www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablarea Unui Rack ...


guitar88
 Share

Recommended Posts

Am un rack compus din urmatoarele piese:

- Final: Marshall 8008

- Preamp: ADA MP1

- Multiefect: Rocktron Xpression

- Cabinet: Kitty Hawk

- Pedale: Bad Horsie Wah 1, Boss DS1, Boss RC2

- Foot Controller: RFX Midibuddy

- Mixer: Behringer Xenix 502 (5 canale)

 

Cu ajutorul lui Cearny (thanks again) am reusit sa cablez o mare parte din el, dar treaba a inceput sa devina cam tricky ...

Cum am realizat cablare pana acum este:

Chitara -> Wah -> Distortion -> Preamp.

Foot controller (midi out) -> Preamp (midi in) -> Preamp (midi thru) -> Multiefect (midi in) -> Preamp (FX send) -> Multiefect (input) -> Multiefect (out) -> Preamp (FX return) -> Preamp (out) -> Final (in) -> Final (out) -> Mixer (in) -> Mixer (out) -> Cabinet.

Stiu ultimile 3 pasaje sunt stupide ... dar tocmai acum, ca am scris iar ordinea mi-a venit in cap sa-l pun dupa Preamp, iar din mixer Final ...

 

Oricum problema nu e asa de simpla (cel putin pt. mine) ... mai am un drum machine, si ce as vrea sa obtin eu este:

Din sunet-ul final (adica cel de dupa preamp) sa pot inregistra pe looper, si in acelasi timp sa aud ce cant. In mixer sa bag si drum machine-ul, si sa se auda in acelasi cabinet, drum-machine-ul, secventa inregistrata de mine pe looper, si eu care cant peste toate astea ...

 

Aveti vreo idee de cum se face?

Link to comment
Share on other sites

cablezi ce vrei si cum vrei tu , experimental , incercari , nu exista ceva unic.

 

gasesti pe net idei cate vrei .

 

Ati gasesti o configuratie si care oricum peste un timp o schimbi.

 

ar trebui cel putin trei canale separate .1 clean sau sunetul original ( eventual cu distors ) , unul cu efecte ambientale mono sau stereo, unul pentru pitch control ,octaver .

 

Si ar fi nevoie, pe scena, de trei statii ( canale de putere ) direct -100% , ambiental 50% , pitch -50-100% ,Si fiecare se regleaza dintr-o pedala de volum separat .Eu numai acasa fac asa cu doua procesoare si o armata de efecte analogice si digitale +mixer USB 16 canale cu de toate sui efecte .

 

Nu ma-m hotarat la nici o configuratie , cand compun ami trebuie aproape de fiecare data alt "ton".

 

La cantat duc doua procesoare folosite in paralel si legate sau pe doua intrari sau la doua statii de cate 100W , sau nu duc nimic si cant pe statia prietenului meu , mai e cazul sa sune chitara si a chitara normala...hehe

Link to comment
Share on other sites

cant pe statia prietenului meu , mai e cazul sa sune chitara si a chitara normala...hehe

 

Aici ai mare dreptate! +1

 

@guitar88 : am vazut ca ai gasit rezolvarea...

Singurul inconvenient este ca ampul final de chitara (si cabinetul aferent) nu prea suna liniar pentru drum machine.

Dar anyway iti faci treaba. Solutia perfecta ar fi ca din cabinet sa preiei cu microfon care intra in mixer si din iesirile mixerului sa pui direct in intrarea pe care inregistrezi... Dar asa ti-ar mai trebui si un monitor pentru DrumLooper.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.