www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mi-am Luat Ibanez: Acuma Ce Fac?


Guest Bogdan Toma
 Share

Recommended Posts

Guest Bogdan Toma

Mi-am luat un Ibanez S470BK de pe Thomann. Chitara a "aterizat" ieri, in stare perfecta, cu o husa Ibanez foarte misto etc.

 

Singura, dar marea, problema e ca nu include cheile pentru reglaje (pt neck, pt scos blocking nut bla bla). Cine mai are ibanezuri: astia includ chestiile astea? MI s-ar parea aberant sa nu includa, dar ...ei bine, a mea nu are. Am scris la Thomann sa ii intreb, dar nu ma astept la raspuns prompt.

 

Acum: presupun ca raspunsul vostru este "da, toate ibanezurile au astea incluse", inseamna ca am o problema. Aici as avea nevoie de ajutorul cuiva cu MULTA EXPERIENTA pentru ca, pe langa faptul ca n-am sculele alea, nici nu prea m-as baga prea adanc in ea (ca sa zic asa).

 

As avea nevoie in principiu sa ma asigur ca neck-ul e cum trebuie (acum mi se pare un pic cam mare distanta dintre corzi si grif), as avea nevoie sa ii scot un pic piesele de blocaj ca sa intind corzile cum trebuie si dupa toate astea, sa verific intonatia.

 

Astept raspunsurile voastre. Intre timp.... ma duc sa-mi infig castile in urechi si sa mai bag un pic (apropo, dozele IBZ INF nu sunt fantastice pe clean... pacat, in rest erau destul de ok).

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma

da, ma gandisem sa imi iau set inbus, e bine de stiut ca se vor potrivi :)

 

acum, spuneti-mi si mie va rog daca ibanez include in mod normal tool-urile astea in pachet.

Link to comment
Share on other sites

Cine mai are ibanezuri: astia includ chestiile astea? MI s-ar parea aberant sa nu includa, dar ...ei bine, a mea nu are.

 

Nu e aberant. Si a mea a venit fara (RG320). Dar gasesti set de imbus cu tot ce trebuie.

 

As avea nevoie in principiu sa ma asigur ca neck-ul e cum trebuie (acum mi se pare un pic cam mare distanta dintre corzi si grif), as avea nevoie sa ii scot un pic piesele de blocaj ca sa intind corzile cum trebuie si dupa toate astea, sa verific intonatia.

 

Daca nu ai mai facut pana acum reglaje sunt de parere sa nu te bagi. Cel putin la reglatul curburii gatului. In plus, pentru ca e cu tremolo vei avea ceva probleme cu gasirea unui setup echilibrat. Mai bine o duci la un lutier, asa ca o prima reglare. Vei avea niste reglaje mult mai aproape de calitatea maxima, ceea ce iti va usura munca ulterior.

 

offtopic: Mai am o intrebare: ai mai platit taxe vamale/tva sau altele asemenea?

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Ibanezu meu a venit cu 3 inbusuri, desi trebuiau 4. S-or fi gandit ca nu vreau sa imi setez usurinta cu care se invarte bratul tremolo-ului.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma

Mie tot aberant mi se pare :) ca nu au inclus tot, am trimis mail de plangere la Thomann si sunt curios ce-o sa zica. Oricum, intre timp o sa imi caut sambata un set inbus pe la magazinele de "menaj".

 

Cat despre taxe vamale,tva etc este asa: daca o iei de pe Thomann, tinand cont ca suntem in UE, iti pun in pret rata TVA a tarii noastre (19%), deci il platesti din prima, iar vamuire nici macar nu se mai face produselor trimise prin curier din interiorul UE. So, am platit 605 in total, din care 575 costul chitarei INCLUSIV 19% TVAul romanesc. Tu nu ai nici o implicare in plata TVA sau ceva, doar primesti coletul acasa. Hopefully complet...

 

Imi puteti recomanda pe cineva cu experienta la reglajele de care ziceam? Nici eu nu imi doream prea intens sa bag inbusul in neck, mai ales ca are si ZRul ala care e destul de complex si toate miscarile pot avea efecte fatale :)

 

Cat despre review, o sa fac, da. Uite, imi pun un reminder sa fac in weekend, cand o sa am si mai mult timp de cantat. Din pacate nu am nici un fel de echipament de inregistrare sa va postez ceva, iar ampul meu si bazaie un pic pt ca nu am nici o priza cu impamantare in toata casa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma

Revin cu rugamintea: cine stie pe cineva sau cine este experimentat sa imi ajusteze neck, bridge height, intonation etc?

