www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Albume Inregistrate In Sufragerie


Guest
 Share

Recommended Posts

Imi place foarte mult Neil Young. Am vazut ca albumul "Greendale" (detin a 2a editie, CD+DVD) este inregistrat in propria sufragerie, dintr-o bucata (adica piesele se canta si inregistreaza in timp real). Am impresia ca si "Living With War" (album cumparat in prima de aparitie) a beneficiat de aceiasi metoda de inregistrare. La fel a fost inregistrat si Black Sabbath "Black Sabbath" (daca nu gresesc), dar pe doua 4tracks. :)

 

Ce parere aveti despre aceasta metoda de inregistrare? O recomandati, si daca DA, in ce cazuri, pentru ce stiluri de muzica? Care ar fi principalele dezavantaje?

Link to comment
Share on other sites

Hm....

Nu te lãsa pãcãlit de titulatura "înregistrat în sufragerie". Nu ºtii nici ce sufragerie era aia ºi nici ce scule foloseau :)

ªi eu pot sã-mi amenajez sufrageria, sã o tratez acustic cu materiale de ultimã orã, sã instalez microfoane de +3000 euro bucata, sã înregistrez totul în analog pe bandã ºi apoi sã mã laud ca am tras la mine acasã albumul ºi uite ce miºto sunã... :)

 

Am mai spus ºi pe alt post. Pentru a avea o înregistrare bunã ai nevoie de urmãtoarele lucruri: O camerã de control tratatã acustic ºi monitoare de studio. Dacã ai asta, poți sã auzi corect ceea ce se înregistreazã. De aici decide gustul tãu dacã ceea ce se aude e ok sau nu.

Înregistrarea poți sã o faci ºi în WC cu un microfon de jucãrie de 10$ ... Dacã ție îți place rezultatul, adicã ce se aude venind din monitoare în acea camerã tratatã acustic, atunci e perfect.

 

Numãrul trackurilor disponibile e important în funcție de ce vrei sã tragi, ºi câte intrãri ai nevoie sã se audã bine. Dacã înregistrezi tobele cu un singur microfon stereo ai nevoie de o intrare, dacã foloseºti microfoane pe fiecare tobã, ai nevoie de peste 10. Desigur, daca folosesti 10 microfoane sau unul, va suna diferit, dar ascultând rezultatul în camera de control, faci diferența.

Link to comment
Share on other sites

Nasoalã industria asta, te pãcãleºte sã crezi cã dacã ai un consolã de înregistrare pe 16 canale eºti gata de tras muzicã.

Aspectele cu adevãrat importante, microfoanele ºi acustica incintei sunt trecute cu vederea.

 

ªtii de ce sunã albumul Beatles Revolver la fel de bine ca cele de azi? Pentru cã microfoanele bune (sau principiul ºi fabricarea lor) sunt aceleaºi de atunci.

Un microfon de pe vremea aia costã azi între 1500$ ºi 3000$ ºi nu pentru cã sunt cumpãrate pentru expoziții ci pentru cã sunt fãcute bine ºi sunã extraordinar.

Link to comment
Share on other sites

Despre "Living With War":

 

Sessions were recorded on 16 track analog tape and mixed to a half-inch analog two track master, then transferred to high-resolution digital for CD and DVD manufacturing.

 

 

buna sufragerie

 

eu nu am vazut numai un SINGUR taperecorder pe 16 canale in sufrageria lu TVR1

 

Baietii au acasa in pivnita, in garaj,scule de sta matza in coada , studiouri intregi cu scule care mai de care , asa de hobby.Am un prieten , anual cumpara doaua trei chitare noi de marca si signature si deosebite , asa de hobby .

 

Sau alt muzician la care am poza din "sufragerie"

 

, cam despre asa o sufragerie spune si @ cyfer probabil costa cateva sute de mii de $$$

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se incadreaza propriu zis la acest topic, dar albumul Nebraska al lui Bruce Springsteen a fost tras de el singur ca un scratch demo. Pe un 4-track portabil. Ideea a fost sa se duca cu piesele si sa le reinregistreze in studio, dar a considerat ca nu va mai putea sa recreeze aerul acelor piese, asa ca le-a pastrat. Discul e considerat unul din cele mai bune ale lui, si in general ca un disc de referinta in muzica americana.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca se incadreaza propriu zis la acest topic, dar albumul Nebraska al lui Bruce Springsteen a fost tras de el singur ca un scratch demo. Pe un 4-track portabil. Ideea a fost sa se duca cu piesele si sa le reinregistreze in studio, dar a considerat ca nu va mai putea sa recreeze aerul acelor piese, asa ca le-a pastrat. Discul e considerat unul din cele mai bune ale lui, si in general ca un disc de referinta in muzica americana.

Albumul are doar chitara acustica (electricã pe o piesã), voce ºi muzicuțã, deci probabil îi ajungeau ºi douã trackuri :)

Presupunând cã avea douã microfoane serioase ºi o camerã cu o acusticã bunã nu ar avea de ce sã nu sune bine.

 

Uite, ataºez o piesã de-a mea trasã cu UN microfon (deci un track) la mine ÎN SUFRAGERIE. :)

Eu zic cã nu sunã rãu, ºi sigur Bruce a avut atunci acces la microfoane mult mai bune decât al meu acum.

cyfer___white_and_red_blonde.mp3

Link to comment
Share on other sites

Albumul are doar chitara acustica (electricã pe o piesã), voce ºi muzicuțã, deci probabil îi ajungeau ºi douã trackuri :)

Presupunând cã avea douã microfoane serioase ºi o camerã cu o acusticã bunã nu ar avea de ce sã nu sune bine.

 

Uite, ataºez o piesã de-a mea trasã cu UN microfon (deci un track) la mine ÎN SUFRAGERIE. :)

Eu zic cã nu sunã rãu, ºi sigur Bruce a avut atunci acces la microfoane mult mai bune decât al meu acum.

cyfer___white_and_red_blonde.mp3

 

nu vinzi sufrageria? suna super

 

Mike Oldfield apoi JJ Caile am auzit prima data cu inregistrari din "hambar" , a lu Mike Oldfield am si vazut in serialul "Al you need is Love" , acum bani de un hambar nu avem ca-i mare si trebuie mobilat , dar o sufragerie, sau mai bine o debara de bloc merge.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Raskolnikov

David Gilmour a inregistrat On an Island pe iahtul lui. Si se pare ca si o parte din ultimele 2 albume Pink Floyd. Sufrageria e mai mare decat camera de pe iaht.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fiu mai exact:

 

The Astoria is a house boat turned recording studio owned by David Gilmour, guitarist of Pink Floyd. It is moored on the River Thames near Hampton Court. Gilmour purchased the boat in 1986, because he "spent half of [his] life in recording studios with no windows, no light" but on the boat there are many windows, with beautiful scenery on the outside".

 

The boat was built for impresario Fred Karno in 1910-1912, who wanted to have the best houseboat on the river. He designed it so that there could be an entire 90-piece orchestra playing on the deck of the ship.

 

The two most recent Pink Floyd albums, A Momentary Lapse of Reason and The Division Bell were recorded on the boat, as well as some David Gilmour solo material including his latest album On an Island.

 

It was featured on the 2005 documentary Three Men in a Boat.

 

PinkFloyd3_-_2.jpg

 

aad.jpg

 

 

http://www.neptunepinkfloyd.co.uk/gallery/...ecordingStudio/

 

O filmare de pe vapor: http://video.google.com/videoplay?docid=-1074248175740787653

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.