www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce chitara electroacustica sa aleg?


Guest k2thelimit
 Share

Recommended Posts

Guest k2thelimit

Am ajuns in momentul in care sa trec de la vechea chitara clasica Hora care e la fel ca mine de batrana (vreo 20 de ani) la o chitara electroacustica. Problema este ca nu prea pot sa ma hotarasc.

Dispun de vreo 200 de euro pt aceasta investitie si cautand pe net am mai multe variante dar vreau sa cer parerea si altor persoane.

 

Variante:

1)Chitara Encore (aia albastra de la seturi de chitari electroacustice de pe www.muzikia.ro)

 

2) Chitara Maxime (de la mag muzica din Buc) - cu spate din carbon     

(habar nu am cum suna o chiara de genul acesta)

 

3) Hora - Reghin

 

va rog mult dati niste pareri care sa imi formeze o idee.

 

Va multumesc

Link to comment
Share on other sites

Sincer iti recomand un fender electroacustic second hand... daca nu gasesti, vezi ca erau la senia pe vremuri nishte hohner-uri... daca nici d-alea nu gasesti, vezi la userul midnight rider ca aduce epiphoane, s-ar putea sa te incadrezi in pret. In nici un caz sa nu alegi hora, maxine sau alte gagici d-astea ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Guest k2thelimit

Mersi mult de sfat!

 

Am sa vad ce voi face ... pt ca eu sunt tintuit in Iasi la facultate si nu stiu cat de repede pot ajuge prin Buc.

 

Eventual stiti si cev a magazine care efectueaza comenzi online? ceva cu produse mai bunicele?

 

 

Eventual daca are cineva de vanzare o chitara electroacustica bunicica l-as ruga sa imi dea un private!

mihutza_v@yahoo.com

Edited by k2thelimit
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindm

Iti recomand Fender, eu am un CD 60E si e foarte buna, si ingeneral am auzit numai de bine despre chitarile Fender.

Incearca la proguitar.ro, posibil sa mai gasesti.

Link to comment
Share on other sites

Eu, ca si posesor, iti recomand un Epiphone de la midnight rider.Chitara pt banii ei este f buna.

Modelul de care iti zic(Aj-100) nu are eq.Oricum, mediile si joasele sunt ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Niemand

din experienta proprie iti spun ( intr-un an am schimbat vreo 8 chitare ) cel mai bine e sa te duci sa probezi, sa vezi ce iti place, chit ca e maxine, hora , fender, epiphone sau altceva...aaaaaa sa nu uit, depinde daca vei sau nu sa canti cu ea pe o scena sau la repetitii . eu am o chitara maxine asimetrica ( scrie p undeva si p profil) de care sunt multumit in ceea ce priveste soundul, distanta dintre corzi si griff, dar in momentul in care o amplific , face o microfonie imensa..so....ca sa concluzionez : whatever you like, dar gandeste-te si ce vrei sa faci cu ea si probeaza cat mai multe chitare inainte sa cumperi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.