www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Celestion Tube 10


teckus
 Share

Recommended Posts

Celestion Tube 10,

Specifications

 

Nominal diameter 10", 254mm

Power Rating 30W

Nominal impedance 8Ω

Sensitivity 94dB

Chassis type Pressed steel

Voice coil diameter 1.5", 38.1mm

Voice coil material Round copper

Magnet type Ceramic

Magnet weight 17oz, 0.48kg

Frequency range 85-5000Hz

Resonance frequency, Fs 91Hz

DC resistance, Re 3.89Ω & 6.7Ω

 

A folosit careva acest difuzor? Vreau sa-mi fac un cab 4x10, pentru chitara(nu pt. bass) cu acest difuzor, merita?

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=493

Link to comment
Share on other sites

Nimeni?

Hai sa pun altfel problema: merita sa-mi fac un 4x10 cu Celestion Tube 10 sau 2x12 cu p-audio g-1246(dipunct de vedere financiar sunt cam pe acolo ambele)? Stiu ca ideal ar fi 4x12 cu Celestion Vintage, dar deocamdata - pauza :)

Astept parerea lui (k)Arpi, overdrive si a tuturor celor care se pricep :)

Link to comment
Share on other sites

Nimeni?

Hai sa pun altfel problema: merita sa-mi fac un 4x10 cu Celestion Tube 10 sau 2x12 cu p-audio g-1246(dipunct de vedere financiar sunt cam pe acolo ambele)? Stiu ca ideal ar fi 4x12 cu Celestion Vintage, dar deocamdata - pauza :)

Astept parerea lui (k)Arpi, overdrive si a tuturor celor care se pricep :)

 

Eu am o boxa "AA" cu 4x10" , ce pot sa spun este ca la un "bomb dive" serios la volum mare si

cu doza "neck" nu prea duc watajul maxim unde mai suna cumva in rest. ( zice ca-au 220W ) si eu cat pe ele cu max 120W .

 

Normal trebuia sa am inca o boxa la statie cu dif de 15" de 250W .Dar nu am numai difuzorul fara boxa si "urmeza" de un an sa ai fac cutie.Daca pun si a doua boxa am sinus 200W si in jur de 400W difuzoare asa daca cant in medie la puterea de 60W la un "fortissimo" cu tot cu bombdive va suna mai curat si mai tare cam pana la 150W .

 

Si asta cu distors unde cu armonicele sunetului se aude coarda groasa , daca las numai clean cu doza neck cu overdrive de etaj final , la volum mare cu bombdive cred ca ar strica difurile de 10" sau cel putin le solicita foarte mult.

 

Am si o boxa cu 4x12" rezista mult mai bine decat 4 x 10" . 4 x in jur de 40W un dif. ( cica 150W bucata scrie pe difuri...bau bau) cu 100W pe tuburi suna bine si rezista.

 

vad ca nu sunt scumpe 120 RON .

In orice caz suna destul de bine , eu a-ti propun sa faci un "compact" cu 2 difuri de 10" , iar inca o boxa aditionala ci inca 2 x 10" o duci cu tine numai daca ai nevoie de putere mai mare.

 

In plus a doua boxa poti sa o dotezi cu 2 x 12 " sau 1 x 15 " .

 

Problema este sa fie iesiri ptr impedanta difurilor , daca ai statie pe tuburi.

 

In cazul statiei cu final tranzistorizat ai nevoie de 4 ohm-i ca sa scoti puterea maxima.( dar sa reziste si statia la 4 ohmi !_)

 

Der exemplu doua difuri ( in combo) de 4 ohmi inseriatem =8 ohmi...=> 1/2 ddin puterea maxima posibila ( in cazul unei stati tranzistorizate proiectete ptr 4 ohmi )

 

Cupland in paralel o boxa exterioara cu impedanta de 8 ohmi => impedanta rezultanta de 4 ohmi , puterea se va ditribui in mod egal pe cele doua grupuri de difuzoare de cate 8 ohmi.

 

Chestia cu difuri "vintage" , nu-i da prea mare importanta,ai nevoie chitara cu randament cat mai mare , devin ele"vintage" dupa un timp fara sa vrei.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu ziceam mai simplu...

Fa-o pe cea cu 2x12...

Calculeaza-ti volumul cu atentie. Daca este posibil fa-o angle (adica jumate dreapta jumate in unghi) si pune difurile in diagonala.

Cand mai faci rost de bani tai si celelalte doua locasuri pentru inca 2 de 12... Si atentie la calculul de volume (again).

Link to comment
Share on other sites

Eu ziceam mai simplu...

Fa-o pe cea cu 2x12...

Calculeaza-ti volumul cu atentie. Daca este posibil fa-o angle (adica jumate dreapta jumate in unghi) si pune difurile in diagonala.

Cand mai faci rost de bani tai si celelalte doua locasuri pentru inca 2 de 12... Si atentie la calculul de volume (again).

la o boxa de chitara "incinta inchisa " este propus un volum da 50 litri de difuzor.

 

Cu boxele deschise in spate apar probleme...lucreaza ca si un filtru acustic , cu schimbarea dimansiunilor sa va schimba si timbrul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest leo2pop
Am hotarat, va fi un cabinet 2x12" si unul 1x15"

 

Unde gasesc dif-uri P-audio G-1246 sau G-1250 ????

 

sau "Fender" "Jensen" etc, care costa pana in 300-350 ron 2 buc

Distribuitorul general P-Audio in Romania e in Turnu-Severin si e un amic de-al meu.

Numarul lui de telefon e aici:

http://www.difuzoare.ro/

...

Am probat si eu modelele de chitara ... si... 1250 iti spun sincer ca mi-a placut!!!

Face toti banii!

In alta ordine de idei ... si mie mi se pare combinatia pe care ai ales-o - ideala. [2x12" + 1x15"]

Sigur ca trebuie mare atentie cum le combini.

Si eu folosesc in diverse combinatii difuzor de 15".

Drept e ca pentru combinatiile din "extreme" - clean jazzy cu chitara archtop, sau distorsiuni pentru chitara "drop C"

...go for it!!!

:)

Succes!

Link to comment
Share on other sites

a nu se confunda dif-ul de 15" cu subwoofer , sunt difuri universale de chitara si bass , exista si boxe Marschall cu difuri din acestea .

 

Avand suprafatza radianta mai mare are randament mai bun pe "joase".

 

de la Hendrix pana la Metalele din zilele noastre exista un " low end "serios in sunetul de chitara .

 

Bineinteles ca se poate rezolva si cu 6 cabinete de 4 x 12" , DAR.....

 

Este mai portabila o configuratie 2 x12 "+1 x15" , si poti sa alegi de ce ai nevoie,dupa locatie.

 

Pozitionata bine pe scena te aud si colegi de trupa , lucru important.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.