www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Sa Invat Sa Cant Solo La Chitara?


GhitaB

Recommended Posts

Guest Distorsed

Daca tot veni vorba ..is curios si eu de o chestie... pentru improvizatie ce ar trebui sa stiu???adica...oricum de tehnica avem nevoie, orice ar fi, da cum pot creea si eu ceva riffuri originale sau ettcc...

Link to comment
Share on other sites

Guest Distorsed

poi am incercat si eu sa cant ceva solouri...dar cand incerc sa fac si eu ceva...the wind blows in my mind...bine poate ca si timpul care-l am de cand invat chitara( 5 luni/...err de fapt 6>:))

Link to comment
Share on other sites

:)-->

QUOTE(Ghita B @ Feb 12 2007, 06:48 PM) 125582[/snapback]
Vreau sa invat chitara solo... Care ar fi cea mai buna metoda de a invata? M-ar interesa in special carti sau site-uri din care pot sa invat...

bai nene, tu ia si invata chitara si dupa ce stii cateva chestii, poti sa canti solo, armonie, bas si ce mai vrei tu

iti recomand o acustica sau o clasica, si zdrangane-o, dar fa-o cu cap

Link to comment
Share on other sites

QUOTE(Ghita B @ Feb 12 2007, 06:48 PM) 125582[/snapback]Vreau sa invat chitara solo... Care ar fi cea mai buna metoda de a invata? M-ar interesa in special carti sau site-uri din care pot sa invat...

bai nene, tu ia si invata chitara si dupa ce stii cateva chestii, poti sa canti solo, armonie, bas si ce mai vrei tu

iti recomand o acustica sau o clasica, si zdrangane-o, dar fa-o cu cap

 

Cant la chitara din 2003... Am invatat armonie. Stiu si un pic de bas. Acuma vreau sa invat si solo...

Link to comment
Share on other sites

te intereseaza tehnica sau improvisatie?

 

Cred ca ma intereseaza ambele, poate mai mult tehnica. Ma gandeam ca ar trebui sa fie carti care sa ma invete lucrul asta...

 

Arunca un ochi peste Rock Discipline a lui John Petrucci.

 

Imi place cum mi-ai raspuns... Titluri de carti ma interesa... O sa ma uit si pe aia, desi nu vreau sa invat rock...

Link to comment
Share on other sites

Troy Stetina - Speed Mechanics for Lead Guitar

... as fi si eu interesat.. dar de unde pot sa fac rost de carte? nu exista cumva, ceva varianta downloadabila? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion
... as fi si eu interesat.. dar de unde pot sa fac rost de carte? nu exista cumva, ceva varianta downloadabila? :)

 

Daca inca nu stii cui sa te-adresezi, io n-am ce sa fac...

Link to comment
Share on other sites

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=10588&hl=

 

link-ul la un topic postat de mine ...cu ce piese sa inceapa incepatori

 

este vorba de formatia Shadows, ai acolo link-ul la pagina web a lui Goran , care are postate piese Shadows cantate de el si totodata pune la dispozitie si BackTrack-uri la piesele respective.

 

incearca sa inveti cat mai multe din aceste piese , macar sa le poti cata in ritm.

 

Dupa ce le ai invatat vei avea o experienta in a construi fraze si lickuri , inveti ce inseamna forma si stil .

 

Piesele sunt foarte usor de invatat si cantat , mai greu este sa le interpretezi la nivelul originalului.

Link to comment
Share on other sites

:)--><div class='quotetop'>QUOTE(Ghita B @ Feb 12 2007, 06:48 PM) 125582[/snapback]</div><div class='quotemain'><!--quotec-->Vreau sa invat chitara solo... Care ar fi cea mai buna metoda de a invata? M-ar interesa in special carti sau site-uri din care pot sa invat...

scuze ca intervin asa de tarziu dar, sfatul meu este ca, inainte de a invata chitara solo, sa te apuci sa inveti, mai intai, chitara. dupa aia iti va fi foarte usor. fara gluma!

iar inceputul recomandat de @karpi mi se pare cel mai indicat.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

:)--><div class='quotetop'>QUOTE(Ghita B @ Feb 12 2007, 06:48 PM) 125582[/snapback]</div><div class='quotemain'><!--quotec-->Vreau sa invat chitara solo... Care ar fi cea mai buna metoda de a invata? M-ar interesa in special carti sau site-uri din care pot sa invat...

scuze ca intervin asa de tarziu dar, sfatul meu este ca, inainte de a invata chitara solo, sa te apuci sa inveti, mai intai, chitara. dupa aia iti va fi foarte usor. fara gluma!

iar inceputul recomandat de @karpi mi se pare cel mai indicat.

