www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Orga


viomusicstudio
 Share

Recommended Posts

Va salut! Pe scurt, sunt pasionat de orga dar nu sunt muzician, doar un hobby. Am avut clape ieftine de obicei nu mi-am permis scule profesionale. Prima orga un First prin anii 90, apoi o Yamaha PSR 78, Yamaha PSR 275 apoi acum 3 ani am facut prostia sa vand PSR 275 si sa iau un Roland G800 sh cu care am cam luat teapa. Uzata foarte rau pe dinauntru, cauciucurile praf, butoanele la fel, lipite cu sarme si etc pe dinauntru. Am incercat sa o repar cat de cat, am pus butoane noi, cauciucuri noi, m-am folosit cat de cat de ea pana acum. Zic cat de cat deoarece tot nu se apasa bine butoanele iar acum s-au mai dus cateva, de abia se apasa. Nu mai bag bani in ea, nu are rost. Plus ca mi s-a cam acrit si de floppy.

Din cauza acestei experiente nu cred ca mai am curaj sa ma bag la o orga sh. M-am uitat pe net pe la magazine, singura mai acceptabila ca pret pentru buzunarul meu ar fi Yamaha PSR e443 (in jur de 1300-1400lei). Merita? Banuiesc ca in acest pret nu prea am alte variante mai bune.

Vad ca are 5 memorii pentru ritmuri dar nu stiu daca le retine dupa ce o stingi. Roland G800 are 8 memorii pentru ritmuri insa daca o inchizi se sterg.

Apoi in alta ordine de idei, vad ca PSR e443 nu are mufe midi, se poate folosi totusi si pe pc? Adica in programe gen Kontakt cu VST-uri etc?

Edited by viomusicstudio
Link to comment
Share on other sites

Se conecteaza prin USB la PC si astfel o poti folosi fara probleme cu VST-uri. Pe de alta parte, daca tot folosesti VST-uri, poti opta pentru un controler midi cu 49/61 clape (4/5 octave) si scapi cu vreo 6-700 RON. Vocile de pe e443 nu sunt cine stie ce si daca nu iti trebuie neaparat, nu cred ca merita.

 

Zi faina!

Link to comment
Share on other sites

Mai poti incerca seria Piaggero NPV - 60 sau 80 (au 76 clape si sunt sub 2.000 RON). Au destule tonuri care nu suna rau, ritmuri, arpegiator si poate fi folosit si pe post de controler midi. Vezi ca sunt si SH de vanzare pe diverse site-uri specializate.

Alta varianta recomandata de mine ar fi PSR S650, care nou e appx. 2.200 RON (dar nu stiu daca  mai gasesti).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat la clip si am observat o chestie. De fapt o observasem de la un alt clip cu S670. La minutul 10:30 incepe o comparatie intre cele 3 orgi cu sunetul de chitara. Pe S670 (probabil cand apasa mai tare pe o clapa? daca e asa va rog sa-mi confirmati) se aud, cand apasa pe anumite clape si acele ciupituri ale corzii specifice chitarelor (sau nu stiu cum sa le zic) care vad ca la celelalte orgi nu se aude. Este un efect specific S670 sau de ce nu se aude si la celelalte? Imi place mult efectul, e apropiat mult de realitate.Si la S670 am mai observat in alt clip si acel sunet al mainii pe corzi, cand coboara de exemplu mana si atinge corzile.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y4bmw9eShic

 

Cred ca ma opresc la acestea 3 si voi alege pana strang banii, una dintre ele. As avea cateva intrebari:

 

1. Care vi se pare ca suna cel mai bine? Per total si la instrumente si la ritmuri.

2. Care este mai simplu de folosit, aici ma refer la meniu? De exemplu Roland G800  pe care o am mi se pare foarte intortocheata la meniu, te scarpini cam pe dos pana gasesti o setare.

3. Care este mai solida din punct de vedere al constructiei? Nu as mai vrea sa dau de problemele pe care le are G800 si anume spargerea cauciucurilor si infundarea butoanelor, practic au niste picioruse subtiri care se rup repede.

