www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epi Les Paul Standard


Guest MirceaNo1
 Share

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest MirceaNo1
Sa fie buna pentru ce? Vrei sa canti metale din luna sau sarbe oltenesti? Sfatul meu e sa eviti chitarele negre.

 

blues rock si all in between.cam de toate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Marcele, tati, este vorba de faptul ca negrul atrage altfel lumina si este mai sensibil la temperatura fata de restul finish-urilor. Unde mai pui ca, daca vrei sa fii cu adevarat carcotas, negrul este mat si cine stie cate noduri se ascund sub acel negru aparent superb. Te-ai intrebat vreodata de ce o chitara cu ebony finish e mai ieftina decat una cu finish transparent? :)

Link to comment
Share on other sites

asta e buba ?? :)...

 

se vede k nu te prea pricepi la chitare...nu te supara...dar asta e adevarul...

 

nu vreau sa fiu carcotash..d c interpretezi asa??..nu intelegeam care-i treaba cu negru..atat..mi-ai zis parerea ta..si gata am inteles...asta nu inseamna ca ai dreptate...

 

mi-e foarte lene sa-ti dau sute de exemple de chitarishti care folosesc chitare negre...si asta de la artishti de blues ( bb king ) sau jazz ( meola ) si pana la suparatii aia cu metalele lor...

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1

putem reveni va rog la subiect?e buna chitara?nu intreb dk e buna pt un anumit gen muzical ci dk e o chitara de calitate..dk e bun lemnul,dozele,gatul si io mai stiu ce.

Link to comment
Share on other sites

Nici faptul ca multi chitaristi folosesc instrumente negre nu poate confirma ca sunt mai bune (negrul e o culoare cu multe semnificatii + ca se asorteaza aproape la orice, so e ceva mai practica). Din my experience si ce am citit pe forum sub culoarea neagra nu poti stii intotdeauna ce se ascunde si finish-ul poate fi inferior(insa nu este o regula, firmele care se respecta nu stiu daca se folosesc de culoare pentru a ascunde calitatea mai scazuta).

Link to comment
Share on other sites

iertare ca intervin, dar, in cazul de fata, baumwolle are dreptate, culoarea neagra este prohibita, oarecum, mai ales in cazul chitarelor ieftine, unde nu se stie cat de uscat este lemnul din care este fabricata chitara. eu vorbesc atat conform legilor fizicii, care spun ca negrul atrage razele calorice de peste 5 ori mai puternic decat culoarea alba (incearca sa vopsesti grila din spate a unui frigider in alb si vezi daca mai functioneaza; in timpul exploziilor nucleare de la hiroshima si nagasaki, s-au autodecupat perfect bancnotele, pe scrisul de culoare neagra-a disparut, pur si simplu, prin ardere instantanee-desi erau inchise in safe!), cat si din proprie experienta (am avut mari probleme cu reglajul chitarelor de culoare neagra-atat gibson les paul custom cat si fender stratocaster '62 vintage reissue, complet negre-la schimbarea anotimpurilor). nu este absolut niciun fel de gluma (fenomenul este studiat si experimentat, mai ales in cazul schimbatoarelor de caldura) si incercati sa tineti cont, pe cat posibil, de acest sfat! :) no offence!

Link to comment
Share on other sites

Vedeti ca-si vinde Benson (p-aciulea) SG-ul. E aleasa personal de Rares si i-a pus JB in bridge. Si pretul e bun :(

 

 

iincearca sa vopsesti grila din spate a unui frigider in alb si vezi daca mai functioneaza

 

Eu stiam ca grila aia din spatele frigiderului e un mare radiator, care serveste la racirea lichidului din interior. In cartea de la frigiderul meu cel nou "no frost" :) scrie ca trebuie lasat in spate un mic spatiu fata de perete pentru a permite circulatia aerului in scopul racirii. Si ca fapt divers, aveam un frigider romanesc prin 90 si ceva care avea grila alba :)

 

Asa ca nu cred ca exemplul cu vopsitul in alb sta in picioare :)

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

E o chitara f buna. Chestia cu culoarea nu se aplica la chitarile din acest brand. Eu am 4 chitari negre si nu am avut absolut nici o problema cu setarea lor si oricum nu stai cu ea pe plaja la 40 grade celsius. Ce mi-a placut mereu la chitarile Epiphone a fost ca valoarea lor e peste pretul de comercializare. Cei care n-au avut si nu au Epiphone sa taca din gura ca nu spun nimic interesant. Chitara asta suna foarte bine pe orice stil, mana sa ai. Daca nu ai mana, poti sa canti si pe Gibson custom de 10000 para si sa suni ca un partz.

 

spor la adunat posturi aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Eu am o uratenie de Epi LP Studio Gothic adusa de Rares, si intr-adevar, cat timp e pe site e foarte urata :). Cand o ai in mana s-ar putea sa-ti schimbi parerea. Revenind la subiect, are un sustain beton datorita set-neck-ului si un sunet cald datorita lemnului. Am stat cateva luni pana mi-am luat o chitara, si in marja asta de pret cred ca Epi-ul prezinta cel mai bun raport calitate-pret. Eu o forjez pe metal, dar e versatila. Are un clean f. frumos, chiar si pe Invader-ul pus in bridge :).

