www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Parere Chitara


Recommended Posts

Salut! Eu am încercat o groază de chitări Hora, chiar și de unde ți-ai comandat tu chitara. Am rămas surprins să văd cum poți găsi chitări ieftine care sună mai bine decât chitări de 2-3 ori mai scumpe de la alte firme. (aprox. 30% din cazuri)

Pe viitor îți sugerez să nu mai comanzi chitări de pe internet. Cel mai bine e să te duci la magazinul de instrumente și să încerci instrumentul PE LOC, eventual să aduci și pe cineva să îți dea o a doua părere. Așa nu numai că poți să vezi cât de comod e și cum sună, dar ai și posibilitatea să faci diferența între mai multe instrumente, alegându-l pe cel optim pentru tine din toate punctele de vedere. Plus că nu îți pui problema de siguranța transportului până la tine acasă.

Eu, spre exemplu, nu am auzit două chitări (aceeași firmă, acelasi model, același an de fabricație) să sune identic. Te poți și păcăli visând la un sunet, și chitara să scoată cu totul altul.

Felicitări, și rupe-i corzile studiind!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Eu am încercat o groază de chitări Hora, chiar și de unde ți-ai comandat tu chitara. Am rămas surprins să văd cum poți găsi chitări ieftine care sună mai bine decât chitări de 2-3 ori mai scumpe de la alte firme. (aprox. 30% din cazuri)

Pe viitor îți sugerez să nu mai comanzi chitări de pe internet. Cel mai bine e să te duci la magazinul de instrumente și să încerci instrumentul PE LOC, eventual să aduci și pe cineva să îți dea o a doua părere. Așa nu numai că poți să vezi cât de comod e și cum sună, dar ai și posibilitatea să faci diferența între mai multe instrumente, alegându-l pe cel optim pentru tine din toate punctele de vedere. Plus că nu îți pui problema de siguranța transportului până la tine acasă.

Eu, spre exemplu, nu am auzit două chitări (aceeași firmă, acelasi model, același an de fabricație) să sune identic. Te poți și păcăli visând la un sunet, și chitara să scoată cu totul altul.

Felicitări, și rupe-i corzile studiind!

Multumesc!O sa iau in calcul si sfaturille.

Link to comment
Share on other sites

Salut. În primul rând, felicitări că te-ai hotărât să înveţi la chitară şi bine ai venit pe RGC. Îţi doresc să te ţii de instrument.

Legat de chitara pe care ai ales-o,  cunosc modelul, l-am întâlnit la mai multe cunoştiinţe, este o alegere destul de populară datorită pretului. Nu vreau să te dezumflu dar mie nu mi s-a părut o chitară reuşită. Principalul motiv este că gâtul are tendinţa de a se ridica în timp, se depărtează corzile de tastieră şi devine destul de incomod de cântat. Poate ai noroc şi nu ţi se întâmplă. Eu în locul tău aş ţine corzi cât mai subţiri pentru a preveni. Comentarii legate de finisaje, sunet etc nu sunt foarte relevante pentru o chitară destinată începătorilor.

Alex ţi-a dat un sfat foarte bun, când cumperi o chitară (şi orice alt instrument), du-te şi probează în magazin. Dacă eşti începător, ia pe cineva cu tine. Dacă nu ştii pe nimeni care cântă, poţi apela la comunitate, sunt sigur că sunt destui pe aici dispuşi să ajute. Dacă nu, măcar documentează-te despre instrument in general şi cauta cateva review-uri despre modelul ales. Din păcate mulţi începători au abordarea.. mai întâi îmi iau chitara, nu contează cum e şi pe urmă mă informez ce şi cum. Pe viitor îţi sugerez să procedezi invers :)

Spor la învăţat şi numai bine!

Edited by tudorbog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu cand am inceput la chitara, am primit o chitara similara cu ce ai cumparat tu. Pentru mine, incepator fiind, era cea mai buna chitara din lume. Nu aveam habar ca se poate mai bine si nici nu ma interesa daca se poate mai bine. Ma bucuram ca pot sa scot niste note muzicale dintr-un set de sarme. 

 

Daca o sa te tii de treaba, in timp, o sa-ti dai seama ca se poate si mai bine si o sa-ti iei ceva mai bun. Dar pana atunci, asta poate fi o chitara buna pentru invatat, cu conditia ca griful sa fie drept si actiunea corzilor sa fie setata cat mai comod (jos). Altfel te poate descuraja si poate renunti inainte sa incepi, daca chitara este foarte incomoda. Asta e motivul pentru care ti s-a recomandat sa incerci chitara, pe cat posibil, inainte sa o cumperi. La nivelul asta de pret, nu prea poti sa gasesti calitate consecventa. Fiecare chitara in parte poate fi considerabil diferita de cealalta. Doar la chitarele scumpe poti sa incepi sa ai pretentia sa se mentina calitatea cat de cat constanta.

 

Dar poate ai nimerit bine. Oricum, sport la invatat. Un lucru e sigur: ai ales instrumentul potrivit si anume: chitara.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.