www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Blues


Guest HellPatrol
 Share

Recommended Posts

hai k esti penibil deja :)

?????????????????????????????????

 

Tu esti cel care intreaba si colegi de forum a-ti raspund .

 

Nu cred ca ti-am scris si tie dar o scriu la toti incepatori care intreaba ...IRIS- HORA- Reghin ..chit. ieftina , foarte buna din material lemnos bun , o chitara buna si pentru un profesionist .Eu am cantt 20 de ani cu Reghin si nu am avut nici o problema , nu am apasari psihice.

 

Chitara nu este decor sau simbol de statut de "profesionist" , daca stii (poti) sa canti , canti pe orice chitara , eventual nu la tehnica maxima si te adaptezi la tehnica posibila exact asa cand canti cu diferite "tonuri". clean , comprimat, distorsionat etc....

 

@Stratman te a intrebat daca sti sa canti , si are dreptate .Daca doar inveti poti invata pe orice chitara cu gatul reglat si corzile nu prea departe .

 

nu este cazul sa ai o atitudine agresiva .

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE
vrei 5 bani k teai bagat si tu in seama?

 

 

:) Esti de acord sa-mi dai 5 bani pentru fiecare nota gresita pe care o vei ataca de acum inainte? :)

Link to comment
Share on other sites

IRIS- HORA- Reghin ..chit. ieftina , foarte buna din material lemnos bun , o chitara buna si pentru un profesionist .Eu am cantat 20 de ani cu Reghin si nu am avut nici o problema , nu am apasari psihice.

 

karpi ... +1000 si respect etern.

Mi s-au deschis ochii de cind am mai trecut pe la reprezentanta. Atita ignoranta vreme de ani intregi. Acu citiva ani , vreo 3 , toti scuipau pe Reghin si pe ceea ce facea. A trebuit sa pun mina pe o chitara, pe un bass, pe doua chitari, ca sa mi se descreteasca cutele de pe frunte si sa-mi dau seama ca, intr-adevar, Reghinul e fruncea.

 

@HellPatrol, lasa-i mama in pace, incepatorii pe forum nu au parte de alt tratament in afara de gluma. nu o fac din rautate... <<dar potoliti-va si voi ma>>

 

Daca nu iti place corpul de Strato si esti din Bucuresti, da o fuga la reprezentanta Hora din Piata Alba Iulia, au o copie EXCELENTA de Les Paul care este aproape identica cu originalul. Am probat-o prima data cind a aparut in magazin acum vreun an jumate si am laudat-o de atunci . Era (si este) vreo 500-600 lei . De rest iti cumperi un amplificator "virf de lance" de peste 50 W (nou-nout) , acum depinde si de firma , mergi si pe SH, mereu apar chestii interesante. Pe site, la www.hora.ro , nu apare modelu de Les Paul dar din cind in cind isi mai croiesc drum niscaiva "prototipuri" pe la reprezentanta. Nu strica sa verifici din cind in cind.

Link to comment
Share on other sites

karpi ... +1000 si respect etern.

Mi s-au deschis ochii de cind am mai trecut pe la reprezentanta. Atita ignoranta vreme de ani intregi. Acu citiva ani , vreo 3 , toti scuipau pe Reghin si pe ceea ce facea. A trebuit sa pun mina pe o chitara, pe un bass, pe doua chitari, ca sa mi se descreteasca cutele de pe frunte si sa-mi dau seama ca, intr-adevar, Reghinul e fruncea.

 

@HellPatrol, lasa-i mama in pace, incepatorii pe forum nu au parte de alt tratament in afara de gluma. nu o fac din rautate... <<dar potoliti-va si voi ma>>

 

Daca nu iti place corpul de Strato si esti din Bucuresti, da o fuga la reprezentanta Hora din Piata Alba Iulia, au o copie EXCELENTA de Les Paul care este aproape identica cu originalul. Am probat-o prima data cind a aparut in magazin acum vreun an jumate si am laudat-o de atunci . Era (si este) vreo 500-600 lei . De rest iti cumperi un amplificator "virf de lance" de peste 50 W (nou-nout) , acum depinde si de firma , mergi si pe SH, mereu apar chestii interesante. Pe site, la www.hora.ro , nu apare modelu de Les Paul dar din cind in cind isi mai croiesc drum niscaiva "prototipuri" pe la reprezentanta. Nu strica sa verifici din cind in cind.

 

Mai ales Reghin - urile mai vechi suna foarte bune.

Eu de exemplu am o acustica din 1977 (a fost a lui tata).

Suna bine, da ar mai trebui refreetata etc.

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
?????????????????????????????????

 

Tu esti cel care intreaba si colegi de forum a-ti raspund .

 

 

nu este cazul sa ai o atitudine agresiva .

 

mult respect pt cei care se obosesc sa imi raspunda si le multumesc f mult,la urma urmei pe ei nu ii ajuta cu nimic.stratman si cu celalalt au facut comentarii de prost gust(si nu ma refer la partea unde a intrebat dk stiu sa cant ci la ce a urmat).

 

si eu stiam k reghinul face chitari bune,mai mult de atat,reghinul si exporta chitari care sunt foarte apreciate pe dincolo,deci na..partea proasta e k nu toate chitarile facute pt romania sunt bune si ai sanse mari sa prinzi una nasoala:(

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Da' nu-ti mai iei Ibanezu'? Parca asa ai dat de inteles. Merge bine ala si la blues.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

karpi ... +1000 si respect etern.

