www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Helix Vs Kemper


prophet
 Share

Recommended Posts

sunt curios cine ghiceste care e care... se pare ca baietii de la line 6 au intrat in lumea kemper/axe fx... sau cel putin mie asa mi se pare astept alte pareri :)

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/9333867/Helix/JCM800_KemperCab.mp3

De ce ? 

 

Nu este nimic relevant de comparat  din aceste "mostre de sunet " .

Interesant este IMD , Dinamica ( ce marime /atac de semal poate sa accepte ) 

Calitatea compresorului /limitatorului  dupa calitatea./ plaja  dinamica al intrarii (preampul )

Este nevoie de teste mai complexe .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Zoom G1on -> Dz Amp + Dz 4x12 cab sim iesire line out direct in calculator. Daca aveam o placa de sunet dedicata , nu cea on board, probabil imi iesea la fel ca si demoul de mai sus. Cost 318 lei (moca) http://www.soundcreation.ro/procesoare-de-chitara-si-bas-cid446_2745/zoom-g1on-id15944.html

zoomg1on.mp3

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Daca aveam o placa de sunet dedicata , nu cea on board, probabil imi iesea la fel ca si demoul de mai sus.

 

36-yeah-no-text.gif

 

Am zis de multe ori că se pot face multe cu procesoare (și efecte în general) ieftine, dar clipul e din altă poveste. Și nu-i vina plăcii de sunet.

Cât despre întrebarea inițială, sunt cam pe aceeași linie cu Arpi: pentru mine "sună" suficient de credibil, dar eu eram deja satisfăcut de calitatea simulărilor cu vreo două generații în urmă. Alegerea între procesoarele high-end nu prea mai ține de precizia simulării sau de modelele alese (că mai toate au zeci, plus posibilitatea de a adăuga altele), ci de cât de potrivit e pentru aplicațiile tale. E.g. dacă folosești o sută de efecte cu mixing complex și vrei să fie într-un format compact, de floorboard, probabil Kemper-ul nu va fi opțiunea ideală.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.