www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vox Sau Mindech?


Guest gnrmarius

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Vreau sa imi iau un amplificator, nu am bani de un custom made autohton asa ca va cer parerea.

 

 

Ce se merita: un VOX ad30vt sau un Mindech full lampa de la Grosmann???

 

A probat cineva ampul de la Grosmann?Stiu ca VOX-ul are o gramada de efecte, dar nu e mai bun totusi un amplificator pe lampa?

 

 

Ce sa iau?

Edited by gnrmarius
Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

eu am le-am probat pe ambele ... stiu ca la vox nu am putut scapa de nici un fel de gate si de egalizare. Adica daca ai un procesor sau niste pedale si le bagi in FX LOOP gate-ul si egalizarea nu se dezactiveaza. Ampul MINDECH suna misto ... depinde ce stil canti. Are un ton vintage ...gen CREAM, DEEP PURPLE, CREEDENCE ...

reverbul pe arc suna f. bine ...

Cum a zis si GLASS ... probeaza-le pe ambele si opteaza pt. ceea ce te satisface pe tine cel mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Hmmmm...imi plac chestiile mai "dure", cu mai mult distors si solouri pline de viata.Ma gandeam, chestia asta nu se poate obtine si din combinatia: amplificator+Boss ds-2??

Daca ampul suna vintage, nu se poate face mai "rau" prin schimbarea lampilor?

 

Zic si eu!

Link to comment
Share on other sites

eu am le-am probat pe ambele ... stiu ca la vox nu am putut scapa de nici un fel de gate si de egalizare. Adica daca ai un procesor sau niste pedale si le bagi in FX LOOP gate-ul si egalizarea nu se dezactiveaza.

 

Ai bagat tu procesor sau pedale in FX LOOP la ad30vt si n-ai scapat de gate si egalizare?

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
si eu tot... mindech vreau sa imi iau.vezi pe care il iei...eu il vreau pe ala alb . :)

 

 

 

N-are importanta pt mine, sa fie bun(sa imi placa), nu conteaza culoarea...oricum, ce parerea ti-a facut ampul???

Link to comment
Share on other sites

Hmmmm...imi plac chestiile mai "dure", cu mai mult distors si solouri pline de viata.Ma gandeam, chestia asta nu se poate obtine si din combinatia: amplificator+Boss ds-2??

Daca ampul suna vintage, nu se poate face mai "rau" prin schimbarea lampilor?

 

Zic si eu!

Iti dau eu lampile, apoi, te rog sa fii sincer cu noi!

Link to comment
Share on other sites

Daca il iei sa canti acasa amplificatorul cu lampi o sa fie un fel de tichie de margaritar. Asta pentru ca trebui dat TARE ca sa sune. La nivele mici suna neconvingator orice amp cu tuburi.

Spune-i si ca exista solutii pentru asta: de exemplu Power Brake de la Marshall si Load Box de la Koch. Scumpe, dar exista.

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=PB100

http://www.koch-amps.com/products/index.cf...p;product_cat=A

Edited by Geologu
Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Normal, daca as avea 3000$ mi-as lua Laney, dar in lipsa, astept un binevoitor sa doneze!

 

Cat despre amp, prefer sa il folosesc si acasa si la sala si la munte si la mare, so, tre' sa fie cat mai bun!

Link to comment
Share on other sites

corect! exista dar trebuie sa stie ca sculele astea coloreaza sunetul intr-un mod uneori neplacut. Eu am unul facut de un electronist roman si sunetul este departe de cel "curat" dar isi face treaba cu brio (~100-140w intr-o camera de bloc)

Niste linkuri utile:

http://www.amptone.com/powerattenuatorfaq.htm

http://en.wikipedia.org/wiki/Power_attenuator_(guitar)

Pe langa cele mentionate de Geologu un produs cunoscut este si THD HotPlate

http://www.thdelectronics.com/products/hotplate.htm

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Am mai gasit acest Peavey, http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=256. E un pic mai scump, dar nu e oare mai bun decat Vox-ul cu ale lui o mie de efecte?

man fugi matale la muzica si probeaza si vezi care iti place cel mai mult, peavey e mai mult decat decent dar du-te si vezi ca au destule ampuri, ia-ti chitara in brate si testeaza-le

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

si eu...tot cam in acceasi chestie sunt doar ca eu in loc de 7-8 milioane am 12-13 si in loc de vox ad30 si combo mindech (cu dif de 12") sunt pus sa aleg intre vox ad50 si head+cab mindech (cab 2x12)...... ma bate gandu sa mai astept sa mai fac rost de bani sa iau Peavey Valve King, se merita?

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius
si eu...tot cam in acceasi chestie sunt doar ca eu in loc de 7-8 milioane am 12-13 si in loc de vox ad30 si combo mindech (cu dif de 12") sunt pus sa aleg intre vox ad50 si head+cab mindech (cab 2x12)...... ma bate gandu sa mai astept sa mai fac rost de bani sa iau Peavey Valve King, se merita?

 

 

Normal ca se merita, eu nu am atatia bani, ma gandeam la un solid state...oricum, am fost sfatuit sa nu merg pe Mindech.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Normal ca se merita, eu nu am atatia bani, ma gandeam la un solid state...oricum, am fost sfatuit sa nu merg pe Mindech.

poti sa imi zici de ce ai fost sfatuit sa nu mergi pe mindech? ..pm daca vrei sa fie doar intre noi 2

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Normal ca se merita, eu nu am atatia bani, ma gandeam la un solid state...oricum, am fost sfatuit sa nu merg pe Mindech.

tie frica sa spui cine te-a sfatuit...?sau ce? eu tot mai astept pm-u

Link to comment
Share on other sites

pai poti sa zici de ce nu e bun mindechu..sau doar vrei sa faci rau..care...in cele din urma va veni spre tine... :)

 

Am sa-ti raspund eu. Pur si simplu l-am probat si nu mi-a placut. Chestie de gust. Omul a cerut pareri. Am probat si unul custom facut de Tone si nu mi-a placut. Or fi si care suna bine, nu zic nu. Dar n-au ajuns la mine. Asta nu inseamna ca nu sunt bune ampurile Tone, mie nici Marshall nu imi place. Asa cum nu imi place Volkswagen. Aici se vinde conceptul 'lampa'. Daca e lampa nu inseamna neaparat ca suna bine. Multi isi iau 50W lampa sa cante in sufragerie. Pentru ca au auzit ei ca lampa suna bine. Am auzit chiar intrebari de genul Fender sau Marshall (lampa)? Care e mai bun? Pai fratilor, e cu totul altceva. Nu poti compara boi cu vaci. Cine pune asa intrebari mai are mult de format gustul si urechea. Pana nu ai gustul format sa stii ce vrei nu se pune problema sa-ti iei Peavey Valveking. Cum poate cineva oscila intre Vox si Peavey? Pai sunt sunete complet diferite, ori vrei Vox, ori vrei Peavey. Daca oscilezi intre ele inseamna ca nu prea stii despre ce e vorba.

Si ca un ultim sfat, la nivelul vostru, nu mergeti pe Mindech. Dupa cativa ani va asigur ca nu v-ati mai lua Mindech. Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.