Mi s-au deschis ochii de cind am mai trecut pe la reprezentanta. Atita ignoranta vreme de ani intregi. Acu citiva ani , vreo 3 , toti scuipau pe Reghin si pe ceea ce facea. A trebuit sa pun mina pe o chitara, pe un bass, pe doua chitari, ca sa mi se descreteasca cutele de pe frunte si sa-mi dau seama ca, intr-adevar, Reghinul e fruncea.

 

@HellPatrol, lasa-i mama in pace, incepatorii pe forum nu au parte de alt tratament in afara de gluma. nu o fac din rautate... <<dar potoliti-va si voi ma>>

 

Daca nu iti place corpul de Strato si esti din Bucuresti, da o fuga la reprezentanta Hora din Piata Alba Iulia, au o copie EXCELENTA de Les Paul care este aproape identica cu originalul. Am probat-o prima data cind a aparut in magazin acum vreun an jumate si am laudat-o de atunci . Era (si este) vreo 500-600 lei . De rest iti cumperi un amplificator "virf de lance" de peste 50 W (nou-nout) , acum depinde si de firma , mergi si pe SH, mereu apar chestii interesante. Pe site, la www.hora.ro , nu apare modelu de Les Paul dar din cind in cind isi mai croiesc drum niscaiva "prototipuri" pe la reprezentanta. Nu strica sa verifici din cind in cind.

Si eu cand amzis mai demult ca Reghinu e baza , un anumit domn respectabil ( asa se vrea el a fi) mi-a sarit in cap . Ei na , ce sa-i fac , interese economice .....

Si da , BC Rich a zis bine cu Cortu .....

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
Da' nu-ti mai iei Ibanezu'? Parca asa ai dat de inteles. Merge bine ala si la blues.

 

ba da,ibanezul mil iau.cei care au mai dat sugestii probabil k nu au citit tot threadul

Link to comment
Share on other sites

@HellParol-dragule, sa nu te superi pe mine, dar iti fac o favoare ca-ti mai raspund. si am sa-ti explic de ce. cantatul la chitara electrica, nu inseamna numai sa stii sa-ti misti degetele si pana. astea poate ca le stii, de vreme ce doresti sa-ti achizitinezi o chitara electrica. problema cu "stiutul sa canti" la electric si mai ales la blues, include si reglajul aproape continuu al potentiometrelor de volum si ton aflate pe chitara. la asta m-am referit eu cand te-am intrebat ce te-am intrebat iar @raskolnicov a sesizat (ca de obicei!) foarte bine si foarte repede aspectul, motiv pt. care am facut schimbul respectiv de replici, recunosc, cu o anumita doza de ironie dar nu si de rautate. nu esti si nici nu vei fi singurul, care pui astfel de intrebari, fara sa te intereseze aspectele legate de reglajele de volum si ton aflate pe chitara, care, nu stiu daca stii, dar sunt extrem de importante, insa majoritatea nu afla deloc sau prea tarziu de rolul lor. este o diferenta mare intre un volum general de tip fender (strat sau tele) si unul de tip volum pe fiecare doza in parte, cu care iti poti preselecta "programe" pt. cantat, in functie de pozitia switch-ului de doze. astea toate, pe langa tonurile traditionale care fac diferentele intre humbuckere si single coil-uri si care, iar sunt foarte importante atunci cand vrei sa canti blues electric, unde te dezvolti rapid intre clean, crunch si drive si unde chitara trebuie sa-ti raspunda rapid la solicitari. incearca sa-ti clarifici aceste intrebari si apoi vezi daca noi am facut sau nu remarci de prost gust. raspunsurile nu trebuie sa ni le dai noua ci sa te lamuresti singur. numai de bine! no offence! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest HellPatrol
cu o anumita doza de ironie

 

ai vazut k nu mam enervat degeaba?las' k e ok.

si k sa iti raspund..stiu cum e treaba cu butoanele de ton si de volum..aia e ultima dintre problemele mele.mersi oricum.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
ai vazut k nu mam enervat degeaba?las' k e ok.

 

Scuze ca te-am enervat maestre! Dar fii pregatit sa te enervezi mai tare daca continui cu topicuri de genul asta - specific de "bagare in seama".

Desi recunosti ca esti la inceputuri ai niste pretentii cam mari: ba bugetul e prea mic, ba vrei sound a la Clapton in perioada strat dar nu-ti place forma stratului, ba chitarile romanesti nu sunt bune.

Ca majoritatea incepatorilor pui prea multa emfaza pe instrument. Si pui chitara, ca si scula, la acelasi nivel ca oricare tip de scula: chitara de blues - masina de gaurit. Imi i-au o masina de gaurit si dau gauri. Imi i-au o chitara de blues si cant blues.

Vezi sa nu-ti iei din greseala o chitara de muzica usoara si sa canti in loc de blues - muzica usoara.

Tine cont de 2 sfaturi date aici de 2 oameni care au multa experienta.

Importat pentru un incepator este:

- sa aiba o chitara care nu falseaza si e cat de cat indemanoasa (Karpi),

- sa se concentreze asupra cantatului la chitara (Stratman) si mai putin asupra sound-ului si a altor lucruri de finete.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.