www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Foloseste Cineva Aceasta Chitara?


baltazar181
 Share

Recommended Posts

Da, eu! O am de vreo 6 ani. Mi-am facut treaba cu ea. E ok. Am avut-o la un lutier, acum vreo 3 luni, a pus nut de os si i-a setat actiunea uimitor de jos. A facut alta chitara din ea, dar tot a placaj suna. Eu i-am mai pus si un microfon in fata, pe langa preampul ei, si asa merg cu ea... Nu prea am experienta cu acusticele, daaar eu n-as mai da banii aia pe ea... De 700 de lei, cred ca gasesti un second care macar e tot din lemn, nu spate de grafit, care sigur va vibra mai bine...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Merci mult. Treaba e urmatoarea. Eu cant pe electrica, nu prea am unde canta pe acustica insa pritena mea ar vrea sa invete pe o acustica. Fiind destul de micuta i-ar fi mai comod un roundback , si ii place la nebunie stilul asta de ovation. Sincer si mie imi place forma si aspectul chitarii, asa ca daca ea nu va avea rabdare sa invete la ea am sa-l folosesc eu rar cand imi vine sa cant o piesa acustica. Soundul nu prea m-ar interesa fiindca daca l-as folosi la concert i-as pune un preamp in fata. Ce ma intereseaza cum vine din fabrica, e destul de solida chitara nu se dezlipeste sau face ceva figuri, actiunea e destul de buna? Cat ai dat pentru nutul de os si setarea actiunii?

 

Nu am vrut eu neaparat Stagg insa roundbackuri nu prea sunt in Romania, am mai gasit Dimavery si Harley Benton , care dupa mine sunt niste jeguri. Ma gandeam la Aria insa nu vad ca ar face asa ceva

Edited by baltazar181
Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca mie chiar nu mi se pare a fi comoda cu spatele ala rotund. Mai ales daca vrei sa canti din picioare...

 

Am platit vreo 200 de lei la lutier, nut + setup.

 

Cat despre rezistenta in timp, nutul original s-a spart, de aia l-am schimbat, binding-ul de pe grif si " ornamentele florale" au inceput sa se dezlipeasca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.