www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru toti cei care vorbesc fara sa stie despre c


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

.

 

Sunt pagini pe net cate vrei despre chitara DOCUMENTATI-va

 

FLAGIOLETI NU FALSEAZA !!!!! SUNT IN NODURILE DE OSCILATIE ALE CORZILOR.

 

 

E adevarat, dar pentru flageoletii artificiali nu mai e chiar asa. Acolo te lovesti de intonatie. In rest sunt de acord cu tot ce ai spus (te-ai ambalat nitel, e adevarat :).

 

Alex_Strat69, unde pot vedea Reghin-uri de export? Sunt foarte curios.

 

Pe de alta parte, ceea ce ai spus tu relativ la reglaje si pretul chitarei nu ma contrazice, si sustine (oarecum) afirmatia mea. Deci: daca nici la o chitara de 3.000 de cocolini nu primesti reglaje beton, nu trebuie sa emiti pretentii la una de 150. Mergi la un lutier, dai 50 RON si te-ai scos. Is that simple.

 

Sa traiti.

Edited by man1ak
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu cumparati chitare cu gat lipit din bucati ( se vede sus ,headstockul este bucata lipita)

 

Sunt multe firme care fac gatul stratificat (din mai multe bucati de lemn). Bineinteles, sunt utilizate mai multe "fasii" dispuse longitudinal, din materiale diferite la unele (Bubinga, Wenge etc.) si lipite. Acest procedeu ofera atat un ton mai bun cat si o stabilitate mai mare a lemnului.

 

Totusi, banuiesc ca tu te refereai strict la headstock, care e pus separat. Treaba asta am observato in mod straniu si la Jackson-uri de 1000 de $. La Ibanez totusi, headstockul e din aceeasi bucata cu restul gatului.

Link to comment
Share on other sites

Sunt multe firme care fac gatul stratificat (din mai multe bucati de lemn). Bineinteles, sunt utilizate mai multe "fasii" dispuse longitudinal, din materiale diferite la unele (Bubinga, Wenge etc.) si lipite. Acest procedeu ofera atat un ton mai bun cat si o stabilitate mai mare a lemnului.

 

Totusi, banuiesc ca tu te refereai strict la headstock, care e pus separat. Treaba asta am observato in mod straniu si la Jackson-uri de 1000 de $. La Ibanez totusi, headstockul e din aceeasi bucata cu restul gatului.

 

Se referea la headstock. Si la Ibanez sunt chitari cu headstock-ul separat (poti sa vezi intr-un thread mai vechi, cineva a donat un Ibanez 'dezbracat'), dar sunt vechi. Acum nu se mai fac asa. Cred ca e chestiune de tehnologie.

 

Eu am vazut reghin de export la cineva care avea o ruda akolo. Din cate am inteled pretul era undeva pe la 5 milioane si inca un pic.

Chitara respectiva nu avea nici o inscriptie la firma , insa (s-ar putea sa ma insel), am impresia ca chitarile MADRIGAL sunt reghinuri de export.

 

5 mil nu sunt bani multi. In conditiile in care una 'romaneasca' e peste 4 mil. Ma face sa cred ca nu e mare diferenta intre ele. Nu vad ce componente de calitate poti sa pui pentru o diferenta de 30 EUR. Dar ar fi interesant de testat.

 

Chestia cu inscriptia cred ca e relativa. Eu am un Reghin cumparat din Carrefour (nu radeti, prima electrica) si nu are nimic scris pe HdStk. Sau poate am avut noroc si am cumparat una pentru export?! Sau poate am avut ghinion si am cumparat una refuzata la export :)

Link to comment
Share on other sites

Se referea la headstock. Si la Ibanez sunt chitari cu headstock-ul separat (poti sa vezi intr-un thread mai vechi, cineva a donat un Ibanez 'dezbracat'), dar sunt vechi. Acum nu se mai fac asa. Cred ca e chestiune de tehnologie.

5 mil nu sunt bani multi. In conditiile in care una 'romaneasca' e peste 4 mil. Ma face sa cred ca nu e mare diferenta intre ele. Nu vad ce componente de calitate poti sa pui pentru o diferenta de 30 EUR. Dar ar fi interesant de testat.

 

Chestia cu inscriptia cred ca e relativa. Eu am un Reghin cumparat din Carrefour (nu radeti, prima electrica) si nu are nimic scris pe HdStk. Sau poate am avut noroc si am cumparat una pentru export?! Sau poate am avut ghinion si am cumparat una refuzata la export :)

 

Majoritatea chitarelor Reghin sunt facute pentru ceva firma din west , si ce nu este 100% OK mai ramane "acasa".Inainte se lucra cu firma Schaller .Nu sunt de export ci se fabrica pentru ceva firma la comanda.La noi e mai ieftina munca manuala si salariile mai mici.

 

Deci cam toate sunt ptr "afara" nu prea au piata in tara , Nu poti sa vinzi o chit fara "brand" rasunator cu 5 millioane cand gasesti tot felu de chitari cu un brand oarecare ( strain) care sunt finisate super.

 

Numai atentie , este bine sa cumperi cu "culoare " natur , sa vezi lemnul , sa vezi din cate bucati este ,si corpul si gatul.

Atentie la "furnir" de desubt poate sa fie orice.

Chitarele Reghin pana acuma erau facute din PALTIN si erau OK.Multi nu cumpara deoarece nu au "brand",dar multe suntr foarte bune.

 

Componentele sunt cam la fel cu cele de la ieftine straine.

 

Un vibrator de Strat am cumparat pe E-bay cu 120 Euro , Si am o chitara Hohner LX 250G , cu serie etc made in Hong Kong .Minunata si am cumparat-o cu 60 Euro. Gatul e vopsit in negru si daca te uiti la luciu atent se vede unde este innadit gatul . Suna bine , gatul sensibil la temperatura , dar la bani astia e super.

Arata ca Gibson LP in cele mai mici amanunte.In catalogul Hohner scrie " chitara ce arata ca si Gibson LP "

este mai usoara si din lemn mai ieftin. In rest este super , cu 22 taste jumbo , Humbucker "noname" ce suna 99% ca orice alt humbucker.Ceva mai deschis decat Dimartio.Pretul initioal nu l-am putut afla / pe E-Bay am gasit de la 60---la 260 Euro .Probabil cele mai scumpe sunt din alt lemn si este garantat de firma.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.