www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jurnalul Portocalei Sovietice


edy_wheazel
 Share

Recommended Posts

 Salutari,

 

 Paractic este vorba despre constructia unui amplificator cu lampi (sovietice) bazat pe finalul lui Orange Dark Terror si un preamp cu doua canale (cel putin) si un looper serial.

 

 M-am gandit sa incep constructia cu etajul final, voi folosi o placa de teste, adica un sasiu metalic pe care voi monta 6 socluri novale si un suport pt. cablaj. Dupa ce este gata tot amp-ul voi avea dimensiunile exacte ale carcasei si voi transfera electronica in carcasa finala.

 In preamp voi folosi 6H2P-EV iar in final 6P14P-K.

 

 Atasez schema lui Dark Terror si schema finalului desenat de mine:

 

10wlizq.png

 

2hfoyv7.jpg

 

 Alimentarea:

 

2d6qy5g.jpg

 

 In prima faza voi realiza finalul si alimentarea de mai sus, ii voi pune la intrare un potentiometru de 1M, dupa care voi face teste cu preampul, looper-ul il voi realiza ultimul si va fi o copie a looper-ului lui Dark Terror. 

 Cablajul va fi mai mult sau mai putin de tip "turret board", principiul acelasi doar in loc de cose va fi cablaj.

 Un prim layout:

 

2njm3d0.jpg

 

 Acum, am urmatoarele nelamuriri:

 

1 - Nu sunt ferm convins de puterea pe care trebuie sa o aiba unele rezistente, sper ca valorile trecute in schema mea sunt corecte, de asemenea nu stiu ce putere ar trebuie sa aiba rezistenta de feedback R15 (schema mea) respectiv R48 schema Dark Terror.  

2 - Transformatorul de alimentare pe care il am la dispozitie pt. teste furnizeaza 260V (in loc de 240V). Este necesara o rezistenta dupa condensatorul de filtraj C6 pt. a aduce tensiunea A la 314V (dupa filtrare) sau pot sa folosesc trafo-ul ca atare? 

 3 - Pe schema mea am notat intrarile transformatorului de iesire cu A', A si A'', A' fiind inceputul bobinajul, A centrul si A'' sfarsitul. Conexiunile A' si A'' se pot inversa sau este important modul de legare a acestora in anozii finalilor? 

 

 In mod sigur voi mai avea intrebari, va voi tine la curent cu proiectul si voi pune poze. Este primul proiect pe lampi de care ma ocup, daca nu tinem cont de un radio cu 2 lampi facut in liceu.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://forums.rgc.ro/topic/93805-orange-or15-clean-tone/?hl=or15

Salutari,

 

Paractic este vorba despre constructia unui amplificator cu lampi (sovietice) bazat pe finalul lui Orange Dark Terror si un preamp cu doua canale (cel putin) si un looper serial.

 

M-am gandit sa incep constructia cu etajul final, voi folosi o placa de teste, adica un sasiu metalic pe care voi monta 6 socluri novale si un suport pt. cablaj. Dupa ce este gata tot amp-ul voi avea dimensiunile exacte ale carcasei si voi transfera electronica in carcasa finala.

In preamp voi folosi 6H2P-EV iar in final 6P14P-K.

 

Atasez schema lui Dark Terror si schema finalului desenat de mine:

 

10wlizq.png

 

2hfoyv7.jpg

 

Alimentarea:

 

2d6qy5g.jpg

 

In prima faza voi realiza finalul si alimentarea de mai sus, ii voi pune la intrare un potentiometru de 1M, dupa care voi face teste cu preampul, looper-ul il voi realiza ultimul si va fi o copie a looper-ului lui Dark Terror.

Cablajul va fi mai mult sau mai putin de tip "turret board", principiul acelasi doar in loc de cose va fi cablaj.

Un prim layout:

 

2njm3d0.jpg

 

Acum, am urmatoarele nelamuriri:

 

1 - Nu sunt ferm convins de puterea pe care trebuie sa o aiba unele rezistente, sper ca valorile trecute in schema mea sunt corecte, de asemenea nu stiu ce putere ar trebuie sa aiba rezistenta de feedback R15 (schema mea) respectiv R48 schema Dark Terror.

 

Iti recomand ca in anozii tuburilor sa folosesti rezistente de minim 1W.R15 p0ate fi de 0,5W nu disipa putere.R5 in schema ta,100 ohmi,poti pune de 1W ,ai cadere mica de tensiune pe ea,la fel de mic este si curentul prin ea.

 

 

2 - Transformatorul de alimentare pe care il am la dispozitie pt. teste furnizeaza 260V (in loc de 240V). Este necesara o rezistenta dupa condensatorul de filtraj C6 pt. a aduce tensiunea A la 314V (dupa filtrare) sau pot sa folosesc trafo-ul ca atare?

 

Mai bine montezi doua rezistente in serie cu AC puntea redresoare ,impusti doi iepuri ,reduci tensiunea de alimentare, la 240V,protejezi si puntea la incarcarea primului cond de filtraj,am intilnit multe punti sau diode de 1A busite de curentul de incarcare.

