www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vermona


George M.
 Share

Recommended Posts

sunt pe cale sa cumpar o statie si o pereche de boxe Vermona de 100 W

a mai folosit cineva Vermona?

astept pareri si sunt deschis la orice dezbatere

dureaza si dureaza si dureaza :)

daca nu vrei cine stie ce sunet si esti nepretentios, vermona e(ra) ok. nu te astepta la cine stie ce. btw cat $ dai?

it's a classic :)

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
dureaza si dureaza si dureaza :)

daca nu vrei cine stie ce sunet si esti nepretentios, vermona e(ra) ok. nu te astepta la cine stie ce. btw cat $ dai?

it's a classic :)

 

Exact, prin vremurile apuse Vermona era o chestie. Teoretic nu are moarte. Dar, Vermona produce in continuare chestii. Poate statia e una mai noua ...

 

http://www.vermona.de

Link to comment
Share on other sites

nu e una noua

la vremea ei facea nunti de rupea

omul vrea 10 mil

i-am facut o proba cu basul si e OK

e de 2*100 W, si are 6 intrari...deci poti sa tii o trupa intreaga ca volum

cat despre tonuri...cu un procesor/pedala, sau un preamp zic eu ca se rezolva

 

PS (ca nu puteam sa dau Edit)

intrarile sunt in numar de 6 , dar 6-jack, si 6-mic

pe fiecare intrare ai vontrol pt volum, inalte, medii si bas si reverb

Link to comment
Share on other sites

nu e una noua

la vremea ei facea nunti de rupea

omul vrea 10 mil

i-am facut o proba cu basul si e OK

e de 2*100 W, si are 6 intrari...deci poti sa tii o trupa intreaga ca volum

cat despre tonuri...cu un procesor/pedala, sau un preamp zic eu ca se rezolva

 

PS (ca nu puteam sa dau Edit)

intrarile sunt in numar de 6 , dar 6-jack, si 6-mic

pe fiecare intrare ai vontrol pt volum, inalte, medii si bas si reverb

 

Daca merg ambele boxe este ok. Dar m-as uita foarte atent la difuzoare.

Link to comment
Share on other sites

deci.. eu am o vermona regent 150K... la care am o iesire intr-un cabinet de 2*12.. difurile nu stiu ce marca sunt.. isa statia singura pareera mea e ca rupe.. (nu in sensul cum rupe un marshall..sau orice altceva).. nu e pe lampi, dar are un ton super (vb de clean.. nu are nimic de genu distors, gain etc..) si intru in ea cu un gt6 si niste pedalute ... nu am reusit sa scot tonul care il aveam acasa pe nici o alta statie high end.. (vezi Marshall, Peavey... etc.)

 

Pacat ca nu pot sa-mi aduc ampu la bucuresti..

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine
sunt pe cale sa cumpar o statie si o pereche de boxe Vermona de 100 W

a mai folosit cineva Vermona?

astept pareri si sunt deschis la orice dezbatere

Sall

Man , vezi-ti de treaba , cu 10 mil iti iei o statie...

amplificatorul e sub orice critica, iar boxele sunt echipate cu rft-uri antice. Daca tot vrei sa-ti iei o vechitura ,macar ia-ti una pe lampi,...o poti reconditiona usor...

se mai gasesc in circuit ,pe la lautari ,dynacorduri din generatia 70 pe lampi.....

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

Pentru bass merge.

 

Ziceam de difuzoare sa vezi daca nu sunt descentrate (apesi usor pe membrana si vezi daca "freaca").

Eventual intrebi proprietarul daca si de cate ori au fost rebobinate (asta se vede de obicei la lipitura intre calota si membrana, in centrul difuzorului).

 

Difuzoarele le poti schimba nu-i problema dar mai scazi din pret.

 

De asemenea potentiometrele si jackurile.

Link to comment
Share on other sites

pai si ce sa vad la difuzoare?

ele`s de 12", membranele intacte...acuma, cat sunt de uzate bobinele...nu stiu

 

cate difuzoare ???? , cel putin cate doua de 12" 50W ar trebui pe canal de putere , da nu stiu daca RFT avea de 50W/12" , aveau boxe cu 15" +12" ptr aceste statii de MIXER +PA . Deci trebuie doua boxe , de 100W adevarati !!! minim.

 

aici in Timisoara am vaz e plin cu statii din acestea mici de toate felurile , nu stiu ce firme , dar au 4 , 6 canale si au si ecou digital .

 

Chestia cu lampile mai uitati-le ,nu orice este cu lampa este si bun !! mai ales la mixer+PA . Ptr statie cu lampi sa reconditionezi costa enorm de mult , condensatoare + lampi finale aduse de afara sau cumparate online prin licitatie , si tot mai scumpe o sa fie caci nu se vor mai fabrica numai foarte putine .Condensatoare de 400 /500 V la 50 -100uF la fel greu gasesti din stocuri vechi ce se vor termina.Eu trebuie sa aduc componente din ungaria si ma va costa cam cu cat cumperi tu statia asta Vermona , ca sa reconditionez un Allsound de 100W , ptr chitara .Asta asa de " nostalgie" , colectie hobby .