4. Are vreuna din ele clape ca G800? La G800 sunt pline pe dedesubt si putin mai greu de apasat.

 

Referitor la Korg PA300, zice un nene pe youtube ca are deja sunete romanesti din fabrica. Asa este?

 

https://www.youtube.com/watch?v=2AkiWrzil_A

 

Va multumesc mult pentru ajutor, specific ca nu prea ma pricep foarte mult la scule, am avut doar ce am enumerat mai sus.

Edited by viomusicstudio
Link to comment
Share on other sites

Tot eu o sa iti raspund momentan si asta pentru ca in ultimele 3 luni am devorat toate demo-urile de piane digitale si sintetizatoare. Eu pana la urma mi-am luat Yamaha DGX650 si asta pentru tonul de pian (sample al pianului de concert Yamaha CFIIIS) care suna intr-un mare fel si clapele grele care dau senzatia si feeling-ul unui pian natural. Pe de alta parte are vreo 500 de voci, si o gramada de stiluri + alte n chestii. Altfel as fi ales S670 sau MX61 (tot de la Yamaha).

 

Legat de o parte din vocile de chitara de la Yamaha, in functie de dinamica cu care apesi clapa iti baga un efect de slide (e interesant, dar nu ma da pe spate). Din comparatia cu BK5 si PA300, vocile de chitara acustica sunt mai ok pe Yamaha, dar situatia se schimba radical, de ex. la vocile de chitara cu drive, unde Roland-ul da clasa.

 

Toate cele 3 clape sunt din aceiasi zona de pret/dotari/optiuni, fiecare avand capitole la care exceleaza si capitole care lasa de dorit (parerea mea dupa ce am ascultat demo-urile de zeci de ori). Legat de usurinta in utilizare, constructie si fiabilitate, asta numai posesorii te pot lamuri. Eu nu am testat decat 670-ul si nu mi s-a parut complicat.

 

Referitor la expansion-urile cu voci si stiluri romanesti (pe mine nu m-a interesat acest aspect), la Korg am inteles ca sunt preinstalate pe clapele ce se vand la noi, la Yamaha se pot instala aftermarket iar la Roland nu stiu.

 

Recomandarea mea este sa mergi in magazine si sa pui mana pe ele.

 

Zi faina!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E interesanta si Yamaha DGX650 insa e prea mare nu prea as avea loc sa o pun. Vad ca este mai mare si decat Roland G800 pe care o am, aceasta de abia am pus-o pe birou, a luat tot biroul, monitorul l-am pus pe ea, pe locul din stanga. Dar asa ca fapt divers, cum se aud celelalte instrumente si ritmuri in comparatie cu S670 (in afara de pian care am inteles ca e mult mai bun pe Yamaha DGX650). Ritmuri se pot pune pe ea si daca da cam cate? Dar instrumente? La S670 imi place ca se pot pune si instrumente si m-ar tenta mai mult.

Link to comment
Share on other sites

DGX-ul are 88 clape si e un mastodont de 40kg (cu tot cu suportul din pal si setul de 3 pedale). Are 1.4m lungime. In principiu vocile sunt asemenetoare cu mici plusuri pentru S670 (sunt si mai multe). DGX-ul este la baza un pian digital. Ritmurile sunt foarte ok si se pot pune si suplimentar (costa cam 8 $ bucata) insa nu stiu cate poti pune. Posibil sa le poti tine pe un stick USB. Voci nu se pot pune suplimentar.

Pentru tine cred ca e potrivit s670-ul.

Azi am mai dat peste Korg Triton Taktile 49. Pare interesant, dar nu are ritmuri...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Discuția e lungă și complicată...dacă speri să ai colaborări cu trupe s-ar putea să ai surprize, oamenii când aud de PSR reacționează cam negativ, dar și mie mi-e teama de sh l clapă, eu îți recomand PSRs de orice fel, e mai bun decât PSRe, personal nu-mi plac tonurile de la mâna dreaptă a nici unui Korg. Mult succes !

Dgx e f mare și grea, cu banii aia eu prefer PSRs ca e mai portabilă, pot să merg și la colaborări cu ea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.