www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electricele Reghin


Guest Dark5man
 Share

Recommended Posts

Guest Morgan
:) chiar suna bine... da unde e difuzoru la ampu ala (care arata genial btw, foarte fallout-ish)? sau sunt eu prost?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Wickerman
Multam!

 

O intrebare simpla: cum ai vopsit chitara ? Si cu ce fel de lac ai dat-o pe deasupra?

 

PS: E pistol clasic de electronist: COOP. Radio-Progres Bucuresti, il am de cca. 18 ani si e cadou de la un amic.

 

Numai bine,

ALEKS

Chitara e vopsita vai mama ei sincer. Nu am avut cine stie ce asteptari de la finnish. Am vopsit-o cu un spray intr-o zi de marti. Mi-o luat 4 ore toata operatia cap-coada :). Daca ma apucam sa-i dau si cu lac si alte minuni o terminam la anu. Cel mai simplu e s-o duci la un vopsitor mester si ti-o face ala ca lumea. Parerea mea.

By the way, al meu (letconul) e de la taica-miu, si are vro 25 de ani, still alive and kickin :). Parerea mea de electronist, cele mai adevarate scule ever. Nu mai gasesti in ziua de azi un pistol de lipit care sa te tina 20 de ani... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
ala este un osciloscop, amplificatorul este de fapt placa aceea de pe jos, cu multe fire :)

Exact Adi :). Si totusi tipu' se intreba unde e difuzoru'. Doar ca amplifraieru era inca in constructie, deci n-avea inca difuzor. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Madu

Marfa amplificatorul...Tare mult as vrea sa fiu si eu un electronist asa de bun ca sa pot sa-mi fac si eu unu! Tare mi-e frica de tensiunile mari pe care le scot lampile B) ! observ acolo multi condesatori si mari, si un toroidal :) ! Apropo ai imprimanta ca a mea :( ! :):)

Edited by Madu
Link to comment
Share on other sites

Multam tuturor pentru cuvintele bune. De fapt electronica mi-e meseria sau mai bine zis automatizarea proceselor. Dar oricum totusi acest post este despre chitarele fabricate la Reghin, nu despre pistoale de lipit.

 

Mai sunt oare si altii care au inregistrari sau experiente (placute) cu chitare electrice de la Reghin ? Am ascultat aici in topicul acesta o inregistrare care mi-a placut. Sunetul de pe acea inregistrare este intr-adevar bun.

 

As avea curiozitatea cum suna o electrica Reghin "vintage" din cele facute in primele serii... Nu are nimeni vreo mostra ceva ?

 

Numai bine,

ALEKS

Link to comment
Share on other sites

Ia uite ca am tras si io ceva sample-uri cu reghinu meu. Chitara intra direct in amplificator, cu oleaca de reverb din amp si sunetul e preluat printr-un microfon jegos de calculator .Chitara e in totalitate stock, dozele nu sunt schimbate. :)

Am facut 3 sampleuri : unu cu chitara pe canalu clean din amp, unu pe canalu overdrive cu gainu la jumate, si unu pe canalu overdrive cu gainu la maxim. :)

 

P.S. : scuzati chiflele :)

reghincaster_clean.mp3

reghincaster_distors_moderat.mp3

reghincaster_high_gain.mp3

Edited by Adi91
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.