www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss ML-2 (noul distors de la boss)


Jihad
 Share

Recommended Posts

boss_ml-2m.jpg

 

Noua pedaluta de la Boss, care, zic ei ca "This is the baddest pedal we've ever done!"

 

Cum suna? Cam asa: http://www.gearwire.com/media/boss-new-pedals-wnamm.wmv

 

Link catre site-ul oficia: http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=160

 

 

Pareri?

O sa rupã târgul in domeniul pedalelor de distorsie analog?

Pe la noi cand o sa apara? Vreun pret estimativ?

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

este o pedala totusi, nu te poti astepta sa sune ca un marshall sau un mesa :)

 

in alta ordine de idei -> coalizez cu Felix si _Theo_

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nu e ceva extraordinar dar suna cel putin ok pentru ceea ce e. Nu prea imi dau seama ce aruncati cu noroi chiar in halu asta :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

bai pe bune daca nu sunteti ascultatori de metal nu mai aruncati cu noroi in boss, sunt si oameni care asculta metal si carora le plac pedalele astea so fiti putin mai open-minded atata zic, pentru banii lor eu zic ca au sunet mai mult decat decent, metalzone chiar mi-a placut

Link to comment
Share on other sites

metalcore-u nu e metal :)

see... METALcore ... METAL ... hmmm... :)

 

 

Acu legat de pedalele analogice & userii de pe forumul asta...

 

Daca un mare "bazat" spune ca o scula suna ca p***, tot forumul ii da dreptate. Multi fara fi pus mana/ascultat respectivul dispozitiv.

Poate "bazatului" nu-i place. Dar poate tie da.

Acu ceva vreme "bazatii" aveau MT-2. Toata lumea cauta pedala asta. Acu nu mai sunt bune. Suna de kk.

Acu lampa e la moda la romani. Doar alea suna bine acum. Nu ati vazut? Bazatii canta pe din alea.

Toata lumea buluc cu ochii holbati la lampa, cu mic cu mare visand sa aiba si ei una. :)

Nu conteaza ce canti, nu conteaza daca-ti place TIE cum suna. Nu conteaza daca canti blues, jazz, hardcore, thrash, heavy, death. Tu tre sa ai lampa. Ca sa fii si tu in rand cu lumea, ce naiba...

 

Eu personal nu mai iau sfaturi de pe forumul asta. De ce? Pentru ca nu mai au nici o treaba cu realitatea.

Mie imi place cum suna ML-2 si cred ca bate la fund multe distorsuri de pe piata.

 

P.S. Nu am facut aluzie la nici un user care a postat pe acest topic. Eu am remarcat ca fenomenul asta se intampla asa, in general pe forum.

P.P.S. Stiu deja ca sunt idiot, prost, nebun, cacanar, etc. Nu trebuie sa ma atentionati voi. Hai ca v-am lasat, ca tre sa-mi sterg mucii.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul mi-am luat amp cu lampa acu 1 an si ceva cand nu era moda cu lampile pe forumu asta, si l-am vandut in urma cu vreo doua luni ca sa imi iau un Roland solid state (care e mai fiabil pt ce cant acum si ce sunet vreau), deci nu stiu despre ce vorbesti.

 

edit: tonuri de metal misto nu se scot cu metalzone. Dimebag de pilda nu cred ca avea asa ceva.

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

seraphx a zis-o cel mai bine. Mai mult, nu inteleg cum poti sa iti dai seama exact de tonul unei pedale dintr-un filmulet tras in conditii proaste. Nici macar nu stii cum si-a facut respectivu chitarist tonul :)

 

 

PS: Din cate imi aduc aminte, Dimebag a cantat pe solid state mai toata viata lui (scurta cum fost).

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

eu unul am facut referire la ce se vedea si se auzea in clip... oricum, parerea mea este ca baietzii de la gearwire sunt cam varza din anumite puncte de vedere.

 

@Jihad: ML2 ala suna exact cum suna un v-amp setat prost. Tonul de chitara trebuie sa cuprinda cat mai multe medii. Raman la parerea ca ce se aude in clip este de tot rahatul si scoti sunetul ala si chiar ceva mult mai bun cu un procesor de 2 lei legatura.

 

@restul lumii: pedalele astea cu destinatie precisa sunt facute sa sune exact ca o anumita trupa pe o anumita inregistrare. Nu veti suna niciodata la fel ca aia pentru ca voi nu cantati la fel ca aia si nu aveti restul sculelor lor si de ce nu, nici mana lor. Sfatul meu e sa testati PERSONAL cat mai multe jucarii si sa va cautati un ton cat mai propriu cu putinta... si folositi pedale si efecte cat mai generice, nu signature & stupid shit.

