www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Les Paul Melody Maker...cu Ce Se Mananca?


Guest cooasha
 Share

Recommended Posts

Buna intrebare.

Cred ca la banii astia mai bine iti iei un Epiphone mai capabil.

Din cite stiu eu modelul Melody Maker a fost introdus ca o chitara ff ieftina (pe vremea cind nu exista optiunea fabricarii in afara SUA pt a reduce costurile) Acum exista chitari in aceeasi gama de pret care sint comparabile ca dotari cu Les Paul-urile.

Oricum ii rog pe cei care se pricep mai bine si care au si pus mina pe asa ceva sa ne lamureasca.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

in fine, desi review-urile nu sunt deloc entuziaste (am citit chiar ca Gibson si-a pus semnatura pe un gunoi), ma interesa probabil doar pretul, unul scazut pt. ceva facut in State. Nu arata chiar asa de rau, chiar daca unora nu va place. Incep sa cred totusi ca e o chitara de o calitate care nu face deloc cinste brandului gibson! :)

Link to comment
Share on other sites

Melody Maker a fost un model entry level de la Gibson,pe vremea cand conceptul de firma proprie careia i se licentiaza modelele nu exista.Si Fender a avut asemenea modele.Mustang si Jaguar,pe care le-au facut celebre doar cei cu grungeul,in anii 90,dar ele erau in program din anii 60 sau sfarsitul anilor 50.La fel si cu Melody Maker sau Special,sau les paul junior,care a fost facuta celebra de Leslie West,de la Mountain.Acestea sunt chitari cu cost de productie mai scazut,dar totusi calitatea Gibson,atat la lucratura ,cat si la materiale este prezenta.Nu se compara cu unb Epiphone chinezesc,sau cu nicio alta chinezarie.Faptul ca se afla si azi ,dupa atatia ani in programul Gibson inseamna totusi ceva,daca nu ar fi avut succes s-ar fi scos din productie de mult.Am incercat un singur Melody Maker,si asta tare demult,la Bogdan Stanescu,singurul posesor de Gibson din anii 60 de la noi.O sa revin in doua saptamani,cand voi incerca unul la Frankfurt.

Link to comment
Share on other sites

hmm parerea mea e ca ...singurul lucru bun la ea este faptul ca are pe headstock scris GIBSON...ATAT

Ai incercat-o?sau vorbesti din poze si din reviewurile altora ca tine?

Link to comment
Share on other sites

hmm parerea mea e ca ...singurul lucru bun la ea este faptul ca are pe headstock scris GIBSON...ATAT

 

Nu mai vorbeai asa daca era vorba de un ES335, nu ?

 

Midnight Rider stie ce zice, ca doar el le aduce. N-am incercat, nu comentez. Gibsonul e Gibson. O firma inseamna automat si ceva calitate.

 

Ati cautat un pic pe site-urile "cu poze" (hi5, myspace, etc.) adresele de mail ale celor cu review-uri negative la instrumente faimoase (vezi Fender, Gibson, etc.) ? o sa va uimiti. Au si ei 14-15 ani de zile, o formatie de punk intr-un garaj, si "nu le place cum arata" ... sa ne limitam la ce am probat sau/si vazut. Va rog.

Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

Topicul asta ma face sa ma oftic tot mai mult ca nu avem si noi, macar in Bucuresti o reprezentanta Gibson (ma rog cu tot cu Epiphone), sa aiba acolo o gramada de modele pe care sa le poti incerca, sa iti faci o parere si apoi sa poti face o comanda in cazul in care nu au pe stoc. Astfel, daca ma interesa o anume chitara, ma duceam frumusel acolo, o chinuiam vreo 2 ore si apoi puteam vorbi despre ea in cunostinta de cauza. Pt. ca asa, din poze, din ce mai stie Vasile, din ce a mai auzit Costel si din ce a mai visat Marioara....slabe sanse sa imi fac o parere! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Nu mai vorbeai asa daca era vorba de un ES335, nu ?

 

Midnight Rider stie ce zice, ca doar el le aduce. N-am incercat, nu comentez. Gibsonul e Gibson. O firma inseamna automat si ceva calitate.

 

Ati cautat un pic pe site-urile "cu poze" (hi5, myspace, etc.) adresele de mail ale celor cu review-uri negative la instrumente faimoase (vezi Fender, Gibson, etc.) ? o sa va uimiti. Au si ei 14-15 ani de zile, o formatie de punk intr-un garaj, si "nu le place cum arata" ... sa ne limitam la ce am probat sau/si vazut. Va rog.

ok....stiu asta.

 

aia era parerea mea plus ca am zis CRED. ma cam enerveaza felu in care va atacati fara rost .... daca tot macar aveti ceva negativ de spus asupra mea spuneti-o civilizat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.