www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Chitara Din Amplificator De Masina


Soulmaster
 Share

Recommended Posts

Mi-a cazut in labutze una bucata amplificator auto Optimus 100w, 4 canale. Problema nu e de alimentare sau de conectare( pt ce exista parintii :) ) ci mai degraba gasirea unui preamplificator decent(cu tot cu control de ton, volum etc.. ). Intentionez sa fac un amplificator de 2 x 50 w (pt ambele chitari)

 

Imi puteti recomanda ceva? sau unde as putea gasi...

Link to comment
Share on other sites

Guest Dark5man

La cel mai apropiat magazin de chestii electronice (nu A17ex, sau asa ceva, ci ) din alea de la care gasesti si dif-uri si kituri de care vrei tu! :) Mai sunt niste variante... Ai putea sa convingi pe cineva sa-tzi faca unul (si asa esti 101% sigur ca are exact ce vrei tu).

 

Eu as mere pe varianta cu luatul de la magazin, ca ia mai putzin timp.

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

sal cred ca mai am schema si cablajul unui preamp marshall cu control de ton daca vrei intra pe mess sa tio dau

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

Am atasat in arhiva schema si cablajul...

cablajul este dublu strat ceea ce inseamna ca e mai greu de facut...

copia nu mai stiu ce este dar pot afla daca vreti neaparat

 

regards

 

ps se deschid cu eagle

marshall.rar

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest diogrey

dude am dubii serioase ca scoate 100w poate 70w in difuzoare de 2 ohm vezi ca cred ca scrie pe el pmpo ceia ce e puterea muzicala...puterea rms fiind in jur de 50w

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am atasat in arhiva schema si cablajul...

cablajul este dublu strat ceea ce inseamna ca e mai greu de facut...

copia nu mai stiu ce este dar pot afla daca vreti neaparat

 

regards

 

ps se deschid cu eagle

Interesanta schema. Ai testat-o ? Suna ?

As vrea sa o incerc si eu insa am totusi doua intrebari"

1. Ce valori au C4, C5 si R28,32,33,34,35,36 ?

2. La ce tensiune se alimenteaza ?

Link to comment
Share on other sites

exista kit-uri de EQ cu 5 sau cu 7 benzi , EQ pasiv deci asemanator cu cele din unele statii Marschall si Fender , nu sunt scumpe si primesti toate componentele, in fata acestui EQ trebuie sa pui un preamplif cu un integrat cu zgomot mic , din acestea gasesti la magazine Vitacom TL 72 ,TL 84 sunt cu FET zgomot mic impedanta mare ..sunt scheme chiar aici pe rgc.ro .Sunt si integrate speciale ptr preamplif , NJM2737 ,NJM2792, NJM2794. NJM2792, NJM2794 sau altele ..

 

dar exista (poate) "Kit" preamp ptr microfon acestea de obicei au integrate sau tranzistoare cu zgomot mic , cu mici modificari se poate adapta ptr chitara.

 

preamplif de Marschall sau Fender sau alta scula se potriveste de obicei numai statiei si boxei aferente la care a fost proiectata , deci sa nu ne asteptam la minuni ..

 

tonul ce al vreau , acasa al fac cu doua preocesoare +mixer cu procesor de efecte si se mai prelucreaza dupa inregistrare ...sunt 3 EQ , pe tot parcursul semnalului si in plus filtrele ce sunt inglobate in diferitele efecte ( distorsurile au EQ , compresorul filtru de " enchance" etc.....

 

se vede ca nu-i numa un preamp cu un reglaj de ton "minune"

 

Apoi dupa ce inregistrezi de obicei mai tai drastic din "grasime" deoarece trebuie sa sune o "trupa " si nu o chitara

singurica...

 

SI !!!!!!!!

 

TREBUIE SA VEZI CE FEL DE FINALI ARE AMPLIFUL , CE INTEGRATE CE TIP !!!!!!

 

AU PE ELE O SERIE DE EX......TDA XYZ...

 

IN MASINA S-A FOLOSIT 12 V , INTEGRATELE ce se monteaza in aceste amplifuri de obicei FUNCTIONEAZA CAM PANA LA 30V

 

se schimba cateva condensatoare electrolitica la altele de tensiune mai mare ( de ex 50V in loc de 16V sau 25V ce ar putea sa fie in ampliful original) , apoi trebuie schimbat radiatorul cu unul masi mare ca si suprafata se poate obtine cate 15-25W din fiecare integrat final in parte .

 

Lqa 12 V se obtine la 4 ohmi cam 6 W , cu integrate ce rezista la 15-50W se poate pune un radiator mic , ca sa nu aivba gabarit prea mare aparatul sa icapa in bordul masinii.

 

La 30V se poate obtine 28W la 4 ohmi .Daca-i amplif cu patru integrate , teoretic poti ajunge ;la 90W total.

 

ai nevoie si de un tref de 150W ce furnizeaza 9V curent alternativ si aprox 3-4A , din acest 9 V se obtine dupa redresare si filtrare cei 12 V.

 

daca vrei 30V ai nevoie de traf cu tens de 21V alternativ, si la 90W tot de 3-4A

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.