www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum ar trebui folosite degetele?


Guest MettaL
 Share

Recommended Posts

Mare nelamurire.....a trecut o luna de cand am inceput chitara......Merge treaba......dar.....folosesc aproape numai degetele 1 si 2.....3 foarte rar si pinky-ul deloc......normal.....cam cum se folosesc?pinky-ul cam ce rol are k nu prea ma tenteaza sal folosesc.....?! :)

Link to comment
Share on other sites

Nici pe mine nu m-a tentat pinky-ul la inceput, mai ales ca nu prea aveam forta in el dar dupa-aia am mai inceput sa-l folosesc si momentan incerc sa-l aduc la standardele celorlalte degete.. :) . Daca ai note mai departate e mai eficient si mai rapid sa folosesti pinky-ul decat sa le muti pe primele 2..meh

Link to comment
Share on other sites

MettaL, putin chitaristi folosesc degetul 4 cu o frecventza macar apropiata cu cea a degetelor 1,2 sau 3, asta pentru ca ,natural, celelalte degete sunt mult mai puternice si suntem tentati sa le folosim la inceput.

Exista oameni careu au facut o muzica fabuloasa folosind in principal doar 3 degete (George Benson) sau chiar numai 2 degete (Django Reinhardt) insa eu iti recomand sa il folosesti, pentru ca, daca il avem, de ce sa nu-l folosim?

Exista foarte multe exercitii pentru dezvoltarea abilitatilor cu degetul 4. Facute corect iti vor da mai multa forta si vei avea tentatia sa-l folosesti din ce in ce mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Mare nelamurire.....a trecut o luna de cand am inceput chitara......Merge treaba......dar.....folosesc aproape numai degetele 1 si 2.....3 foarte rar si pinky-ul deloc......normal.....cam cum se folosesc?pinky-ul cam ce rol are k nu prea ma tenteaza sal folosesc.....?! :(

 

 

Pai daca n-ai gasit nici o intrebuitare la degetul mic in ceea ce canti, atunci in mod evident nu-ti foloseste...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

degetul "mic" se foloseste numai ca si deget ajutator , reteaua nervoasa nefiind la aceiasi acuratete cu a celorlalte degete si nici finetea "parghiilor" nu permit o miscare controlata 100%, incearca sa faci "trill" cu degetele 3 si 4 , n-o sa mearga ca si cu 1- 2 sau 1-3saui 2-3 niciodata , chiar dupa exersari indelungate.Sau daca vrei poti sa incerci sa faci miscari largi si line "circulare ", vei observa cum la un anumit punct " sare" degetul aproape necontrolat .In schimb poti sa ajungi la dsistanta mare de interval.Elaborand u degetatie adecvata este foarte util degetul mic ,

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.