 

3 - Pe schema mea am notat intrarile transformatorului de iesire cu A', A si A'', A' fiind inceputul bobinajul, A centrul si A'' sfarsitul. Conexiunile A' si A'' se pot inversa sau este important modul de legare a acestora in anozii finalilor?

 

A' si A'' se pot inversa,de cele mai multe ori ,cind cuplezi reactia negativa,ampul poate oscila,in acest caz se inverseaza firele de la anozii finalelor sau iesirile de la defazor.

 

In mod sigur voi mai avea intrebari, va voi tine la curent cu proiectul si voi pune poze. Este primul proiect pe lampi de care ma ocup, daca nu tinem cont de un radio cu 2 lampi facut in liceu.

Ampul cu schema originala nu prea are clean,este de la crunch in sus.

 

Daca vrei si clean ,ai detalii in acest topic,am modificat citeva Orange,cu schema care o gesesti acolo.

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Avand in vedere faptu' ca pana imi vin de la chinezi turret-ele imbatranesc, am facut o placa pt. final.

 

2r3v4ax.jpg

 

ibfju9.jpg

 

 Bineanteles, dupa ce am terminat-o mi-am dat seama ca se putea mai bine, in special pe partea de masa. Inca nu am testat jucaria, am facut si partea de alimentare. Ma gandesc sa-i pun un pot de 1M la intrare si sa-i dau semnal dintr-o pedala.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Bade Edy,barete cu cose gasesti la AdElectocom.

http://www.adelectrocom.ro/product_info.php/products_id/54386

Nu ai nevoie de rezistente de 5W pentru alimentare G2 finale.

 

 

 Am vazut barete si pe TME, de acolo imi iau de obicei piesele. In principiu mi-am facut doua placi din alea de test (trebuie sa recunosc, calitatea cablajului mi-a depasit asteptarile), sunt dublu placate. Masa este de fapt pe verso (n-am mai pus poza), este lipit un conductor de cupru gros cat o ansa. In poza a doua unde este desenata masa pe foaie se vad niste pini care merg pe cealalta parte la bara de masa. Ulterior mi-am dat seama ca puteam sa grupez masele mai bine. O sa-i dau un test sa vad daca ramane varianta asta sau una optimizata. 

 Turret-e mi-am comandat deoarece am cumparat sticlotextolit necablat ieftin de la cineva de pe un alt forum. De asemenea, sunt o victima a subiectivitatii estetice. Turret-ele sunt astea

 Rez. anodice le-am pus de 5W deoarece ma gandeam la proximitatea fata de alte piese (condensatori) in cazul in care se incalzesc. Cum dimensiunea fizica nu reprezenta o problema, toate rezistentele de peste 0.5W le-am pus de 5W. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ok, etajul final a fost definitivat pe placa de test si dupa ce am verificat conexiunile de vreo 20 de ori i-am dat un test. Functioneaza. Are ceva zgomot de fond, insa nu am montat rezistentele R54 si R55 din circuitul filamentului.

 

4igfiu.jpg

 

rji1a9.jpg

 

 Am atasat si un video cam nereusit, cabinetul era orientat in diagonala fata de camera si eu incercam sa cant intr-o pozitie incomoda. Chitara este bagata direct in final cu un pot de 1M iar in partea a doua se aude un Triple Wreck.

 

 

DSCN6536_x264.mp4

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 Multumesc. Pt. varianta a 2-a am proiectat sasiul, da' am zis sa verific inainte sa-l fac. 

 Cablajul va fi realizat pe sticlotextolit cu turete, care au ajuns intre timp, si va fi plasat intre cele doua siruri de lampi. Partea cu potentiometrii + piesele corectorului de ton si relee pt. schimbarea canalelor, va fi pe cablaj imprimat, prins prin potentiometrii diect de sasiu. Astfel, acolo avem doar o intrare si o iesire, ambele ecranate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Ceva de genu':

 

2yy1ked.jpg

 

sau

 

2vvqdlg.jpg

 

sau

 

2ijns3q.jpg

 

29d91ls.jpg

 

987hjr.jpg

 

dq2ouw.jpg

 

 

 In stanga ii canalu' de clean, LED-u' bicolor din mijloc ii albastru. Modificarea ii facuta dupa schema lui Vio, cu un releu ce comuta intrarea pe V1B.

 In dreapta canalu' de drive, LED-u' bicolor lumineaza rosu (practic avem Dark Terror-u' clasic). Switch-u' din mijloc comuta canalele. 

 Fiecare canal are reglaj individual de Gain, Shape si Volum.

 

 In spate sunt iesirile de 8 si 16 ohmi, looper-ul si o mufa pt. switch-ul canalelor. Mai am acolo un pot de volum general.

 

 Sasiul are deasupra niste gauri pe care o sa vina carcasa, taiata laser si vopsita electrostatic la fel precum sasiul. Va avea un maner metalic deasupra pt. transport si va avea fante laterale pt. aerisire. In fata o sa fie taiat un design tribal sau altceva, inca nu stiu exact.

Edited by edy_wheazel
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.