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1
E o chitara f buna. Chestia cu culoarea nu se aplica la chitarile din acest brand. Eu am 4 chitari negre si nu am avut absolut nici o problema cu setarea lor si oricum nu stai cu ea pe plaja la 40 grade celsius. Ce mi-a placut mereu la chitarile Epiphone a fost ca valoarea lor e peste pretul de comercializare. Cei care n-au avut si nu au Epiphone sa taca din gura ca nu spun nimic interesant. Chitara asta suna foarte bine pe orice stil, mana sa ai. Daca nu ai mana, poti sa canti si pe Gibson custom de 10000 para si sa suni ca un partz.

 

spor la adunat posturi aiurea.

 

in sfarsit un raspuns la subiect :)

mai astept si altele..si lasatil naibii de frigider :)

Link to comment
Share on other sites

Vedeti ca-si vinde Benson (p-aciulea) SG-ul. E aleasa personal de Rares si i-a pus JB in bridge. Si pretul e bun :drunk:

Eu stiam ca grila aia din spatele frigiderului e un mare radiator, care serveste la racirea lichidului din interior. In cartea de la frigiderul meu cel nou "no frost" :o scrie ca trebuie lasat in spate un mic spatiu fata de perete pentru a permite circulatia aerului in scopul racirii. Si ca fapt divers, aveam un frigider romanesc prin 90 si ceva care avea grila alba :)

 

Asa ca nu cred ca exemplul cu vopsitul in alb sta in picioare ;)

:)

adevarul este ca fizica este ceva mai grea si iar eu n-am de gand sa conving pe nimeni ca radiatorul este un schimbator de caldura si ca notiunea de "schimbator de caldura" este mai dificil de inteles pt. "chitaristi" sau ca formula apei este h2o. ;)

si ca sa nu IGNOR subiectul (precum altii! :) ), frigiderul ala, cu grila din spate vopsita in alb, nu ma mir ca era romanesc! mergea cu un randament nemaipomenit, tipic pt. un anumit gen de economie!

asa ca, ai dreptate, treaba cu vobsitul in alb nu sta in picioare ci, probabil, :( pe vreun scaun cu ...trei picioare B)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

:)

adevarul este ca fizica este ceva mai grea si iar eu n-am de gand sa conving pe nimeni ca radiatorul este un schimbator de caldura si ca notiunea de "schimbator de caldura" este mai dificil de inteles pt. "chitaristi" sau ca formula apei este h2o. ;)

si ca sa nu IGNOR subiectul (precum altii! :) ), frigiderul ala, cu grila din spate vopsita in alb, nu ma mir ca era romanesc! mergea cu un randament nemaipomenit, tipic pt. un anumit gen de economie!

asa ca, ai dreptate, treaba cu vobsitul in alb nu sta in picioare ci, probabil, :( pe vreun scaun cu ...trei picioare B)

 

Infatuatule :)

Link to comment
Share on other sites

care ar fi diferenta dintre un les paul standard si un les paul standard plus?eu nu imi dau seama...

daca ai sa privesti cu atentie specificatiile, de la fiecare dintre cele doua modele, despre care ai intrebat, ai sa observi ca fatza este facuta, la standard, din maple iar la standard plus, din flame maple (este un maple cu fibra intr-un anumit desen si costa ceva mai scump-poate ca nu-i decat un accesoriu de ornament, ca sa dea bine pe modelele cu vopsea translucent...). d.p.d.v. al sunetului nu ma pot pronunta, nu le-am probat pe amandoua ca sa pot face diferenta.

Link to comment
Share on other sites

Guest MirceaNo1
daca ai sa privesti cu atentie specificatiile, de la fiecare dintre cele doua modele, despre care ai intrebat, ai sa observi ca fatza este facuta, la standard, din maple iar la standard plus, din flame maple (este un maple cu fibra intr-un anumit desen si costa ceva mai scump-poate ca nu-i decat un accesoriu de ornament, ca sa dea bine pe modelele cu vopsea translucent...). d.p.d.v. al sunetului nu ma pot pronunta, nu le-am probat pe amandoua ca sa pot face diferenta.

 

aha,mersi fain.mie mi se pare k mai exista ink o diferenta..mi se pare k la standard plus topul e putin bombat(rotunjit),nu stiu cum sa ma exprim exact,pe cand la standard simplu topul e plat.asta din cate vad eu in poze.asa o fi sau e vreun iluzie optica din cauza culorilor?

 

:)

adevarul este ca fizica este ceva mai grea si iar eu n-am de gand sa conving pe nimeni ca radiatorul este un schimbator de caldura si ca notiunea de "schimbator de caldura" este mai dificil de inteles pt. "chitaristi" sau ca formula apei este h2o. B)

si ca sa nu IGNOR subiectul (precum altii! :) ), frigiderul ala, cu grila din spate vopsita in alb, nu ma mir ca era romanesc! mergea cu un randament nemaipomenit, tipic pt. un anumit gen de economie!

asa ca, ai dreptate, treaba cu vobsitul in alb nu sta in picioare ci, probabil, :) pe vreun scaun cu ...trei picioare :(

 

mai sa fim ce oameni culti pe aici...constanta dielectrica a apei o stii?dar distantele dintre atomii moleculei de h2o?

ar trebui sa facem un thread de trivia pe aici:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.