www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Improvizatia


Guest
 Share

Recommended Posts

Ce este improvizatia mi se pare o intrebare destul de stupida. Cat despre reguli, nu exista asa ceva, dar este bine sa urmaresti cateva ... de exemplu ... in ce mod sa canti, cum sa canti, ce note merg pe un anumit acord etc ... asta ca sa nu o dai in "nimic"

Prin experiment se pot intelege mai multe chestii ... ori ceva de genul muzica lui Steve Vai ... ori unul care habar nu are ce canta si incearca note la vrajeala ... de obicei cine face experimente si habar nu are ce canta o da in "nimic".

Si daca din improvizatie poti sa o dai in "nimic", si din experiment poti sa o dai in "nimic" rezulta ca improvizatie = experiment.

Link to comment
Share on other sites

Pai sa-ti dau un exemplu:

Tu improvizezi diferite subiecte de discutie infiintand mai multe topicuri (fara rost) decat unii din membrii foarte vechi.

In felul asta faci un experimentin speranta ca vei aduna mai multe posturi (si poate ceva atentie).

Rezultatul va fi ca nu vei obtine nimic, decat cel mult niste warning-uri de la admini.

Link to comment
Share on other sites

Ce este improvizatia? Are ea reguli?

Care este diferenta dintre improvizatie, experiment si "nimic"?

Ce este limba englezã... are reguli?

Care e diferența între a vorbi limba englezã, a face poezii în englezã ºi a scoate bâlbe fãrã sens?

Pot sã aflu rãspunsul la întrebãrile mele dintr-un post pe net? Nu.

 

ªi chiar daca ar vrea cineva sã-ți rãspundã, nu ºtie care este nivelul tãu de cunoºtiințe teoretice, de unde sã te ia ca sa-ți explice...

Link to comment
Share on other sites

Nu :)

 

Dacã facem comparația iar cu engleza... Înseamnã cã tu ºtii deja câteva zeci de cuvinte ºi cum se conjugã câteva verbe. Dar pânã sã studiezi cum sã scrii poezii în aceastã limbã trebuie sã mai înveți alte cuvinte, expresii, gramaticã.

 

Învațã teorie, game, moduri, acorduri, progresii ºi improvizația va fi apoi uºor de înțeles sau va veni de la sine.

 

Poți sã mergi ºi pe partea cealaltã, dupã ureche. Înveți prin încercãri care sunt notele care merg într-o anumitã situație.

Link to comment
Share on other sites

Uite, din cate stiu, jamsessionul presupune improvizatie. In blues acesta se face in aceiasi gama. Asta poate fi un punct de plecare al discutiei?

jamsession = muzicanti care canta o piesa fara o repetitie anterioara

 

, adica fiecare stie cunoaste piesa !!! si asi face partea cum stie mai bine si se adapteaza la cea ce fac ceilalti.Nu este neaparat o improvizatie , improvizata este trupa.

 

Cateodata se face session in aceiasi gama , cateodata nu . Mai intotdeauna ce am vazut eu se tineau jam-uri in mai multe game si mai multe tonalitati , fiecare o canta pe a lui, ba chiar si ritmul era tinut de fiecare cum a vrut el ,orga de lumini face legatura intre toate aceste elemente de baza.

Link to comment
Share on other sites

Cateodata se face session in aceiasi gama , cateodata nu . Mai intotdeauna ce am vazut eu se tineau jam-uri in mai multe game si mai multe tonalitati , fiecare o canta pe a lui, ba chiar si ritmul era tinut de fiecare cum a vrut el ,orga de lumini face legatura intre toate aceste elemente de baza.

 

hhahahahaha tare asta, bravo!!

