www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Les Paul Cu 3 Doze


lupul alb
 Share

Recommended Posts

Am vazut modele Les Paul cu 3 doze. Intrebarea mea este ce aduce nou a treia doza, cea din mijloc?

Switch-ul are 3 pozitii. Care sunt dozele selectate pentru fiecare pozitie?

Si am vazut ca are 2 butoane de volum si 2 de ton. Pentru care din cele 3 doze sunt? neck si bridge?

Edited by lupul alb
Link to comment
Share on other sites

Pentru varianta cu switch cu 3 pozitii am vazut urmatoarele 3 combinatii:

1) 1-neck 2-middle 3-bridge - butoanele de volum si ton controleaza doar neck si bridge

2) 1-neck 2-neck+middle+bridge 3-bridge - butoanele de volum si ton controleaza doar neck si bridge

3) 1-neck 2-middle 3-bridge cu 3 potentiometre de volum si un master tone

 

Mai exista si alte combinatii care implica tot soiul de nebunii (swich cu 5 pozitii ca la stratocaser sau potentiometre push-pull (asa avea Jimmy Page))

Nu stiu cum iese Black Beauty din Custom Shop dar inclin sa cred ca iese in varianta 3)

 

Modelul lui peter frampton ( http://www.gibsoncustom.com/flash/products...erFrampton.html ) are o combinantie mai ciudata cu doza de la mijloc tot timpul in circuit iar doua potentiometre actioneaza ca volum si ton doar pentru ea. Iarasi aici combinatii si nebunii.

 

Poate ne lamureste cineva care chiar are / a pus mana pe asa ceva -ma refer la cum iese din fabrica (Stratman?)

Link to comment
Share on other sites

multumesc cosu!

combinatiile sunt benefice, din punctul meu de vedere ( la cele cu 2 volume, 2 tone), valabile pt. les paul custom (3 pickups) si sg custom (3 pickups):

1-sus (rithm), doza de la gat (reglaj v,t),

2-mijloc, doza de la gat impreuna cu doza din mijloc, in paralel (acs. reglaje v,t)

3-jos, doza de la bridge ( celelalte reglaje v,t)

reglajele de 3v+master tone sunt valabile pt. modelele de epi. sg custom si nu mi se par deloc avantajoase (parerea mea). nu stiu la modelul lui peter frampton (inca).

Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit pe net (cu greu) citind printre review-uri pe diferite site-uri ca pentru Epiphone Black Beauty exista urmatoarele combinatii:

http://www.epiphone.com/default.asp?Produc...;CollectionID=6

1) 1-neck+middle 2-neck+bridge 3-bridge

2) 1-neck 2-neck+middle 3-bridge

3) 1-neck 2-middle+bridge 3-bridge (cel mai des)

Un ton si un volum sunt pentru middle si un ton si un volum pentru neck si bridge.

 

Pana la urma cred ca fiecare isi face combinatiile care il ajuta sa scoata sunetele dorite. Poate ar suna interesant toate 3 dozele in acelasi timp.

Edited by lupul alb
Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit pe net (cu greu) citind printre review-uri pe diferite site-uri ca pentru Epiphone Black Beauty exista urmatoarele combinatii:

http://www.epiphone.com/default.asp?Produc...;CollectionID=6

1) 1-neck+middle 2-neck+bridge 3-bridge

2) 1-neck 2-neck+middle 3-bridge

3) 1-neck 2-middle+bridge 3-bridge (cel mai des)

Un ton si un volum sunt pentru middle si un ton si un volum pentru neck si bridge.

 

Pana la urma cred ca fiecare isi face combinatiile care il ajuta sa scoata sunetele dorite. Poate ar suna interesant toate 3 dozele in acelasi timp.

nu suna deloc interesant toate cele 3 doze simultan, pt. ca, in primul rand, sunt legate in paralel, ceea ce scade destul de mult nivelul de output. la modelele epi sg custom si epi firebird VII, avand 3v+1t general, se pot cupla in aceasta combinatie si nu mi s-a parut deloc, una fericita.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.