www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectare Procesor Cu Amplificator


sapoka

Recommended Posts

Va salut.

Apelez la cunostintele si experienta voastra pentru a primi cateva sfaturi.

Momentan am o chitara electrica cu doua doze humbucker si una single, un procesor de chitara (zoom g3x) si as vrea sa achizitionez si un combo preferabil pe tranzistori nu lampa ca nu am asa multi bani de investit. Poate pe viitor voi lua si un amp pe lampi.

Momentan am conectat procesorul la un sistem audio format din reveiver stereo si niste boxe de podea de cca 120w rms.pot sa spun ca am fost foarte multumit de cum se aude, rezultatul cel mai bum l-am obtinut cand am conectat proc. la intrarea de main in a receiverului, o intrare care sare peste egalizatoare si semnalul ataca amplif de putere al reveiverului.

As ramane la aceasta varianta dar din pacate receiverul il folosesc mult mai nult cu flac-urile de pe calc pentru ascultat muzica.

Am hotatat sa imi iau un combo cu fx loop la care dupa cate am inteles conectez procesorul la mufa de fx return iar chitara la intrarea procesorului.am inteles ca astfel nu mai pot folosi egaliz si efectele din combo si obtin ceva identic cu situatia in care am conectat proc. la receiverul stereo.

Am dreptate sau ma insel?deocamdata am doar intrebarea asta.

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa conctezi procesorul la fx loop trebuie sa mergi cu fx send in procesor (unde se baga chitara) si cu fx return in iesirea procesorului, chitara o bagi direct in amp. Dar procesoarele Zoom suna mult mai bine bagate direct in intrarea de chitara de la amp, acesta e de preferat sa fie pe tranzistori sau pe lampi, mai putin modelling amps (adica cu simulatoare incorporate si care nu se pot dezactiva sa ramana numai amp-ul simplu)

Eu folosesc un Zoom cu o combina muzicala ordinara si suna simulatoarele de amp+cabs de rup! Daca iti iei amp de chitara sa dezactivezi cabinetele din procesor si sa lasi doar simularea de amp.

Link to comment
Share on other sites

Amp care vreau sa il iau este asta http://www.senia.ro/kg212fx-combo-chitara-electrica-kustom-30252-3

 

E ok? Vreau sa il folosesc acasa impreuna cu proc zoom g3

Daca bag zoom-ul in fx send si fx return din cate am inteles o sa folosesc din zoom numai chorus flange reverb iar din amp distorsion overdrive.

Daca conectez chitara la proc si pric in fx return folosesc toate efectele din proc .

Care varianta e mai buna avabd in vedere amp care vreau sa il iau. Ce ziceti de amp e ok in combinatie cu procesorul zoom g3?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Am un cablu original de la jocul rocksmith l-am conectat la iesirea proc si de aici in pc. Deschid guitar rig 5 sau reaper. Am o latenta de 6,9 la asio buffer size am 64 minim si la kernel buffer am 3 in out am dat 0 samples si am debifat always resample 44 48hz.se aude ok fara pacanituri.

Am incercat si cu proc conectat direct cu cablul lui in usb si tot asa obtin minim 6,9 latenta.

Daca iau placa m-audio focusrite mkii obtin o latenta mai mica, sau sa nu dau banii degeaba?

Este ok 6,9 cat am obtinut sau trebuie musai mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Este ok 6,9 cat am obtinut sau trebuie musai mai mica.

În 6,9 ms sunetul parcurge cam 2 metri. Dacă percepi diferența dintre cu 2 m mai aproape sau mai departe de boxe înseamnă că poate fi important pentru tine. My bet is no.

 

mai pot pune backing track-uri prin intrarea de aux?

Așa ar fi normal dar depinde cum se trezise inginerul în ziua-n care l-a proiectat. Un motiv în plus să probezi unul înainte de a-l cumpăra.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

A venit kustomul 212 fx.

Chitara in procesor, iesire procesor in fx return la amp.

Ca sa nu se auda asa tare in camera trebuie sa setez volumul global la zoom g3 la cca 3 maxim 5. (Pe default e 100)

Cum e mai bine sa dau volumul din g3 la 3 sau sa reglez volumul la fiecare efect din rig (de ex volum din ampsim, pedala, reverb etc.?)

Am incercat si cu mp3 conectat la el , si se aude si backing track-ul , si ce zdranganesc eu.

Link to comment
Share on other sites

E normal ca amplificatorul de chitara cu volumul la minim si nimic conectat la el sa aiba zgomot de fond?. Ptr. ca la mine are , si e sesizabil de la 1-1,5m distanta.

Ce am observat e ca pe canalul de rhytm volumul zgomotului creste putin cand potentiometrul canalului de rhytm este dat la maxim.pe canalul de lead care are si el potentiometrul lui acest zgomot nu creste, cand e dat la maxim.

Am introdus cablu de chitara la in si am scurtcircuitat capatul celalalt si tot se aude.

E normal sau il returnez.?eu am mai avut un amplif inainte dar la ala nu se auzea nimic, cu volumul la maxim si cu urechea lipita de difuzor se auzea un usor fasait care cred ca e normal.

Link to comment
Share on other sites

Ideal ar fi sa te ajute cineva care are exact amp-ul tau. Zgomotul de repaus difera enorm de la un model la altul, de la un setup la altul. 

Eu n-am prea intalnit amp PERFECT silentios, nu inseamna ca nu exista. Am intalnit in schimb gramada de setup-uri la care nu puteai sta langa fara noisegate.

 

In plus, nimeni nu stie exact de la ce e zgomotul in acest moment. Poate fi de la amp, de la diverse interferente cu electrocasnice, samd.

 

Daca nu te deranjeaza, ar trebui sa fie ok. Cel mai bine totusi, te ajuta cineva care are modelul - sau cineva care se pricepe.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.