 

@StarMan , bine zice .,,,totusi ma gandesc ca un tanar dornic sa cante ceva sa aiba un rezultat. Este nerabdator .Asa ca daca vrea sa invete cate ceva despre cantatul "solo" ( adica solistica instrumentala) trebe sa inceapa cu ceva cat mai usor pentru el.

 

( aceste piese simple sunt "foarte inselatoare" ,usor de cantat dar foarte greu de interpretat artistic !!! notele curate , lungi , cantate larg dau posibilitatea la nenumarate greseli de interpretare ce se si observa de auditor tot din cauza timpului "lung" de observare , se observa orice lipsa de acuratete, precizie si calitate ,Dar au avantajul , aceste melodii ,ca le poate canta si un incepator , apoi pana la sfarsitul carierei le tot reia si mai "slefuieste" ls ele.)

Am mai scris si gluma ne gluma , prima piesa care m-a pus profu sa o invat a fost ..."Doua randunici ...doua mari si doua mici.." , foarte simpla cu ritmica destul de complexa , mai ales pentru un incepator.

 

Iar daca ma apuca sa cant Shadows si aztazi trebuuie sa-mi retin respiratia si e foarte greu sa canti bine fara greseala aceste piese , la un nivel ce se apropie de maestrul Hank Marvin.

 

acum in momentul cand o sa vrei sa canti o piesa simpla , sau macar o parte a unei piese va trebui sa:

 

In mod practic si dupa auz , cu un minim de cunostinte despre ,tonalitate, gama , acorduri (.Lucruri ce le gasesti pe primele pagini ale metodelor de instrument.)

 

1- sa vezi in ce tonalitate este piesa (prima data ati acordezi chitara !!)

 

2- sa "scoti armonia" , progresia armonica., identifici acordurile , eventual si rasturnarile...

 

3- inveti armonia si incerci sa acompaniezi BT-ul , intre timp incerci sa "prinzi" rasturnarile acordurilor in diferite pozitii ca sa observi care din ele suna cel mai apropiat de linia melodica.in sensul ca notele soloului sa se regaseasca in notele arpegiului in registrul de inalte ( nu in bas)

 

4 - incerci prin arpegiere sa canti un fel de contramelodie la linia melodica ( la linia solistica)

Sa NU inveti note separate undeva pe griff ( sau pozitii ale notelor 1 ,0,6 ,8 3 )

 

Soloul este acolo in progresia armonica !!!

 

( sa zicem ca progresia armonica a fost construita peste solo , sau invers din notele din progresia armonica a fost construit soloul , au notele comune ......in mare parte.......e un pic mai complexa treba dar asa ptr inceput cam asa se poate explica)

 

 

 

5- dupa acea incerci ca pe langa notele din arpegii sa prinzi notele din linia de solo note ce sunt din gama in care se canta piesa .( la muzica melodioasa simpla nu prea sunt alteratii)

 

de multe ori la muzica melodioasa frumos armonizata , chiar din notele arpegiilor se poate canta melodia.

 

Chitara "armonie " face progresia armonica in pozitii unde suna "gras" bogat frumos cu multe corzi , acorduri pline pe 6 corzi , pe pozitiile I ;II;III;IV;V mai sus suna anemic.

Aceste pozitii pot sa fie bune pentru metoda amintita de a"regasi" si linia melodica( soloul).

 

Dar de obicei soloul urca mai sus si trebuie folosite pozitii mai superioare si rasturnari adecvate pentru acorduri , acestea nu intotdeauna suna bine si pentru "chitara armonie". Asadar sa faci si aceasta diferentiere "chitara armonie" canta acordurile de obicei cat e posibil numai in pozitiile de la I la V .

 

Iar la solo incontinu cauti sa prinzi in pozitii si rasturnari adecvate arpegiile progresiei armonice .pe acestea construiesti soloul ca si pozitie a degetelor .In asa fel maresti precizia de executie si poti memora mai usor .Totodata dupa o experienta mai indelungata a-ti poti construi improvizatiile pe acest model.

 

 

 

Aceste melodii " Shadows" din link sunt suficiant de lente ca sa poti executa pasajele si sa faci aceste exercitii .

 

In acest mod incepi sa faci corelatia intre "acorduri" si "solo" , si vei privi cu alti ochi freatboardul , dupa mai multe piese invatate vei prinde experienta si vei putea trece la piese mai complicate.