Link to comment
Share on other sites

Iprovizatia are doar o regula sa nu te chinui sa improvizezi. De asemenea arta de a improviza se dezvolta odata cu ureche muzicala. Tu te gandesti la sunete(cred... asa e normal cel putin... unii vad miscarile pe grif si se gandesc la ce sa faca nu la cum suna... am un prieten care face asa) cand improvizezi deci trebuie sa stii unde se afla sunetul pe chitara. Desigur pentru a improviza terebuie sa ai si o minte creativa(sau multe likuri memorate) si creativitate ti-o poti dezvolta fredonand (iprovizand cu vocea) :) nush dak mai inteles. Oricum creativitate cred ca o ai avand in vedere ca vrei sa improvizezi.

Ia o mel de solistica simpla(inceputul de la breaking the law de ex) si incurca-i notele canta cum vrei tu sa suna (cum simti tu ca vrei sa sune dar doar cu notele alea, si fara sa te repeti sau sa sune asemanator) dupa acea invata game si faci la fel(iti recomand sa improvizezi pe o gama in fiecare cotisor al gifului).

Joe Satriani recomanda intr-o carte de a lui(guitar secrets) sa iti pui metronomul la 60-50, sa alegi 8 note de pe chitara si la fiecare bataie a metronomului sa canti o nota fara a repeta acelasi lucru(pur si simplu canti ce simti ce iti vine in mine).

E greu de explicat cum vine fix improvizatia. Ideea e sa simti muzica cred... :)

Sper ca te-am lamurit sau macar ca ti-am dat o idee. Stiu ca sunt incepator dar sa improvizez e cel mai placut lucru pt mine :) si tot ce e sus am m-a ajutat mult(unele sunt sfaturi de la profesorul meu de chitara, altele din carti si unele de la mine).

 

Nu :(

 

Dacă facem comparaţia iar cu engleza... Înseamnă că tu ştii deja câteva zeci de cuvinte şi cum se conjugă câteva verbe. Dar până să studiezi cum să scrii poezii în această limbă trebuie să mai înveţi alte cuvinte, expresii, gramatică.

 

Învaţă teorie, game, moduri, acorduri, progresii şi improvizaţia va fi apoi uşor de înţeles sau va veni de la sine.

 

Poţi să mergi şi pe partea cealaltă, după ureche. Înveţi prin încercări care sunt notele care merg într-o anumită situaţie.

Si iti trebuie desigur si ce spune cifer

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa spun un lucru care se spune ca e legat de creativitate, deci de improvizatie. Fiind fascinat de creerul uman am gasit in mai multe carti ca mintea ta e cea mai creativa cand creierul tau este relaxat(asta se obtine respirand adanc si incet de mai multe ori intr-o pozitie comfortabila. O sa fii uimit dupa aia cate iti vin in cap...). Cam atat sper ca ai inteles ceva si inca o data SUNT INCEPATOR DECI CE SCRIU EU AICI AR TREBUI SA FIE COMFIRMAT DE CINEVA CARE E TRECUT PRIN CHITARA asa ca mai asteapta putin inainte sa aplici ce am spus.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

De aia multi chitaristi "fumeaza"? :)

Am zis de improvizatii nu de cantat. Cand canti e foarte important sa fii concentrat sa numeri timpii, sa dai din cap :). sa te zbenguiesti pe scena... :)

Dar nustiu fix ce vrei sa zici prin fumeaza.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Pentru improvizatii trebuie sa cunosti tema sau backtrack-ul pe care improvizezi, sau sa fi atent la ea in cazul in care improvizezi pentru prima oara pe tema. Asta merge mana in mana cu "statul" in gama, sa nu falsezi. In al 3-lea rand trebuie sa fi atent la melodia creata prin improvizatie.

 

Lucrurile astea trebuie facute in timp real.

 

Comparatia cu limba engleza e foarte reusita. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai fumeaza ca sa se relaxeze si sa poata crea. Acum, ce fumeaza e o alta discutie. Fiecare cu metodele lui (ilegale sau nu) de relaxare. :)

Eu asociez fumatul cu stresul nu cu relaxare.

