www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Curatare Chitari


OAndrei
 Share

Recommended Posts

Buna ziua si bine v-am gasit! Abia acum am dat peste acest forum spre rusinea mea.

 

Cant la chitara la nivel de marginea patului de vreo 5 ani (acum am 22).

 

Am 3 chitari ca in atasament:

 

- Fender CD-60 de care sunt extrem de multumit

- Nu stiu ce clasica 3/4 romaneasca (inca se mai vede parca reghin scris) de cand era mama de varsta mea. Daca recunoaste cineva tipul as fi tare recunoscator.

- Hora seria ECO paltin. Acesta suna ok este foarte usoara si din pacate are un lac foarte subtire asa incat imi intra unghia in ea daca apas.

 

Chitara cea veche imi rupe mereu pe Mi subtire si supectez ca inaltatorul de corzi de pe corp este problema pentru ca este tocit.

Se gaseste asa ceva de cumparat nou sau sa incerc sa il rectific cu smirghelul?

 

De asemenea o solutie de curatare gen aceasta credeti ca este ok? 

 

http://www.guitarshop.ro/conditionator-corp-si-grif-chitara-dunlop-6503-formula-65-body-and-fingerboard-cleaning-kit_p1056.html

 

Multumesc,

Andrei

post-33394-0-56235300-1435424868_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa-ti iei si Ceara de Carnauba. O gasesti separat pe la 35 lei, dar e mai convenabil value pack-ul asta http://www.guitarshop.ro/trusa-chitara-dunlop-6500-formula-65-guitar-maintenance-kit_p1055.html

 

Instrumetele intretinute cu astfel de ceara arata de minune. 

 

P.S. ai grija cu uleiul de lamaie, foloseste putin, ce-i prea mult strica. Consensul general este sa tratezi doar tastiera din palisandru si ebony, dar nu si cea din maple.

Link to comment
Share on other sites

Dunlop 65 Polish este doar atat - un polish (nu cu mult mai bun decat un Pronto, dar e bun pt polish-ul in sine)

Dunlop 65 Lemon Oil este pentru rehidratarea tastierelor din palisandru si abanos

Dunlop 01 Deep Cleaner este cam cel mai bun si puternic "curatator" pentru murdarie, mai ales cea intarita si greu de luat, in strat gros

Dunlop 02 Fingerboard Deep Conditioner este ceva in genul Dunlop 65 Lemon Oil, dar are burete de aplicare, nu pulverizator

Dunlop 65 Carnauba Wax este un polish mult mai puternic ca cel 65 Polish de mai sus, putand chiar sa scoata zgarieturile foarte fine (dar depinde ... nu intru in detalii)

Edited by otringal
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ce polish recomandati pentru chitara clasica? Gatul deja a inceput sa se inegreasca de la cantat (poza pe care am pus-o nu este de actualitate) credeti ca iese daca il frec bine? Am tot vazut pe internet ca folosesc steel wool. Cum cer asa ceva la un magazin?

 

De asemenea ce ziceti de cea mica? Gasesc un inaltator pentru ea sau sa incerc sa il slefuiesc putin pe existentul? 

Edited by OAndrei
Link to comment
Share on other sites

Pai si cum sta in pozitie verticala ala? Pare un inaltator obisnuit de clasica. Ce are chitara acum (chitara din mijloc din primul post) are o forma de prisma triunghiulara cu baza lata.

Dupa cum il vad eu, am impresia ca este in pozitie vericala. Rog pe cineva sa ma corecteze daca nu este asa. 

Daca nu exista ceva lutieri care pot sa-ti construiasca unul.

Link to comment
Share on other sites

Am luat asta zi asta: http://www.guitarshop.ro/conditionator-chitara-dunlop-6501-formula-65-guitar-polish-kit_p1057.html

 

O sa mai caut niste pasla 0000 sa sterg bine fretboardul chitarii clasice vechi. De asemeni o sa caut ceara pentru masina cum mi-ati recomandat mai sus.

 

Pentru chitara clasica de paltin ce recomandati pentru corp si gat?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.