www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Pe Lampi


Guest gnrmarius
 Share

Recommended Posts

Guest gnrmarius

Salut!

 

M-ar interesa daca are cineva scheme pentru a construi un amplificator pe lampi, daca si-a construit cineva, cat de grau este si cam la cat se ridica costurile (inclusiv lampi).

 

Are cineva amplificatoare de genul asta construite la noi???(tone, overdrive, etc)Cat v-au costat si in ce masura sunteti multumiti de ele???

 

Ce parere aveti de un Vox AD50vt???E 1100ron, se merita luat sau se merita facut unul la comanda pe lampi???

 

Astept pareri pertinente, fara comentarii inutile.

 

Mercix anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Stiti cumva cam cat ar ajunge un amp pe lampi, in jurul la 50w, fabricat de un producator autohton???

 

Sunt bune de ceva???

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

Am auzit ca exista persoane care fac amplificatoare in Bucuresti.Problema e ca nu am timp sa ma duc la fiecare sa vad cum suna amplificatorul personal!

 

As fi vrut ca cei care poseda asa ceva, sa intre si sa imi spuna daca se merita unul custom made sau cumparat unul din magazin...

Link to comment
Share on other sites

Am auzit ca exista persoane care fac amplificatoare in Bucuresti.Problema e ca nu am timp sa ma duc la fiecare sa vad cum suna amplificatorul personal!

 

As fi vrut ca cei care poseda asa ceva, sa intre si sa imi spuna daca se merita unul custom made sau cumparat unul din magazin...

 

Unul custom made de un cunoscator poate fi mult mai bun decat unul de fabrica cu "economisirile" de rigoare.

 

Pe un amator nu-l obliga nimeni sa nu foloseasca cele mai bune scheme si componente, in plus daca se pricepe face si setarea ( fine tuningul) si nu-i ceva de serie unde nu exista fine tuning , ca sa nu fie proibleme la fabricarea in serie se "desensibilizeaza" schema , ca sa se potriveasca orice componenta ,asta insemnand 20-25% abatere de la "ideal".

 

AM cantat pe statiis uper si pe statii proaste ,de fabrica.

 

Personal am avut doua cu asta de acuma trei satatii pe tuburi , una de 50W adevarati ,una de 100 si acum alta de 100 cu 4 x EL34 , este OK dar sunt grele la transport .Nu mult mai grea decat statia ACOUSTIC de 150W pr tranzistoare. Si am mai folosit un timp statie "Super" facute de "Electronica Bucuresti" sunau super la chitara , nu avea reglaj de ton ca lumea eu i-am facut un reglaj Joase Inallte si era super 30W cu doua EL34.Intereseaza-te poate mai gasesti pe lka cineva , la vre-o soala in depozit sau cluburi daca mai au in depozit si nu le-au arincat , o upgradezi si nu ai probleme.Ultima de vanzare am vazut-o in '90 , sio a cumparat-o un prieten apoi a vandut=o la altu si i-am facut si lui rteglaj de ton si acum nu mai stiu dacachitaritul respectiv mai e in tara si unde-i statia.

 

Cand am timp o sa termin un combo de 50W ptr carat la cluburi ,ca numai in doua cluburi din TM poti folosi 300W la chitara in rest nici nu ai unde sa le instalezi..este un "club " nou BierHouse , unde in beci este o sala maricica , dar nu cred ca trebe mai mult de 100W caci nu se mai poate sonoriza trupa de incep sa rag cu 300-400 W numai la chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

cateva preturi pt statii gata facute :)

 

incepem cu cele mai ieftine :)

 

grosmann- 850 ron 30 w combo... nu l-am probat exista si varianta head + cab pe la vreo 10 -12 in functie de cabinet.. dar inca nu am probat.. tre sa ajung

 

grosmann -1000 ron 30 w comba.. asta l-am probat.. suna foarte vintage,, e foarte misto

 

tone.. un 50 de w pleaca de la aprox 500 de euro si urca in functie de ce vrei... pe la sh gasesti pe forum pe la 400 :) .. nu stiu alte scoruri de la tone.. cred ca poate face si ceva mai ieftin,,,, dar nu stiu exact-- am probat tone.. si am unu la sala... e foarte misto

 

overdrive--- n-am probat inca nimic.. din cate stiu face cam la aceleasi preturi cu tone... :(

sper sa te ajute...

 

cele grosmann sunt importate... restu sunt hand made in romania... B)

Edited by Mircea19
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.