buyer, detailist).

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Pixy

eu nu fac chitari in serie cum fac cei del a ESP sau alta firma.

Eu lucrez hand made si pe comanda. Fac cateva chitari care stau pe stoc dar atat.

Nu stiu ce chitara ai probat tu de la mine , poate pe aia dela zapada pa care a lut-o neterminata , adica nu a fost griful terminat de lacuit ,si nici setata nu a fost pentru ca Zapada avrut s-o ia asa cum este ca nu stiu ce combinatie a avut cu ea.

Daca te uiti bine nici inscriptionata nu a fost .

Vin-o sa vezi o chitara gata cum este si apoi sa vorbesti...........

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

eu nu mi-am trecut numele pe ea.

Si Zapada nu mi-a zis ca o scoate la vanzare. Era vorba ca oda la nu stiu ce combinatie a avut el. Nici macar nu mi-a zis ca o pune la vanzare . Si asta alt om.....

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

si eu am vazut chitara respectiva, pe cand ai postat-o pe xbass.ro, si intr-adevar avea logo-ul Grosmann pe ea, si asta inainte sa apara la Zapada.

Plus de asta, am cautat acum postul respectiv pe xbass, insa s-a intamplat ceva foarte ciudat, si anume a disparut in mod miraculos, intreg postul. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

scuza-ma

dar nu cred ca ce are trecut zapada acolo pe ea seamana cu logoul Grosmann.

Cand ai venit tu la noi la sala cu siguranta nu era inscriptionata .Andy canta pe ea atunci pentru ca a lui era in lucru.

Si din cate imi aduc aminte erati foarte entuziasmati de cum suna si tu si Tom atunci la sala.

Intre timp vad ca ti-ai schimbat parerea.

 

Benson in poza era pusa acea chitara dar nu avea logoul Grosmann pe ea era o bucate de hartie decupata pe care scria Grosmann.

Si sa iti spun eu de ce a disparut , a disparut pentru ca domnul Xbass a sters de pe site tot ce era cu Grosmann.

Nu cred ca ce este acum inscriptionat pe ea este ceai vazut tu pe xbass si nici cu logo ul Grosmann care este pe toate chitarile Grosmann

Link to comment
Share on other sites

1) la mana n-am venit niciodata cu TOM, ma confunzi,cred. si 2 nu am fost entuziastmat de ea din cauza ca oricum n-am putu s-o aud ce stie ea cu adevarat gtr si asta datorita tonului specific andi, acordajului si faptului ca era bagat in statie de bass in lok de gtr.da asta conteaza mai putin).recunosc c-am fost entuziastmat de faptu ca uite domne e o gtr facuta de un roman, insa nu m-a dat pe spate nici soundu nici finisaju.

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

in fine, whatever. nu cred ca mai conteaza ce s-a intamplat cu chitara aceea.

 

parerea mea este ca ar trebui sa iti pui o ordine in ceea ce zici, pentru ca sunt multe chestii care se bat cap in cap, plus ca in momentul in care cineva ti-a cerut sa postezi procesul de productie al chitarilor tale, ai sarit in sus ca ars, ca vezi doamne ti-a cerut cine stie ce. daca nu vroiai sa faci acel lucru public, puteai sa o spui intr-un mod civilizat, nu sa sari in sus.

 

plus, ca atunci cand am fost la tine sa iti probez produsele, dupa ce am plecat am avut o discutie legata de chitarile pe care le vinde Zapada, discutie pe care nu o voi face publica din 2 motive, si anume, nu ar fi etic din partea mea sa public asa ceva fara acordul tau, iar al 2-lea motiv ar fi ca daca as face publica discutia ai putea sa zpui ca am inventat, si in momentul asta ar fi cuvantul meu impotriva cuvantului tau, si nu vreau sa se ajunga la chestia asta.

 

nu am nimic cu tine si nici cu chitarile tale, am fost am vazut am dat in ele, chitarile sunt super ok. eu vreau numai sa iti dau un sfat dezinteresat, nu mai face reclama atat de agresiva, ca nu da bine, omu intra la idei in momentul in care, faci o asemenea reclama, iar cand ti se cer anumite informatii despre produse dai din colt in colt.

 

toate cele bune si spor la vanzari.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Benson

nu sunt dator da dau nimanui socoteaca cum ,undesi cum imi fac chitarile .

Cui ii place o cumpara cui nu nu.

Asta este tot.

Ideea este ca toata lumea isi expune aici parerile fara sa vada chitarile sau sa le probeze.

Nu vorbesc de tine sau de cine a mai fost la mine vorbesc de marea majoritate de pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Va satisfacea mai mult daca nu va spune-am ca sunt facute in romania?

Mie nu imi este rusine sa spun ca sunt facute in romania, insa cum am mai spus multi spun ca nu sunt bune ca sunt romanesti inainte dea le proba .

Si asta pentru ca se gandesc la vesnicele reghinuri de doi lei care se fac in Romania

 

dar vorba lui glass " nu as da si nu cred ca o sa dau vreodata mai mult de 6-7 milioane pe o ghitara romaneasca din principiu "

 

deci iata cum cineva fara sa vada sau probeze isi exprima parerea ......

ce ar mai fi de spus........

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.