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma
Dar de ce vrei neaparat sa invarti de truss rod? Ceva probleme? Si cu intonatia la fel? Parca ziceai in primul post ca a venit in stare perfecta. :)

Oricum, daca tii neaparat, da un search pe forum dupa Bogdan Stanescu; lucreaza foarte bine, dar vezi ca nu-i chiar ieftin.

Bafta!

 

 

Intr-adevar, cand a venit m-a uimit ca a rezistat acordajul transportului. Problema pe care o are (nu una mare) este ca distanta intre corzi si grif este un pic cam mare, ceea ce duce si la putina deviatie de intonatie la corzile groase. Cam atat. Nu tin sa umblu la ea, chiar as prefera sa nu. O sa masor mai precis in weekend distantele intre corzi si grif si sa compar cu specificatiile din fabrica, dar mie mi se par departate la mana.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma
Nu pricep cum distanta intre corzi si grif mare duce la deviatie de intonatie la corzile groase. Asta ca sa folosesc cuvintele tale.

 

E simplu: in special "corzile groase", mai exact E, A si D, au problema asta, deoarece sunt mai groase si default setate mai departate de grij inca de la producator. RElativ vorbind, toate corzile, inclusiv cele "subtiri" sunt mai departate decat mi le doresc. "Deviatia de intonatie", ca sa folosesc din nou cuvintele mele aparent memorabile, se traduce intr-o diferenta intre armonica pe E de exemplu si mi-ul natural obtinut la pozitia 12 pe grif. Diferenta nu e mare, dar este ceva. Si sunt sigur ca dupa o ajustare de neck, intonatia poate sa o ia razna un pic (sau poate sa fie perfecta, cine stie?)

 

ca sa fiu extrem de rau si acid, iti raspund strict la intrebare: "te pishi pe el" :)

 

rau si acid? nu. esti doar foarte subiectiv. nu pot sa iti umez sfatul insa, pt ca pishu este acid si dauneaza :)

 

Nu e rocket science. Iti trebuie doar putina rabdare si grija. Acum vreun an am cumparat de la ProGuitar un Jackson care venise cu un reglaj oribil. Nu, nu e vina lor, baietii au fost extrem de draguti si prompti cu mine. Am purces la reglaje de unul singur iar efectul a fost o manevrabilitate mai buna. Insa, cum spuneam. multa grija.

Ti-am atasat un tutorial despre cum sa faci operatiunea. In orice caz, daca tu te simti OK cu chitara asa cum e, mai bine o lasi in pace. Poti cel mult sa umbli la intonatie, pentru ca e cea care variaza cel mai usor, mai ales cind treci de la corzi de o anumita grosime la alta. Ajustarea curburii neck-ului las-o pe cit poti la urma. La mine a fost necesara, iar modificarile le-am facut in pasi de cite 10 grade (ma refer la rotirea cheii inbus, nu la largimea arcului descris de neck). Atentie la distanta dintre doze si corzi. Daca e prea mica, sunetul va fi mult diminuat.

 

elec_gtr_setup.pdf

 

 

Merci mult de precizari. O sa studiez si tutorialul. Sunt o gramada de info si pe forumul ibanez (+ jemsite), sunt doar un pic paranoic cred si vreau sa fie totul perfect :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma
In cit timp ti-a ajuns, de la data shipping-ului? A venit prin curier (DHL/UPS) sau prin Posta Romana? Intreb, pentru ca astept cu infrigurare ceva de la ei :) Multumesc.

 

Hai sa fiu ordonat si sa iti spun cum a decurs procesul comenzii la mine:

1. am facut comanda pe site, cu optiunea de plata prin transfer bancar (e mai bine prin card, am invatat eu dupa aia)

2. am primit un mail de confirmare

3. am primit un mail cu datele contului pe Thomann (era prima mea comanda)

4. am asteptat inutil vreo cateva zile

5. am sunat de vreo 10 ori pana am reusit sa vorbesc la ei. le-am spus ca am facut comanda etc

6. mi-a trimis tipa cu care am vorbit chiar atunci confirmarea, datele unde trebuie sa platesc si suma

7. am platit. de aici am inceput sa fac greseli :)

8. i-am sunat peste cateva zile, cand tot nu expediasera produsul si s-au uitat si mi-au spus ca au gresit costul de transport si ca e mai mare de atat. le-am explicat ca un nou transfer bancar o sa ma coste 30 de euro indiferent de suma transferata etc

9. mi-au trimis un nou mail, cu suma mai mare

10. am vorbit cu ei de vreo 3 ori si am reusit sa platesc diferenta de pe cardul altcuiva (nu puteam de pe al meu ca nu accepta Maestro; dar accepta Visa si Visa Electron, sau Mastercard normal)

11. au trimis produsul cam la 1.5 zile de la confirmarea platii (banii de pe card ti-i iau doar cand expediaza produsul)

12. transportul Germania-Romania cu UPS a durat de joi pana luni (parca)

 

DAca mai vrei sa stii ceva, shoot!