 

Pentru improvizatii trebuie sa cunosti tema sau backtrack-ul pe care improvizezi, sau sa fi atent la ea in cazul in care improvizezi pentru prima oara pe tema. Asta merge mana in mana cu "statul" in gama, sa nu falsezi. In al 3-lea rand trebuie sa fi atent la melodia creata prin improvizatie.

 

Lucrurile astea trebuie facute in timp real.

 

Comparatia cu limba engleza e foarte reusita. :)

Improvizatia poate fi si libera fara nici un backing track din cate stiu eu.

Link to comment
Share on other sites

Improvizatia poate fi si libera fara nici un backing track din cate stiu eu.

 

In cazul in care esti atat de bun, asa e, se poate.

 

EDIT: Am spus eu ca nu se poate? :)

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

Bai ... hai lasati-o naibi de treaba ... incepe sa devina patetic thread-ul asta ... gen "io's mai tare ha ha ha".

In prima zi cand v-ati luat chitara nu ati inceput sa cantati chestii din capul vostru? AIA TOT IMPROVIZATIE ESTE! Oricine, oricat de bun/varza ar fi, oricat de vasta/redusa ar fi cunostiina sa muzicala, oricat de formata/neformata are urechea POATE SA IMPORVIZEZE! Daca canti 2 note oarecare se numeste improvizatie.

Link to comment
Share on other sites

Tu, in general, nu te prea prinzi la faze, nu-i asa?

sunt mai blond de de felul meu :(

 

In cazul in care esti atat de bun, asa e, se poate.

 

EDIT: Am spus eu ca nu se poate? :)

:)

Dar nu trebuie sa fi bun ca sa faci impro liber. Cel putin asa cred eu. Poti sa schimbi ritmul sa faci pauze mai lungi(desigur nu te ajuta la cantatul real de loc... deaia am si io probleme cu ritmul cand fac solistica). Mi se pare mai putin frustrant, ai tot timpul din lume sa te gandesti la ce urmeza .

 

Bai ... hai lasati-o naibi de treaba ... incepe sa devina patetic thread-ul asta ... gen "io's mai tare ha ha ha".

In prima zi cand v-ati luat chitara nu ati inceput sa cantati chestii din capul vostru? AIA TOT IMPROVIZATIE ESTE! Oricine, oricat de bun/varza ar fi, oricat de vasta/redusa ar fi cunostiina sa muzicala, oricat de formata/neformata are urechea POATE SA IMPORVIZEZE! Daca canti 2 note oarecare se numeste improvizatie.

:)

Wow! slow down dude. Nu cred ca trebuie sa ne certam ci sa ne ajutam nu?... Cred a toata lumea a raspuns la intrebarea pusa si nu a zis nimeni ca e mai bun decat altcineva... Ismael a avut o mica iesire dar atat...

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

improvizatia(pt mine cel putin) mi se pare mult mai interesanta cand ai o trupa adevarata, nu cu backing track.

in afara de asta, cred ca s-a cam zis tot ce se putea zice cu legatura la improvizatie..tre sa stii game, moduri, acorduri si cate putin din toate tehnicile(nu la perfectie, dar sa poti sa spui ca le stii) de ex. hammer on, pull off, palm mute etc.

Link to comment
Share on other sites

Uite, din cate stiu, jamsessionul presupune improvizatie. In blues acesta se face in aceiasi gama. Asta poate fi un punct de plecare al discutiei?

 

m-am mai documentat !!

 

In blues acesta se face in aceiasi gama. iar un Jazz fiecare o face in alta gama , in manele in toate gamele deodata in paralel.siii alandala.balcanic gypsy jazz.

 

 

inainte de cantare se baga gamele intr-o palarie si fiecare canta ce a extras ca asa-i democratic , altfel se cearta muzicantii.

In orice caz treapta a IV-a trebuie sa apare de 0,084% mai putin decat treapta a III-a la colegul de sesion .