 

deci daca are si macar 200W difuri in boxe , atuncea merita 10 milioane , statiile erau bune chiar prietteni mei au avut una in sala de repetitii si o foloseau la voce .cu doua boxe echipate cu difuri 15"+12"+5" de banda larga .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

boxele au cate 2 difuzoare de 12"

 

daca este functionala si arata bine , merita 10 milioane , daca e zgariata etc...mai sacazi din pret mai negociezi , difurile ( spui tu ...sunt uzate , killer-ite de atatea nunti ,, nu-s noi...etc.Probabil ttrebuie inlocuit condeu de filtrare si pus unul nou ...etc )

 

patru difuri de 12" ptr "scena " ,cele mai ieftine ,costa cam 5 millioane , boxele ptr ele mai costa ceva cu coltare , manere ,plasa ajungi la inca 4 millioane , o statie noua de la 5 milioane in sus ..( au si ecou digital , dar cred ca erau mono cele de 80-100 W la 5 Mill)

 

asa ca nu-i scump , si daca mai negociezi este ok , dar sa incerci .Vermona si RFT faceau pe vremuri scule rezistente cu componente bune.

 

De exemplu ca sa vezi daca difurile nu-s descentrate , bagi o chit bass si inchizi toate inaltele , la chit si la statie , dai basii la max si incet cresti volumul , nu are voie sa se auda nici un " zgomot" langa tonul moale si inchis al chit bas cu doza "neck" si tonul "ciupit" fara atac ssa sune ca o orga . un vuiet de bass

 

.Altfel ar fi bun un generator sinusoidal ( sau un ton de "flaut" de la o orga in regitru de basii , este tot sinusoidal) si vezi cam ce poate la cele mai joase sunete.Cam orice statie normala ( difurile) "scartaie" la bas foatte profund si sinusoidal +putere .

 

Normal ar trebui sa incerci cu un cunoscator care stie ce sa observe , si sa negocieze.

 

Dar incearca si tu cu texte ...vechi , uzat , upgradare costa bani , si cel ce vinde face probabil un upgrade ca nu-i corespunzatoare ..etc

 

si mai ceva puterea reala a statiilor Vermona ( si a akltor statii ca si Diunacord , Fender <Marschall) nu este ce scrie pe specificatii.Am masutrat Vermona si cea de 100 W avea 60W sinus . Probabil cele de 150W au aprox 80W sinus ,,,,si in reclama s-a trecut puterea muzicala .Adica puterea ce o poate da statia cu un pic de distorsdiune timp foartte scurt la un " atack" muzical.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine
poate nu stiai e in stare de functionare

n-am nevoie de cava care se poate reconditiona

ca asa pot sa ma duc la Dioda sa cumpar un condensator, il reconditionez si-mi iese statie din el, nu?

Sall

De reconditionat va trebui sa o reconditionezi oricum. Daca nu stiai chiar si o statie pe tranzistori are componente care trebuie schimbate si e vb chiar de condensatorii de care vb si care dupa o vreme isi pierd din performante chiar daca o folosesti sau nu. Acum, la un amplificator ca ala , chiar nu stiu daca mai conteaza ...dar ...ma rog fiecare cu cit se multumeste. Din pct meu de vedere amanuntele fac diferenta.

Nu-i nevoie sa fii caustic la modul ieftin ...nu uita ca tu ai solicitat un sfat.

Numai Bine

Link to comment
Share on other sites

sunt pe cale sa cumpar o statie si o pereche de boxe Vermona de 100 W

a mai folosit cineva Vermona?

astept pareri si sunt deschis la orice dezbatere

 

 

Stiu exact de ce vorbesti, si noi am repetat pe o vernona de aia...daca nu chiar pe aia care vrei tu s-o cumperi...si chiar in concert tot prin ea am cantat...si duce treaba...dar problema se pune...la ce pana mea iti trebuie o statie cu 6 intrari, si doua boxe cand tu vrei doar un amp de bas???

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea vermona e o statie prea veche.am si eu una de 100w.a fost cantata si super cantata.deja condensatorii sant dusi pe pustiu,de reconditionat nu se merita munca chiar daca nu ma costa nimic pentru ca pot sa o fac eu.Butoanele ''haraie'' nasol......si culmea arata foarte bine!Cineva spunea mai sus ca se merita o statie pe lampi ..daca tot e o vechitura.Sant de acord cu el.Oricum daca cineva doreste o statie de bass poate gasiceva mai bun.totusi 10mil sant niste bani.

 

 

sanatate tuturor!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.