 

In cit timp ti-a ajuns, de la data shipping-ului? A venit prin curier (DHL/UPS) sau prin Posta Romana? Intreb, pentru ca astept cu infrigurare ceva de la ei :) Multumesc.

 

Aaaa uitam cel mai folositor sfat: ei iti dau tracking number sa urmaresti pachetul pe UPS cam dupa ce ajunge :( prin urmare e mai de folos daca te duci tu pe www.ups.com bagi acolo Romania la locatie si dai search dupa Reference, iar la reference dai order number pe care il ai in contul de pe Thomann. Daca n-am fost clar baga personal message.

 

Cunosc sentimentul asteptarii si e de cacao.

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu intonatia se regleaza din bridge. E adevarat ca si o curbura a gatului poate sa duca la probleme de intonatie, dar mai intai trebuie sa te convingi ca exista o curbura. Parerea mea.

Si nu grosimea corzilor afecteaza intonatia, ci lungimea. Citeste manualul chitarei.

Link to comment
Share on other sites

ok.

Vad ca te-ai descurcat cu set-up manual.

 

Griful este normal sa aiba o mica curbura (concava) care iti da un sunet clar fara fret buz.

Asta se verifica asa: cu chitara acordata normal se pune un Capodastru la tasta 1, si cu dreapta prinzi notoa de loa tasta 12.

In dreptul tastei 6 trebuie sa fie o distanta vizibila intre tasta si coarda (cat sa poti baga fara probleme un carton - carte de vizita). Verifici la fiecare coarda in parte.

 

Action - inaltimea corzxilor fata de taste o reglezi din cei doi pivoti ai tremoloului. Cate putin dupa care probezi toate notele de pe grif pe toate corzile, plus bendinguri. Daca apare fret-buzz, trebuie sa ridici la loc.

 

Intonatia - din piesele care culiseaza "orizontal" la bridge.

Daca nota luata este mai sus decat trebuie, maresti lungimea, deci deplasezi in spate.

 

In general Ibanezele vin reglate standard din fabrica. Unii vanzatori obisnuiesc sa slabeasca corzile la transport. Daca instrumentul sta dezacordat o perioada lunga, trebuie reacordat si lasat sa se stabilizeze cateva zile (chiar 1 saptamana) pana tensiunile se egaleaza si ajunge la forma initiala, inainte de a reface setup-ul. Se reacordeaza in fiecare zi, si este posibil sa nu mai fie nevoie de alt setup dupa stabilizare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan Toma
ok.

Vad ca te-ai descurcat cu set-up manual.

 

Griful este normal sa aiba o mica curbura (concava) care iti da un sunet clar fara fret buz.

Asta se verifica asa: cu chitara acordata normal se pune un Capodastru la tasta 1, si cu dreapta prinzi notoa de loa tasta 12.

In dreptul tastei 6 trebuie sa fie o distanta vizibila intre tasta si coarda (cat sa poti baga fara probleme un carton - carte de vizita). Verifici la fiecare coarda in parte.

 

Action - inaltimea corzxilor fata de taste o reglezi din cei doi pivoti ai tremoloului. Cate putin dupa care probezi toate notele de pe grif pe toate corzile, plus bendinguri. Daca apare fret-buzz, trebuie sa ridici la loc.

 

Intonatia - din piesele care culiseaza "orizontal" la bridge.

Daca nota luata este mai sus decat trebuie, maresti lungimea, deci deplasezi in spate.

 

In general Ibanezele vin reglate standard din fabrica. Unii vanzatori obisnuiesc sa slabeasca corzile la transport. Daca instrumentul sta dezacordat o perioada lunga, trebuie reacordat si lasat sa se stabilizeze cateva zile (chiar 1 saptamana) pana tensiunile se egaleaza si ajunge la forma initiala, inainte de a reface setup-ul. Se reacordeaza in fiecare zi, si este posibil sa nu mai fie nevoie de alt setup dupa stabilizare.

 

 

Merci de ajutor. Am citit toate astea, stiu cum se verifica si intr-adevar are nevoie de lucru la gat (au pus si cei de la Ibanez chestia cu capo-ul si 12le in manual). O sa incerc cum mi-ai zis cu bridge-ul. Merci inca o data :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.