www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dod Fx 86 Death Metal Help (asap)


Guest Necro
 Share

Recommended Posts

Pai vreau sa ma apuc sa construiesc urmatoarea pedala si la fel ca in celelalte scheme de efecte de la DOD exista masa (ground),+4,5v si -4,5v.Deci pinii componentelor marcati cu +4,5v se conecteaza inte ei la fel ca cei marcati cu -4,5v sau la fel ca cei care sunt conectati la simbolul de masa (ground).Nelamurirea mea e urmatoarea.In schema urmatoare -4,5v poate fi perceput ca masa (adica tot ce e marcat cu -4,5v sau cu simbolul de masa se "leaga la un loc") sau tot ce e cu -4,5v e conectat independent de masa (de componenetele conectate la masa de sigur)?Cam ambigua formularea acestui post dar sper sa intelegeti la ce ma refer. :) ms anticipat!

 

deathmetaldodfx86sd6.th.gif

Link to comment
Share on other sites

Pai vreau sa ma apuc sa construiesc urmatoarea pedala si la fel ca in celelalte scheme de efecte de la DOD exista masa (ground),+4,5v si -4,5v.Deci pinii componentelor marcati cu +4,5v se conecteaza inte ei la fel ca cei marcati cu -4,5v sau la fel ca cei care sunt conectati la simbolul de masa (ground).Nelamurirea mea e urmatoarea.In schema urmatoare -4,5v poate fi perceput ca masa (adica tot ce e marcat cu -4,5v sau cu simbolul de masa se "leaga la un loc") sau tot ce e cu -4,5v e conectat independent de masa (de componenetele conectate la masa de sigur)?Cam ambigua formularea acestui post dar sper sa intelegeti la ce ma refer. :) ms anticipat!

 

deathmetaldodfx86sd6.th.gif

 

Inseamna ca ai nevoie de 2 tensiuni ca sa alimentezi acest montaj. O tensiune de +4,5V fata da masa si una de -4,5V fata de masa.

Cu alte cuvinte tot ce e masa vine intr-un loc, tot ce este -4,5V vine in alt loc, iar +4,5V in alt loc.

Sursa de tensiune in aces caz poate sa provina dintr-un transformator cu 2 infasurari inseriate de cate 4,5V. Priza mediana vine la masa, iar cele 2 tensiuni de 4,5V dupa ce sunt redresate si filtrate sunt conectate corespunzator (legi impreuna + ul primei infasurari cu - ul celei de-a doua si astea impreuna la masa).

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca in schema ai deja masa, -4.5v este negativ, nu masa. Iti trebuie sursa cu - si +. Mai pe scurt - nu se conecteaza la masa.

 

 

Pai in general masa e minusul.Si ma gandeam ca intr-un final se conecteaza la olalta.Da cred ca e cum zici tu oricum.Masa de capu ei.

 

 

Inseamna ca ai nevoie de 2 tensiuni ca sa alimentezi acest montaj. O tensiune de +4,5V fata da masa si una de -4,5V fata de masa.

Cu alte cuvinte tot ce e masa vine intr-un loc, tot ce este -4,5V vine in alt loc, iar +4,5V in alt loc.

Sursa de tensiune in aces caz poate sa provina dintr-un transformator cu 2 infasurari inseriate de cate 4,5V. Priza mediana vine la masa, iar cele 2 tensiuni de 4,5V dupa ce sunt redresate si filtrate sunt conectate corespunzator (legi impreuna + ul primei infasurari cu - ul celei de-a doua si astea impreuna la masa).

 

 

Mmmmda!M-am gandit si la ce zici tu.Transformator cu 2 tensiuni.Dar din cate stiu efectu respectiv e facut sa fie alimentat si la baterie.In cazu asta se complica putin lucrurile.Si totusi daca te uiti atent pe schema se observa ca una din bornele de la mufa de intrare e conectata la o tensiune de -4,5v iar o borna de la mufa de iesire e la 10v.Probabil masa inseamna de fapt -10v.Ce m-a facut pe mine sa cred ca -4,5v este masa este chiar borna de la intrare conectata la -4,5v (care in celelalte scheme de efecte este la masa).

 

Multumesc pt incercarea de a ma lamuri!O sa ma mai documentez in ceea ce priveste pedala asta.Noroc! :)

 

Am reusit sa gasesc o schema mai completa.Ia priviti cam cum sta treaba :) (ignorati procesorul ala cu FETuri care e pt bypass si tine locul footswitchului 3pdt pe care momentan n-o sa-l introduc in montaj)! http://filters.muziq.be/files/schematics/dod_fx86.gif

Edited by Necro
Link to comment
Share on other sites

Masa poti sa o iei ca o referinta ptr tensiuni. Fata de ea se masoara toate tensiunile din schema.

Dintr-o baterie de 9V se pot obtine 2 tensiuni de 4,5v (aproximativ) cu ajutorul unor circuite de conversie specializate. (Atentie, unele pedale (putine ce-i drept) au nevoie de 2 baterii de 9V )

 

Referitor la comutatorul electronic, poti sa folosesti un circuit specializat (4066 cred) care are mai multe swich uri on/off comutabile printr-o tensiune.

 

Am reusit sa gasesc o schema mai completa.Ia priviti cam cum sta treaba (ignorati procesorul ala cu FETuri care e pt bypass si tine locul footswitchului 3pdt pe care momentan n-o sa-l introduc in montaj)! http://filters.muziq.be/files/schematics/dod_fx86.gif

Dupa cum observi din schema care ai postat-o, ai in stanga un divizor rezistiv. Se pare ca ptr montajul asta e suficient. Cele 2 tensiuni de 4,5V se culeg de pe cele 2 rezistente.

 

Referitor la "procesorul" ala. E doar un inversor CMOS HCF4007U . Am atasat "data sheet"ul de la el. Poate o sa iti foloseasca la ceva

HCF4007U.pdf

ntt

Edited by ntt
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

in cazul unei surse simetrice fata de zero cu transformator

sau cu doua baterii de 4,5 V legate in serie.:

 

+ 4,5 V

 

0 V -----la semnul de masa al montajului .

 

- 4,5 V

 

 

 

 

sau i n cazul unei surse simple sau o singura baterie de 9 V :

 

+9V ...la punctele notate cu + 4,5 V ( borna + a sursei sau a bateriei )

 

+4,5 V ...........la semnul de masa al montajului .( zeroul virtual al montajului va fi U/2 = +4,5 V

 

0 V ...........la punctele notate cu - 4,5 V ( borna notata cu minus a bateriei sau minusul sursei )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.