 

De obicei se ia sirul lui Fibonaci si se inmulteste cu rezultantele Furiere +radical^12 din 2 , temperat de sonorizator.

 

La sfarsitul cantari se arunca instrumentele la semnul "A" din ii-V inmultit cu V/V*III/2^13

 

improvizatia(pt mine cel putin) mi se pare mult mai interesanta cand ai o trupa adevarata, nu cu backing track.

in afara de asta, cred ca s-a cam zis tot ce se putea zice cu legatura la improvizatie..tre sa stii game, moduri, acorduri si cate putin din toate tehnicile(nu la perfectie, dar sa poti sa spui ca le stii) de ex. hammer on, pull off, palm mute etc.

 

si zici lu "adversaru" hai ma sa cantam un pull off pe hammer on cu double palm mute ......? foarte important altfel suna disonant

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Acu una mai serioasa

 

improvizatia o face creierul !!! dupa unele cunostiinte dobandite , foloseste si inbina unele modele si algooritmuri (pattern)

 

Asculti muzica si in creier se acumuleaza tot mai multe "date" dupa un timp poti sa creezi propriile "paternuri" mai tarziu le combini,

pe modelul " call -response" , la inceput simplu dupa ce prinzi rutina le complici atat melodic , armonic cat si ritmic.

 

NU improvizati din "degetatia"(pozitiile) instrumentului ( de ex chitara) vor suna numai aceleasi mersuri ale degetatiei "precare" orientata pe anumite pozitii mai usor de cantat .si te vei repeta fara sa vrei .

 

Trebuie sa canti sa creezi sa improvizezi cu creierul nu cu reflexele mainilor exersate pe cateva pozitii ( la moda). si impuse de tehnica de cantat la un instrument anume.

 

Impeovizatia este ca si o compozitie compusa in "real time" , cum ai gandit-o ai si expus-o publicului.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ce este improvizatia mi se pare o intrebare destul de stupida. Cat despre reguli, nu exista asa ceva, dar este bine sa urmaresti cateva ... de exemplu ... in ce mod sa canti, cum sa canti, ce note merg pe un anumit acord etc ... asta ca sa nu o dai in "nimic"

Prin experiment se pot intelege mai multe chestii ... ori ceva de genul muzica lui Steve Vai ... ori unul care habar nu are ce canta si incearca note la vrajeala ... de obicei cine face experimente si habar nu are ce canta o da in "nimic".

Si daca din improvizatie poti sa o dai in "nimic", si din experiment poti sa o dai in "nimic" rezulta ca improvizatie = experiment.

 

virulent raspuns...si totusi omu are dreptate;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Ender_Eugen

improvizatia vine pe moment... ce m-au invatat si pe mine altii, esteca pentru improvizatie trebuie sa sti game, arpegii, gama cromatica, sa ai imaginatie si sa te joci pe ele... sigur... nu poti sa faci o gama completa=)) insa viteza este necesara si la fel si claritatea executiilor...

 

 

o intrebare... de fapt o nedumerire... stiti ca sunt oameni care iti studiaza improvizatiile=))

 

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
pentru improvizatie trebuie sa sti game, arpegii, gama cromatica

... și multã multã armonie, plus procedeele specifice genului în care improvizezi.

 

o intrebare... de fapt o nedumerire... stiti ca sunt oameni care iti studiaza improvizatiile=))

Asta e un bun început, sã studiezi artiștii improvizatori preferați, sã vezi care sunt patternurile lor și de ce anume te ”atinge” ce fac ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest Paflute

eu unul am ajuns in stadiul improvizatiei in game pe backing track-uri.

 

Ca sa-mi dezvolt cultura muzicala si felul de a asculta si a simti melodiile am inceput pe genuri si pe anumite lick-uri cu tematici pe acele genuri. Acestea la un moment dat te fac sa-ti dai drumul la improvizatie si sa reusesti sa faci o improvizatie reusita. Prima tentativa catre solo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.