www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Acordez Vioara, Din Cheita?


Rock'n blues
 Share

Recommended Posts

Salut, am o vioara si nu stiu nimic despre ea, sunt chitarist si o prietena s-a gandit ca poate o pot stapani si pe ea, de greu,mi se pare mai dificila manuirea arcusului.Am cateva ore de cand este la mine.Nu inteleg de unde se acordeaza, daca acordez doar din cheita se dezacordeaza foarte usor, am observat ca are niste surubele mici asa zisele "fine tuners", trebuie acordata din ele?! Nu prea m-as baga sa fac experimente,daca era a mea... :)).Deci de unde sa o acordez, notele le stiu,tonalitatea de cvinta aia a ei in G,D,A,E, teorie mai stiu, degete mai am inca, de pe la chitara, nu as fi afon,nu vreau sa ma duc la filarmonica acum :)), daca invat 1 cantec ma multumesc.Daca avem pe aici inraiti ai acestui instrument neidentificat sa dea un replay, va rog mult!

Link to comment
Share on other sites

O acordezi din cuiele de lemn de la "headstock". Trebuie sa le infigi bine sa nu alunece. Daca aluneca prea tare scoate-le putin si da cu putin praf de sacaz ( colofoniu - cel cu care se da pe parul arcusului). Daca sunt prea intepenite unge-le cu putin sapun.

Dupa ce faci acordajul grosier (si intepenesti bine cuiele de lemn) faci acordajul fin din cheitele de acordaj fin.

Arcusul trebuie frecat cu sacaz.

Succes!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru raspuns! Acordaj grosier,ca si chitarist sa inteleg ca spre exemplu acordezi coarda la nota D,iau un exemplu si eu, si desi ai acordat-o la D nu o i-a cu preizie.La chitara acordam doar din cheite,la vioara am observat ca are un grad mai mare de sensibilitate, daca invarti putin din cheita este ca si cum dai 1-2 ture la chitara,in asta consta acordajul fin?Sa ajungi exact cu coarda pe nota dorita? Intrebari de chitarist care pana acum nu a tinut in mana o vioara :)).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.