www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Electro-Clasica


Paul Fagadar
 Share

Recommended Posts

Salut,am o electro-clasica Yamaha APX 6n insa am o problema cu preampul sau doza, amplificata chitara functioneaza perfect (eq, master vol tot merge perfect) insa are un zgomot de fond foarte mare si haotic (cand mai tare cand mai incet), am luat preampul jos am refacut toate lipiturile deoarece  chitara a stat multa vreme, am verificat conexiunea la masa, dar dupa toata munca am obtinut acelasi zgomot de fond insa acum este ,,stabil,, (nu fluctueaza ca intensitate). am verificat jack-ul e in regula, doza e in regula din punctul meu de vedere capteaza sunetul foarte bine si preampul se comporta la fel cu sau fara doza conectata. 

a mai patit cineva?nu prea am pe nimeni care se pricepe in zona asa ca niste sfaturi m-ar ajuta foarte mult. multumesc

Link to comment
Share on other sites

Zgomot ? in ce registru ?

 

Aceste doze au impedanta enorma ,cu joasele la maxim din EQ  am un "humm"  dar oricum sunt joase inutilizabile si nu setez asa ceva .

Sa incerci fara piezo (doza) vezi ce face ..preampliful ..zgomot si mai ales "aleator "  poate sa produca  un condensator ...de obicei unul electrolitic sau tantal ,,,.altceva nu prea are ce sa faca figuri ..daca lipiturile le-ai refacut ..

 

Piezo il poti incerca direct fara preamp sa vezi daca functioneaza ..o sa sune mai inchis ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.