 

Sa alegi cea mai simpla piesa cu cel mai simplu solo .

 

daca te hotarasti sa inveti sa canti mai intrebi .....

 

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=857733&t=6995

 

 

uita link la o improvizatie de a mea special facuta ( filmata) ca sa arat ( caci in engleza e cam greu sa-i explic asa ca am filmat cu webcam-ul) unor prieten americani cum cant pe pozitii si cum iese totul din "acorduri", arpegii fara prea mare efort .Poti sa urmaresti cum mut mana pe pozitie din care sa pot canta in arpegiul respectiv din progresia armonica .Cantat si improvizat cat mai simplu ca se se poata urmari prin vizionare.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:)-->

QUOTE(Ghita B @ Feb 12 2007, 07:48 PM) 125582[/snapback]
Vreau sa invat chitara solo... Care ar fi cea mai buna metoda de a invata? M-ar interesa in special carti sau site-uri din care pot sa invat...

 

 

daca zici ca deja ai ceva experienta ..adik din 2003 cantand cred ca nu mai esti noob..cea mai buna metoda ar fi sa incepi sa studiezi peste o linie armonica..d preferinta una facuta de tine..astfel vei stii in ce gama canti si va fi mult mai simplu sa incepi..de obicei la inceput e destul de descurajant sa pui mana si sa sune ''fals''.documentatia e buna daca vrei sa devii un chitarist tehnic...sa executi corect si asa mai departe..insa pentru dezvoltarea ta io zic ca nu e sanatos.incearca mai intai sa improvizezi ceva si vezi ce iese..cu timpul vei invata pozitia notelor in game si va fi mult mai simplu ..insa vei avea un stil propriu..+ca ai alt feeling cand faci ceva cu mana ta..chiar daca nu e vreo virtuozitate!!!tehnica se invata exersand...documentatia ajuta da exista riscu sa devii un robot.good luck

Link to comment
Share on other sites

Eu as incerca un raspuns scurt.Daca ai auz muzical.invata sa fredonezi soloul pe care vrei asa de mult sa il canti si cauta>te singur...cauta notele pe ghitara care le>ai fredonat deja cu vocea.incet si cu rabdare.Asta ar fi si un exercitiu bun si pt auz daca esti mai la inceput...

.Din toate sugestiile celorlalti forumisti ai avea ceva de invatat.Spor la treaba. :)

Link to comment
Share on other sites

ASculta piese cat mai simple si incearca sa intelegi ce se petrece acolo macar din punct de vedere al armoniei si pe urma incearca sa scoti solo-uri dupa ureche... in timp exercitiile astea printre altele iti vor dezvolta si imaginatia...

 

In timp ce improvizezi si/sau canti un solo dupa tab incearca sa canti notele de acolo si cu vocea ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest incepatoru
Si ce rost are sa postezi 2 topic-uri pt. asta?

Acum sa trecem la subiect ... te intereseaza tehnica sau improvisatie?

 

Dupa tine cum se poate improvizatie fara tehnica? :)

Link to comment
Share on other sites

te inchizi intr-o camaruta , sau cel mai bine te muti la munte undeva singur si tot canti , solo.......

 

asta ar fi una din rezolvari

io zic sa mergi pe varianta karpi..la mine a mers :) ..cand am inceput sa cant luam chitara si stateam singur in camera si o zdrancaneam la rece...peste diverse piese...incercam sa fac solo...(fara sa rada taica -meu de mine...el avand vreo 35 de ani de chitara...abia tarziu am aflat ca facea asa ca sa ma ambitioneze..)astfel dezvolti si un pic de ureche :( ..cautand si cautand note care sa se potriveasca...la fel de adevarat e ca mai tarziu,descoperind magia guitar pro si alte softuri ''ucigatoare de urechi''...,nu prea am mai dat interes cantatului dupa ureche...si foarte rau :) .inca ceva:nu neglija studiul armoniei incercand sa inveti nush ce chestie rapida...un super solo...mai tarziu vei avea numai de regretat!dau exemplul meu:dupa 6 luni de chitara puteam sa fac solo peste orice auzeam...bine..si stateam in jur de 3 h pa zi cu chitara in brate...cand a fost sa cant intr-o trupa am observat ca nu eram in stare sa schimb 2 acorduri pe tempo..sa nu mai vorbesc de bataie..norocul meu ca eram chitara solo si avea cine sa faca restu...oricum...mi-a fost mult mai greu sa invat chestiile de baza mai tarziu..so..spor la studiu... :)

Edited by bolly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.