Link to comment
Share on other sites

"scoti sunetul ala si chiar ceva mult mai bun cu un procesor de 2 lei legatura"

 

Inregistrarea este prea proasta ca sa-ti dai seama de asta. O pedala analogica poate avea subtilitati suplimentare in spectru si o dinamica mai buna decit un procesor, asta ca sa nu mai vorbim de caracteristicile de compresie in raport cu variatia gain-ului specifice respectivei pedale analogice, precum si de banda de frecvente care dicteaza comportamentul pedalei la compresia creata de gain. Ori, astfel de calitati fine, dar care fac o lume de diferenta fata de un procesor digital, nu sint audibile pe materialul cu pricina, din cauza calitatii scazute a inregistrarii si pentru ca exista suprapuneri de sunet cu alte surse. De aceea, afirmatia ta mi se pare, chiar si extrem de putin, dramatic exagerata.

Mie sunetul cu pricina mi-a placut, dar cred ca se poate obtine de la multe alte pedale SS de distors, daca folosesti un EQ dupa (preferabil parametric). No big deal, cu exceptia situatiei in care compresia ML-2 la gain mare are un comportament interesant.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Asa, si?

 

Nu mi se pare o diferenta atat de mare intre o pedala de distortion (bagata printr-un amp) si un amp cu canal de distortion... asa ca argumentu Dimebag cam pica :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mickey, eu vorbesc la modu general. Explica-mi si mie (poate ma insel eu...) cu ce difera circuitu de distortion dintr-un amp SS de circuitu unei pedale (din nou la modu general vorbind).

 

Sunt oricand deschis unor pareri noi... dar sa vii cu argumente valabile.

Link to comment
Share on other sites

La modu general, circuitele difera mult intre ele, ceea ce da seama de sunetele foarte diferite pe care le produc.

 

Tot circuit are si distorsul de pe un amp Crate (sa zicem) si o pedala Big Muff (iarasi exemplu la intamplare), insa suna cat se poate de diferit. Asemanator, desi la modul general sunt tot cu lampi, un amp Vox AC30 si un Marshall Plexi suna foarte diferit pentru persoanele inzestrate cu auz normal.

 

Ceea ce ai spus tu e la fel de stupid ca a sustine ca nu-i nici o diferenta intre caini si pisici pentru ca la modul general sunt tot mamifere si functioneaza pe aceleasi principii fundamentale.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

N-ai inteles ce te-am intrebat. Ce spui tu e adevarat, dar eu vorbesc mult mai general de atata. Si te mai intreb odata... difera principiu pe care e bazat circuitul unei pedale de principiul pe care e bazat circuitu dintr-un amp ?

Edited by MrJackson
Link to comment
Share on other sites

Haha acuma nu fa pe sensibilul sa-ti iei jucariile si sa pleci ca esti om mare :)

 

Bineinteles ca principiul e acelasi, insa modul particular in care sunt proiectate diversele circuite dau sunete foarte diferite. In principiu si la modul general si ampul tau si al lu Dimebag functioneaza la fel, insa circuitele diferite, componentele de calitate diferita samd rezulta in faptul ca al lui Dimebag suna mult mai bine. E la mintea cocosului. Sau cel putin asa credeam pana sa avem discutia asta..

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Bun... uite, vezi ca putem sa discutam si frumos ? Sunt absolut de acord cu tine in ce ai spus acuma.

 

Deci principiul este acelasi (fapt ce era evident si la lampi... normal ca nu suna la fel, dar caracteristicile generale se pastreaza... "caldura", dinamica, armonicele care nu se gasesc la SS). Acuma, partea unde s-a zis prost mai sus era legata de ideea "pedala de metal = naspa"... sunt pedale care suna bine si pedale care suna prost (in functie de componentele folosite) dar asta nu inseamna neaparat ca suna mai "prost" ca un amp. De obicei, pedalele suna mai bine ca un amp (ma refer la distortion)... cel putin am auzit mai putine pedale care sa sune prost (dar prost asa, la modu crunt) decat ampuri, evident, tot cand e vorba de metale.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea era ca "pedala de metal de la Boss=naspa", sunt convins ca exista pedale pt metal facute de alte firme care suna mult mai bine decat eternele Metal Zone si Heavy Metal, care mi se par ingrozitoare. Nu ma intreba care insa, nu stiu finca nu m-a intereseazat genul asta de sunet, se pot afla suficient de usor alternativele totusi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.