www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Chitarile Aria


boog
 Share

Recommended Posts

Iar daca ai de ales intre un instrument Aria si un instrument Aria Pro II alege zic eu :) pe cel din urma. Instrumentele seria Aria Pro II au fost lucrate la o calitate superioara. Eu am un bas Aria Pro II din '77, facut in Japonia. De altfel exista mai multe serii de intrumente ale aceluiasi producator (de fapt chiar si termenul acelasi producator este discutabil, au facut diverse schimbari in timp) si poti vedea un istoric aici: http://www.ariausa.com/archives/intro.html

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Nu le-am probat si nu pot sa ma pronunt dar singura diferenta majora este nr de taste 22 resp 24 - aici alegerea tine de gust si de marimea ''labutelor''.

Link to comment
Share on other sites

Intre Aria si aria pro 2 - Aria, care e oricum mult mult mai scumpa. http://www.ariausa.com/

 

Nu ma crezi, dar eu am citit despre asta si chitarile Aria Pro II din anii '80 erau considerate cele mai reusite de la Aria. Se lucrau mai bine decat Aria astea ieftine de azi. Sigur ca si Aria Pro II sunt ieftine, dar aici e si un secret, unele din ele sunt chiar foarte bune, pt cine le stie :)

Edited by gicacontra
Link to comment
Share on other sites

Nu mai sfatuiti oamenii aiurea!!!!

app:

Intre Aria si aria pro 2 - Aria, care e oricum mult mult mai scumpa. http://www.ariausa.com/

Am cantat pe o aria pro II cu ceva timp in urma si suna chiar bine iar finisajul...foarte bun! Despre celelalte modele nu ma pronunt ca n-am cantat pe ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Eu mi-as lua o Aria Mac-57... isi merita banii? Partea de hardware e ok, tremoloul se tine acordat? Dozele nu prea conteaza ca se pot schimba, dar din cate vad sunt Seymour Duncan si par ok... pareri? Please?

Link to comment
Share on other sites

Confunzi Duncan Designed cu Seymour Duncan. NU sunt aceeasi chestie!

Primele sunt o "copie palida" a celor din urma. E posibil sa fie mai bune decat dozele "no name" ce nu poarta nici un semn de indentificare dar nu se ridica la nivelul unei marci consacrate. Se fabrica in Coreea de Sud si nu in Statele Unite.

 

The Duncan Designed line of pickups was started in 1995 at the request of several of our larger original equipment manufacturer ("OEM") customers who wanted to offer a pickup tied-in to the Duncan identity on their mid-level instruments. While USA-made Seymour Duncan and Basslines pickups are intended to fit on instruments with list prices over US$800, the Korean-built Duncan Designed pickups are intended for OEM use on guitars and basses with retail prices between US$300 and $800. The Duncan Designed club members include Fender/Squier, Jackson, ESP Ltd, Schecter Diamond Series, Hamer, and Aria Pro II.
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Ok, mersi Cosu... cu dozele am clarificat... dar in legatura cu partea de hardware, mai ales tremoloul, stie cineva cum e, se tine acordat, etc?

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

despre chitarile aria: am pri9mit azi un aria mac 40. tot ce pot spune e ca rupe! Are configuratia dozelor HSH. o sa postez mai tarziu o inregistrare cu ea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.