www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Si Amplificatoare Virtuale


punky'
 Share

Recommended Posts

Salut! Intentionez sa imi cumpar o interfata audio USB  pentru a  fi folosita alaturi de un "amplificator virtual"(guitar rig,amplitube,th2 etc...).De aceea am cateva intrebari pentru cei care folosesc/au folostit aceste programe.

    1.Din punct de vedere al calitatii sununetului,este rezonabil? Am incercat  unul dintre programe si cel mai bun rezultat l-am avut cand am conectat chitara la un amplificator,iar  output-ul amplificatorului l-am conectat la jack-ul de 3,5 al pc-ului. Sunetul este de o calitate slaba(bazait,paraituri pt setari cu gain mare).Mentionez ca am folosit driverele asio4all.

    2.Programele respective recunosc orice tip de interfata usb?

    3.Am inteles ca Berhinger UCG102 este o varianta rezonabila,dar as dori cateva alternative

  Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

   Eu folosesc de ceva timp (doar acasa pt.studiu)  Guitar Rig 5 cu Behringer UCG 102. Pentru acasa este ok. in alte imprejurari .....

Folosesc deseori casti la interfata direct, dar se aude destul de bine si cu amplificatorul cuplat la interfata direct. Nu inteleg ce rost are sa-l conectezi pe amplificator in iesirea de 3,5 a calculatorului (asta daca nu ai cinestie ce placa de sunet deosebita).

 Behringer a fost ieftin (150lei) totusi mai exista si altele http://www.djsuperstore.ro/focusrite-scarlett-2i2-mk2.html?gclid=CIqF9PPNwM8CFaky0wod3S0BNAla  preturi mai mari. Oricum mai toate utilizeaza Asio4all

 

Bafta

 

Link to comment
Share on other sites

output-ul amplificatorului l-am conectat la jack-ul de 3,5 al pc-ului

Ieșirea... de difuzor ai conectat-o? E o idee foarte proastă. Also, în care intrare?

Faptul că folosesc aceeași mufă nu înseamnă că poți băga orice ieșire în orice intrare așteptându-te la rezultate bune.

Trebuie să înțelegi ce se întâmplă cu semnalul și cum să reglezi nivelul corect.

 

Programele respective recunosc orice tip de interfata usb?

Pentru "programe" e irelevant. Sistemul de operare "recunoaște" interfața și servește semnalul digitizat către ce te interesează.

 

Sunt cam un milion de thread-uri despre ampsims pe PC aici. Acum că există mai multe interfețe pe piață parcă s-a rărit numărul lor, că situația e destul de simplă, just plug'n'play. Detaliile (împământare, cablu adecvat pentru chitară, reglat nivelul de intrare etc.) ar trebui să fie de bun simț dar...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.